вологість:
тиск:
вітер:
Хвороба Лайма: що робити, якщо вас вкусив кліщ
Хвороба Лайма дедалі більше поширюється в усьому світі. Але багатьом лікарям важко розпізнати її симптоми. А все починається з звичайного укусу кліща на який багато постраждалих навіть не звертає уваги.
Проце пише наукова журналістка Сью Нельсон, повідомляє ВВС
Кліщі - кровоссальні паразити, які у передачі захворювань людині поступаються лише комарам. Коли вони кусають, людина ризикує інфікуватися та серйозно захворіти, але сам укус часто може навіть не відчути.
Ці павукоподібні істоти, не більші за насінину яблука, можуть виділяти протизапальну речовину, щоб приховати укус. Це дозволяє безлічі хвороботворних патогенів вільно проникати у кров людини.
Найвідоміший із них - спіралеподібна бактерія Borrelia burgdorferi, яка викликає бореліоз або хворобу Лайма. Її назвали на честь міста Лайм у штаті Коннектикут у США, де хворобу вперше виявили в 1975 році після того, як і діти, і дорослі почали повідомляти про симптоми, схожі на артрит.
Симптоми хвороби Лайма
Однак хвороба Лайма має набагато більше симптомів, і їх може ставати дедалі більше, якщо лікування не розпочати швидко.
"Це тип бактерій, які проникають у кожну тканину тіла, - каже Джек Ламберт, консультант з інфекційних захворювань, професор медицини в Університетському коледжі Дубліна та засновник Ресурсного центру хвороби Лайма.
"Вони потрапляють в мозок, суглоби. Вони потрапляють у м’язи, нервову, периферичну нервову систему, сечовий міхур і кишківник", - каже Ламберт.
Хвороба Лайма також може спричинити параліч обличчя, проблеми з серцем, сильну втому та болісні поколювання в руках і ногах. Такий широкий спектр симптомів означає, що не кожного пацієнта спочатку сприймають серйозно.
"На початку щодо хвороби Лайма точилася велика дискусія, - каже Браян Феллон, директор Дослідницького центру хвороби Лайма та кліщових хвороб Колумбійського університету в Нью-Йорка. - Чи пацієнти вигадують? Чи вони іпохондрики, коли думають, що хворі, хоча це не так? Саме це призвело до багатьох проблем на початку 1990-х років щодо того, як лікувати цих пацієнтів".
Чому хворобу Лайма важко діагностувати
Ці проблеми тривають і досі. У валлійського репера Рена, наприклад, спочатку діагностували біполярний розлад та синдром хронічної втоми. Він кілька років був прикутий до ліжка й навіть був змушений призупинити свою музичну кар’єру, перш ніж у 2015 році йому поставили правильний діагноз - хвороба Лайма. Він досі лікує аутоімунні захворювання, спричинені інфекцією.
Бореліоз рідко призводить до смерті, й більшість людей одужає, якщо швидко почати застосовувати антибіотики. Проблема полягає в діагностиці, оскільки багато практикуючих лікарів вважають, що на початковій стадії хвороби обов'язково має бути присутній висип, що поступово розширюється (мігруюча еритема), який має червоні концентричні кільця, схожі на мішень у дартсі.
"Висип не завжди схожий на мішень, - каже Ламберт. - Він може мати еліптичну форму. Це може бути суцільний висип. Це може бути пухирчастий висип. Це може бути синяк. Крім того, на темній шкірі він зовсім не виглядає як мішень. Навіть якщо у вас класичний висип у вигляді мішені, лікар загальної практики часто діагностує стригучий лишай. Але стригучий лишай – це лише висип. Він не спричиняє болю в суглобах і проблем з пам’яттю".
Мене саму вкусив кліщ у червні 2023 року - швидше за все, під час прогулянки серед польових квітів. Кліщі зустрічаються на таких ссавцях, як велика рогата худоба, олені, миші та домашні тварини, але в проміжках між їжею вони також осідають на низинних травах і рослинності, де чекають на своїх жертв, які нічого не підозрюють.
Протягом наступних трьох місяців троє різних лікарів відкидали мої скарги на висип, що розростався, тому що він не був схожий на мішень. Мені призначили протигрибкові, потім антибактеріальні та антигістамінні креми. Висип продовжував розростатися.
