На Волині удвічі збільшилась кількість випадків лептоспірозу

07 липня 2025 р. 15:54

07 липня 2025 р. 15:54


Лептоспіроз залишається одним із найбільш поширених особливо небезпечних інфекційних захворювань у Волинській області.

Цього року спостерігається тенденція до його активації: зареєстрували дев'ять випадків лептоспірозу, торік за такий же період було чотири, повідомили у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Для моніторингу циркуляції збудників хвороби в об’єктах довкілля та оцінки ризиків природно-осередкових інфекцій (зокрема, лептоспірозу) фахівці центру проводять відбір польового матеріалу. Його досліджують у лабораторії особливо небезпечних інфекцій установи.

За результатами роботи зі зразками, відібраними у червні в Камінь-Каширському районі (полівка європейська, житник пасистий), виявлено антитіла до лептоспірозу у трьох тварин. Загалом цього року виявили п'ять таких випадків. Дослідили всього 60 зразків біоматеріалу дрібних ссавців. Окрім Камінь-Каширського, вони були відловлені в Луцькому та Ковельському районах.

Лептоспіроз — це небезпечна інфекційна хвороба, викликана бактерією роду Leptospira. Вона потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів, а також худоби, собак і диких тварин. Бактерія проникає в організм людини через тріщини, порізи або рани на шкірі, а також через слизові оболонки очей, носа та рота.

Від людини до людини лептоспіроз не передається.

Особливість захворювання в тому, що ушкодження зазнають кровоносні судини (капіляри) організму. Це може призвести до ураження печінки, нирок, м’язів, та супроводжується тривалою лихоманкою.

Найпоширеніший механізм передачі – контактний, під час купання і риболовлі в заражених водоймах, сінокосу на зволожених територіях та обробки городу, догляду за хворими й інфікованими тваринами.

У 90% випадків лептоспіроз починається з неспецифічних симптомів: підвищеної температури та кон’юнктивіту. Але є і більш характерна симптоматика: сильні болі в м’язах, особливо в литках, та геморагічний синдром (патологічна кровоточивість).

Несвоєчасне звернення за медичною допомогою може мати летальні наслідки!

Для запобігання інфікуванню лептоспірозом необхідно проводити дератизацію приміщень та максимально захищати харчові продукти  і  воду  від проникнення гризунів і продуктів їх життєдіяльності.

Також знизити ризик зараження лептоспірозом можна, уникаючи контактів із потенційно зараженими водоймами та тваринами. Важливими елементами профілактики є термічна обробка їжі та пиття лише кип’яченої води. Людям, які працюють у небезпечних умовах, рекомендується використовувати захисний одяг і дотримуватися правил гігієни.

Нагадаємо , у жовтні 2024 року на лептоспіроз занедужав житель Луцького району 1965 року народження. Чоловік займався домашнім господарством і часто рибалив. Під час епідрозслідування фахівці встановили, що приблизно на 3 – 4 добу після останньої риболовлі у чоловіка значно підвищилася температура тіла, з’явився сильний головний біль, також він скаржився на загальну слабкість і часту блювоту.

Звернувся до лікарів, коли стан різко погіршився і виникли ускладнення в роботі нирок і печінки. В лікувальному закладі у хворого запідозрили лептоспіроз, який підтвердився лабораторно. На жаль, чоловік помер.

На Волині удвічі збільшилась кількість випадків лептоспірозу

Джерело: lutsk.rayon.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua