Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

24 травня 2025 р. 12:48

24 травня 2025 р. 12:48


Оксана Фурман вже понад 20 років працює у Ківерцівському фаховому медичному коледжі. Вона починала із звичайного педагога, а зараз обіймає посаду заступника директора з навчальної роботи, а також здобула ступінь доктора філософії зі спеціальності Філологія. Освіта – це її покликання, джерело натхнення і спосіб змінювати світ на краще. У розмові Оксана Миколаївна розповідає про особливості викладання іноземних мов для студентів медичних закладів освіти, основні здобутки та плани розвитку коледжу.

- Оксано Миколаївно, що спонукало вас стати педагогом? Це було спонтанне чи свідоме рішення?

- Це було свідоме рішення. Ще після восьмого класу почала вдосконалювати свої знання англійської мови. Згодом вступила до ліцею з поглибленим вивченням іноземних мов. Вищу освіту здобула у Волинському національному університеті імені Лесі Українки на факультеті іноземної філології. Після завершення навчання рік працювала у Ківерцівській загальноосвітній школі. А потім мені запропонували роботу у Ківерцівському медичному коледжі. Я не вагалася і погодилася.

- Чому обрали саме цей заклад освіти?

- Насамперед тому, що я народилася й виросла в Ківерцях. Хотілося розпочати свою професійну діяльність у рідному місті. А ще мені завжди подобалося навчати. Уже на той час в коледжі була створена потужна матеріально-технічна база. Були усі умови як для педагогів, так і для здобувачів освіти для того, щоб вчити, навчатися і розвиватися. А мені, як педагогу, було особливо цікаво й приємно працювати зі студентами, які свідомі і знають, чому обрали саме цю професію.

Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

Навчання студентів – це чудова можливість реалізувати себе як педагог. Я відчула, наскільки це чудово, коли можна побачити результати своєї праці. Старанні допитливі студенти, які черпають знання і сумлінно ставляться до навчання, – ось що надихає. Тому я жодної секунди не шкодую, що у 2003 році розпочала свій освітянський шлях у Ківерцівському медичному коледжі. Працюю тут і донині. Викладаю англійську мову за професійним спрямуванням для медиків, а також основи латинської мови й медичної термінології.

- Англійська мова для медиків має низку особливостей, які відрізняють її від загальної англійської та специфічну термінологію. Ви проходили додаткові курси перед викладанням у медколеджі?

- Для того, щоб покращити знання латини для медиків, я пройшла курси спеціалізації у Національному медичному університеті імені Богомольця у Києві. Це були довгострокові курси. Крім того, регулярно підвищую кваліфікацію з іноземної мови для медиків.

Іноземна мова для студентів-медиків має таке ж важливе значення, як і для здобувачів освіти інших спеціальностей. Сучасний ринок праці вимагає від фахівців постійного професійного розвитку. Більшість актуальних наукових публікацій, медичних протоколів, інструкцій та новітніх досліджень доступні переважно англійською мовою. Тож наші студенти повинні вміти опрацьовувати іншомовні джерела, знайомитися з інноваціями, вивчати передовий досвід зарубіжних колег. Саме тому ми мотивуємо здобувачів освіти до постійного вдосконалення мовних навичок. А ще пропонуємо, крім обов’язкової дисципліни «Іноземна мова», обирати додатковий освітній компонент.

Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

- Чи є певні особливості викладання іноземної мови для студентів медичних закладів освіти?

- Так, безумовно. Іноземна мова для медиків містить особливу термінологію й передбачає вивчення великої кількості медичних термінів. Тому ми знаходимо такі методи викладання, які сприяють запам’ятовуванню здобувачами освіти анатомічних, клінічних, фармацевтичних термінів. Значну увагу також приділяємо розвитку комунікативних навичок, особливо в контексті медичної тематики.

Наразі медики використовують багато інструкцій лікарських препаратів, які написані англійською. Також англійська мова застосовується в інтерфейсі медичних приладів. Студент-медик повинен знати їх роботу та функції. А це неможливо без володіння англійською мовою.

- А як щодо латинської мови?

- Це міжнародна мова, яку вивчають медики усього світу. Вона допомагає краще збагнути медичні терміни й поняття. Латинське прислів’я каже: «Немає медицини без латини». Тому неможливо стати медиком без знань латинської мови.

- 1 квітня 2024 року у вашому житті відбулася знакова подія. Ви успішно захистили дисертацію у Волинському національному університеті та здобути науковий ступінь доктора філософії зі спеціальності Філологія.

- У коледжі я працюю вже понад 20 років. За цей час пройшла усі етапи професійного зростання. Досягнувши рівня викладача-методиста вищої категорії, я відчула потребу у подальшому розвитку – цього разу як науковець. Тому наступним кроком став вступ до аспірантури Волинського національного університету імені Лесі Українки, що ми разом із нинішньою директоркою коледжу Юлією Федік здійснили у 2021 році. Результатом мого навчання стала дисертаційна робота. Оскільки працюю в медичному коледжі, то й обрала відповідний матеріал дослідження. Аналізувала англомовні мультимодальні тексти на тематику COVID-19. Робота була для мене цікавою. І, як показав час, – результативною.

Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

- З 1 вересня ви працюєте заступником директора коледжу з навчальної роботи. Розкажіть про ваші пріоритети на цій посаді?

- Це нова важлива і відповідальна для мене посада, якій передували роки роботи на освітянській ниві. Спочатку я працювала педагогом, потім була головою циклової комісії природничо-наукових дисциплін. У 2016 році призначена на посаду методиста коледжу. Приділяла багато уваги вдосконаленню методичної роботи у закладі. А наступним кроком у кар’єрі стало призначення на посаду заступника директора з навчальної роботи Ківерцівського коледжу.

Одним із пріоритетних завдань вбачаю підвищення якості освітнього процесу, налагодження багатовекторної роботи з внутрішніми і зовнішніми стейкхолдерами задля покращення якості підготовки здобувачів освіти.

За останні роки наш заклад зробив значний крок у напрямку цифровізації освіти. Створено єдине віртуальне освітнє середовище з допомогою хмарного сервісу. Ми почали впроваджувати його ще у 2020 році під час пандемії COVID-19. Дистанційна форма навчання прискорила розвиток цифрових технологій та створення з їх допомогою ефективної комунікації між викладачами й студентами.

Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

Запровадження хмарного сервісу lСloud допомогло отримати багато переваг. Сьогодні ми володіємо сучасними технологіями. Створюємо і використовуємо електронні підручники в навчальній хмарі, які є у постійному доступі для здобувачів освіти. Хмарний сервіс дозволяє вести електронний журнал та індивідуальні плани викладачів. Допомагає спланувати роботу педагога. Містить електронний розклад. Надає доступ до роботи віртуальних аудиторій та уможливлює ще багато корисних опцій. У той же час адміністрація коледжу може здійснювати внутрішній моніторинг якості освітнього процесу. Оскільки саме я була ініціатором впровадження хмарного сервісу, для мене це стало вагомим особистим досягненням. Також у коледжі ми організовуємо тренінги педагогів для вдосконалення їхньої роботи та підвищення цифрової компетенції.

- Чи легко поєднувати управлінську діяльність з викладацькою?

- Легко. Напевно тому, що 20-річний досвід педагога неабияк допомагає. До того ж безпосередня комунікація зі студентами дуже корисна для кращого розуміння їх потреб. Вона допомагає усвідомити, що саме маємо робити ми – викладачі. У нас діє принцип: колегіально працювати над вдосконаленням якості освітнього процесу. Активно залучаємо до цього й здобувачів освіти. Наші студенти присутні на засіданнях педагогічної ради. Бо лише спільними зусиллями можна вирішувати проблеми й ставати кращими.

- Які плани на майбутнє? Що хотілося б реалізувати у Ківерцівському медичному коледжі?

- Наша стратегічна мета – долучення до міжнародних проєктів. Перші кроки вже зроблено, подано відповідні заявки. Маємо сподівання, що наша робота увінчається успіхом. Міжнародна співпраця – це завжди нові можливості й знання. А ще – хороший спосіб покращення матеріально-технічної бази.

Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

Наш головний пріоритет – якісна професійна освіта та спеціальності, які користуються попитом на ринку праці. Наразі подаємо заяву на розширення провадження освітньої діяльності за спеціальністю Фармація, щоб здійснювати набір із наступного навчального року. Маємо ліцензію на підготовку здобувачів освіти за спеціальністю Медсестринство та Стоматологія. Також плануємо з наступного навчального року вперше запровадити освітньо-професійну програму Стоматологія ортопедична і надати можливість студентам здобути кваліфікацію техніка зубного.

- Чого, на вашу думку, зараз найбільше потребує медична освіта в Україні?

- Першочергове завдання, яке стоїть перед державою – повернути увагу молоді до професії медика. А для того, щоб молоді люди хотіли вчитися на медика, вони повинні бачити перспективу самореалізації, розраховувати на гідну оплату праці, відчувати повагу. На мою думку, медики, як і освітяни, – найблагородніші професії. І вони завжди будуть затребуваними. Але без чіткої, далекоглядної державної політики неможливо вирішити проблеми, які існують у галузі.

- У чому секрет успішного педагога?

- Педагогіка – той фах, який треба любити. В освіті не зможеш довго працювати, тому що так треба чи не було іншого вибору. Це не просто робота, це – місія. Не завжди легка, але благородна і особливо цінна для суспільства та країни. Коли вкладаєш у студентів знання, коли бачиш результати своєї праці – отримуєш неймовірне задоволення. Робота з молоддю – це постійний обмін енергією. Багато у чому ми, викладачі, навчаємося у наших студентів. Проходимо разом з ними ті труднощі і проблеми, які переживають вони. А потім щиро радіємо за їхні професійні успіхи та досягнення в дорослому житті. І усвідомлюємо: у цих досягненнях є й частинка нашої праці та душі.

Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

Оксана Фурман: «Жодного разу не пошкодувала, обравши професію педагога»

Джерело: volynua.com