Зрештою у вересні 2023 року мені поставили діагноз хвороба Лайма у США, коли я гостювала у сина в Пенсильванії. До цього часу висип збільшився з 2-3 см до червоної плями у формі м’яча для регбі, яка вкривала весь мій живіт. Подібний висип також був на моєму лівому коліні.
Лише у США хворобу Лайма щороку діагностують приблизно у 476 000 людей, в основному від чорноногого, або "оленячого", кліща. Багато туристів носять пінцет спеціально для того, щоб витягнути будь-якого кліща, якого виявили на шкірі обличчям.
Після встановлення діагнозу лікар призначив місячний курс антибіотика доксицикліну. Висипання на животі та колінах зблідли та зникли. Загальне нездужання через відчуття, що "щось не так", а також головні болі, втома, нічна пітливість і проблеми зі сном також зменшилися. Знаючи, що хвороба Лайма потенційно може спричинити серйозні довгострокові проблеми зі здоров’ям, це було величезним полегшенням.
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, у 2022 році в Україні зареєстрували 3 875 випадків хвороби Лайма.
Симптоми бореліозу, що тривають роками
Попри попередження про небезпеку збільшення кількості паразитичних комах через зміну клімату, включно з кліщами, досі існують проблеми щодо діагностики та лікування хвороби Лайма. Ці прогалини особливо помітні, коли симптоми зберігаються після лікування.
"У деяких пацієнтів може розвинутися захворювання, яке значно погіршує стан здоров’я, - каже Феллон. - Це одна з головоломок у світі хвороби Лайма - чому більшість людей одужує, тоді як у інших розвиваються стійкі симптоми".
На жаль, через кілька тижнів після закінчення лікування мої симптоми повернулися та посилилися. У січні 2024 року я мала проблеми з втратою пам’яті та вживанням деяких слів, а також закляклою шиєю та надзвичайною втомою.
У стандартній діагностиці використовуються два тести на бореліоз - імуноферментний аналіз (ІФА) і тест, який називається вестерн-блот. Вони виявляють у крові антитіла, специфічні до бактерій Borrelia, але не живу інфекцію. У моєму випадку вони дійсно показали реактивацію вірусу Епштейна-Барра, який часто супроводжує аутоімунні захворювання, і кілька інших бактеріальних супутніх інфекцій, пов’язаних з кліщами: бабезіоз, ерліхіоз і бартонельоз.
Через рік після першого укусу кліща я пройшла тримісячний курс антибіотиків і стала однією з тих, хто має синдром хвороби Лайма після лікування. Втома зменшилася, але я досі маю нейропатію у вигляді неприємного постійного поколювання в стопах і ногах. Я також не можу позбутися страху, що моє опухле ліве коліно – це артрит, пов’язаний з хворобою Лайма, а не тривалий результат тенісної травми.
Тим не менш, я вважаю себе щасливицею.
Річарда Вілсона, режисера документальних фільмів і колишнього кореспондента BBC з питань довкілля, у 2016 році вкусив кліщ. Попри те, що він знайшов кліща у себе в руці та за кілька днів у нього з’явився висип, йому сказали: "Висип не у формі мішені, тому це не хвороба Лайма".
Через два роки, після постійних проблем із втомою та кишковими розладами, він наполіг, щоб йому зробили аналіз на хворобу Лайма. Він виявився негативним.
"Мені ніхто не сказав, що тести можуть бути хибнонегативними в 25%", - каже він.
Ламберт порівнює це з тим, як люди можуть отримувати негативні тести на Covid, але при цьому все одно мати симптоми хвороби.
"Ми використовуємо здоровий глузд, коли йдеться про довгий ковід, - каже він. - Їхня імунна система була ослаблена роками боротьби з цією інфекцією. Що стосується хвороби Лайма, здається, нам бракує освіти на всіх рівнях медичної практики. Газлайтинг становить серйозну проблему".
Протягом наступних кількох років симптоми Вілсона списували на численні захворювання. Усі їх поступово виключили.
"Мені здається, мені видали сім направлень щодо каменів у жовчному міхурі, - сказав він. - Тож я залишився і без жовчного міхура, і без грошей на банківському рахунку, але нічого не змінилося".
Хворобу Лайма Вілсону не лікували, поки він нарешті не отримав позитивний результат аналізу - майже через вісім років після укусу кліща. Багато хто йде у спеціалізовані клініки, які займаються хворобою Лайма, за власні кошти.
"Якби мені в той момент дали антибіотики, - каже він, - я думаю, що все було б зовсім інакше".Лікування хронічної хвороби Лайма – коли симптоми зберігаються через шість місяців після лікування або довше – викликає суперечки, особливо використання трав’яних засобів. Хоча деякі з них викликають медичний інтерес, лише невелику їхню кількість рецензували у наукових журналах.
Зараз я приймаю коктейль із трав'яних препаратів, щодо більшості з яких "потрібні додаткові докази". Але скільки курсів антибіотиків ще можна пропити?
"Пацієнти зверталися до травників, тому що це був єдиний вихід, - каже Ламберт. - Деякі препарати мають протиінфекційні властивості, і вони працюють, але чи пройшли вони перевірку? Ні, тому що немає стимулу проводити дослідження. Деякі люди отримують нетрадиційне лікування, наприклад гіпертермію, щоб знищити бактерії. Я з цим не погоджуюся. Є дуже сумнівні види лікування. Найкращий спосіб лікування інфекції – це антибіотики".
Вакцина від хвороби Лайма
Раніше існувала вакцина LYMERix, але в 2002 році компанія SmithKlein Beecham (нині GlaxoSmithKlein) припинила її виробництво через падіння продажів і негативне висвітлення в засобах масової інформації в той час, коли громадськість не довіряла вакцинам через ризик потенційних побічних ефектів.
"Те, що у нас немає вакцини, обурливо, - каже Феллон. - У нас є одна вакцина [від Pfizer], яка зараз перебуває на третій фазі випробувань і, сподіваюся, з’явиться на ринку в найближчі кілька років".
"Хороша новина полягає в тому, що більшість людей з часом можуть одужати, - каже він. - Проблему становить постінфекційний артрит, а також ті нещасні люди, у яких розвиваються довготривалі серйозні проблеми".
"Але ми живемо у такому історичному періоді, коли медицина швидко розвивається, й у найближчі п’ять-десять років буде величезний прогрес", - додає вчений.
І я не єдина, хто на це сподівається.
Що робити, якщо укусив кліщ
Міністерство охорони здоров'я України повідомляє, що сезон активності кліщів триває до кінця осені, а його пік припадає на травень-червень, а також вересень-жовтень.
Кліщів можна зустріти не лише на природі - їх багато й на міських газонах.
Якщо ви знайшли кліща в себе на тілі, МОЗ дає наступні рекомендації:
- Не заливайте кліща спиртом, олією та іншими речовинами. Його потрібно якомога швидше витягнути.
- Для цього можна звернутися у травмпункт, але якщо його поблизу немає, це можна зробити самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пінцет, що продається в аптеках чи відділах зоотоварів.
- Після видалення кліща місце укусу потрібно обробити антисептиком, а руки – вимити з милом.
- Якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин – зверніться до медиків, щоби здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар.
- Здавати кліщів на аналіз не потрібно.
- Спостерігайте за своїм станом ще кілька тижнів після укусу: якщо у вас підвищиться температура чи з’являться почервоніння на шкірі – негайно зверніться до лікаря.
- У Львові 23-річний хлопець потрапив до лікарні з паралічем обличчя після відпочинку у лісі
- 4-річний волинянин бореться за життя: на лікування потрібно 120 мільйонів гривень
- Волинянка звертається допомогою для сина, який хворіє на рідкісне захворювання

Новини рубріки

У Луцьку один зі скверів хочуть назвати на честь загиблого воїна Олександра Ющенка
23 травня 2025 р. 15:15

Ексгравець «Волині» написав книгу: коли та де вийде його біографія
23 травня 2025 р. 14:59

Забрали у ТЦК у Луцьку, а згодом знайшли мертвим у річці: що кажуть медики, поліція і військові
23 травня 2025 р. 14:59