Збої у Резерв+: чи треба мати паперові ВОД і яке покарання за їх відсутність

04 липня 2025 р. 02:39

04 липня 2025 р. 02:39


Збої в Резерв+ під час мобілізації підкреслюють потребу мати при собі альтернативні військово-облікові документи.

Про те чи можуть штрафувати, якщо не відображається Е-ВОД і що робити розповів NV.

Військово-облікові документи — які актуальні

Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію установлено, що у період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ.

Наразі для військовозобовʼязаних актуальними ВОД є військовий квиток, тимчасове посвідчення військово-зобовʼязаного, військово-обліковий документ письмовий або електронний у формі затвердженій постановою КМУ № 559. Для призовників належним документом залишається посвідчення про приписку до призовної дільниці, письмовий або електронний військово-обліковий документ.

Починаючи з 18 травня 2024 року всі, хто перебуває на військовому обліку можуть сформувати військово-обліковий документ без візиту в районний ТЦК та СП. Мова йде про електронний ВОД, який можна отримати через застосунок Резерв+ або через ЦНАП. Такий документ має юридичну силу на рівні з письмовим військово-обліковим документом, який оформляється в районному ТЦК та СП. Важливо, що для призовників та військовозобовʼязаних діє єдина форма військово-облікового документа у формі, затвердженій постановою КМУ № 559.

Згідно з п. 2 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою № 559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється), в т. ч. в електронній формі.

Резерв + та електронний документ

У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код військово-облікового документа).

Важливо, що цей документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього. І якщо такий код не можливо зчитати технічними засобами, то документ не вважається підтвердженим.

Таким чином, при собі варто тримати паперові документи, або PDF-документ із Резерв+, оскільки у Резерв+ бувають технічні збої, коли додаток не працює.

В Резерв+ у користувача є можливість зберегти собі на телефон PDF-версію електронного військово-облікового документа. Варто завчасно це зробити. Цей PDF має юридичну силу та буде під рукою, навіть якщо в застосунку спостерігається збій. Тобто навіть під час збою можна обійтись без паперових документів.

Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше 1 року з дати його формування.

Немає військових документів — які штрафи

Якщо військового квитка в людини немає, її можуть оштрафувати — така норма передбачена частиною 2 статті 210−1 Кодексу про адмінправопорушення. Сума штрафу — від 17 тисяч до 25,5 тисячі гривень.

Таке стягнення призначають за низку порушень, серед яких:

неявка до ТЦК за повісткою;
ухилення від постановки на військовий облік;
відмова від проходження медичної комісії;
невчасне оновлення військово-облікових даних.

Рішення про штраф ухвалює виключно керівник ТЦК.

Власники військових квитків повинні відповідально ставитися до збереження своїх документів. За їх втрату або пошкодження в умовах воєнного стану передбачено штрафи за статтею 211 КУпАП. За перше порушення — штраф від 510 до 850 гривень, за повторне — від 850 до 1700 гривень.

У випадку втрати, крадіжки або пошкодження військового квитка його можна відновити. Для цього слід звернутися до командира або керівника ТЦК, подати заяву, в якій зазначити причину втрати або пошкодження документа. Якщо це сталося через стихійне лихо, крадіжку або знищення, це треба зазначити в заяві.

Збої у Резерв+: чи треба мати паперові ВОД і яке покарання за їх відсутність

Джерело: volyninfa.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua