На Волині збільшилася кількість хворих з гострими кишковими інфекціями

16 червня 2025 р. 18:09

16 червня 2025 р. 18:09


У літній період ризик захворіти на гострі кишкові інфекції (ГКІ) значно зростає. Тепло сприяє активному розмноженню збудників цих інфекцій, які можуть потрапити в організм через забруднену воду, зіпсовані харчові продукти або через брудні руки, посуд, іграшки тощо.

На Волині за чотири місяці  2025 року зареєстрували 718 випадків, тоді як у 2024 році (за перші 4 місяці) їх було 596. Тобто спостерігається ріст на 20%, повідомили у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

За даними Центру громадського здоров'я , в Україні за чотири місяці 2025 року зареєстрували 15 164 випадки гострих кишкових інфекцій, тоді як за аналогічний період минулого року їх було 17 111.

Основною причиною ГКІ є недотримання елементарних санітарно-гігієнічних норм — погано помиті руки, овочі та фрукти, порушення технології приготування їжі, споживання продуктів, які зіпсувалися через зберігання в неналежних умовах. Особливо небезпечні страви з м’яса та риби, які не пройшли належну термічну обробку.

Першими симптомами гострої кишкової інфекції є підвищення температури, нудота, блювання, пронос, біль у животі. У важких випадках можуть виникнути ознаки зневоднення — сухість у роті, відсутнє або рідке сечовипускання. У таких ситуаціях необхідно терміново звертатися до лікаря.

Профілактика ГКІ:

  • мити руки з милом;
  • не споживати продукти, що зберігалися з порушенням умов зберігання (наприклад, без холодильника);
  • мити фрукти та овочі чистою водою перед приготуванням;
  • термічно обробляти продукти з м’яса та риби тощо достатню кількість часу.

Ротавірус є одним із найпоширеніших і найзаразніших збудників кишкових інфекцій.

До появи вакцини майже всі діти до п’яти років хоча б раз хворіли на ротавірусну інфекцію. Цей вірус дуже стійкий — він здатен тижнями зберігатися на поверхнях (іграшки, меблі, підлога), а заразитися можна навіть доторкнувшись до інфікованих предметів.

Ця інфекція дуже небезпечна для немовлят і маленьких дітей через швидке зневоднення організму, спричинене блюванням і водянистою діареєю, які можуть тривати від трьох до восьми днів. Інші симптоми ротавірусної інфекції включають раптове підвищення температури, біль у животі, іноді – нежить і почервоніння горла. Проте в дорослих хвороба часто минає в легкій формі або без симптомів.

Специфічного лікування ротавірусу не існує — призначається симптоматична терапія. Головне завдання — уникнути зневоднення та знизити інтоксикацію організму.

Хворому слід багато пити для підтримки водно-сольового балансу. За тяжкого перебігу необхідна інфузійна терапія.

Медики застосовують адсорбенти, поліферментні засоби, жарознижувальні препарати. Антибіотики при ротавірусній інфекції неефективні, тому не призначаються.

Ботулізм — це тяжке харчове отруєння , зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини.

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання неякісно приготованих, зіпсованих продуктів, найголовнішим правилом у профілактиці цього захворювання залишається ретельне дотримання технологій домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м’яса. Також перед вживанням рекомендовано прогрівати (до 100 ℃ – 30 хв.) приготовлені в домашніх умовах грибні, м’ясні та овочеві консерви. Крім того, не вживати консерви, упаковка яких пошкоджена або банка чи кришка яких деформована чи «надута». Відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в’ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м’ясні та рибні консерви, домашня ковбаса.

У Волинській області в цьому році зареєстрували один випадок ботулізму і фахівці чекають остаточного підтвердження діагнозу, щодо другого випадку.

Пам’ятайте: профілактика — найефективніший спосіб захисту від кишкових інфекцій. Дотримуйтеся чистоти рук, споживайте безпечні продукти, особливо в умовах надзвичайного стану чи перебування в місцях масового скупчення людей.

На Волині збільшилася кількість хворих з гострими кишковими інфекціями

Джерело: lutsk.rayon.in.ua