вологість:
тиск:
вітер:
У зоні ризику: що варто знати про туберкульоз сьогодні – пояснює сімейний лікар Шацької лікарні
У травні в Україні зареєстрували 1369 людей з туберкульозом , з них 1048 – нові випадки. У квітні таких випадків було 1436 , з них нових – 1053 випадки; у березні виявили 1375 хворих з туберкульозом, з них 1028 випадків – нові. Такі статистичні дані наводить Центр громадського здоров’я.
Загалом у 2024 році кількість уперше зареєстрованих в Україні захворювань на туберкульоз, включно з його рецидивами, становила 18 140, або 44,2 на 100 000 населення, що на 8,7% менше аналогічного показника 2023 року (19 851, або 48,4 на 100 тисяч населення). З них на туберкульоз захворіли 434 дитини, пише Район.Шацьк.
Щодо Волині, то торік зареєстрували 13 випадків захворювання у дітей, 2023 року – 93. Цього року за п’ять місяців туберкульоз діагностували у 12 дітей.
Стосовно Шацької громади, то тут за словами лікаря-фтизіатра Шацької лікарні Романа Вензловського, захворюваність в останні роки тримається приблизно на одному рівні: у 2024 році виявили вісім хворих з туберкульозом, у попередньому році – стільки ж. Майже удвічі більше виявляли хворих у 2015-2017 роках: тоді лікарі діагностовували по 15-16 випадків.
Сьогодні в Україні функції з профілактики та виявлення туберкульозу покладені на сімейних лікарів. Саме до них найперше звертаються пацієнти. Про те, як сімейна медицина допомагає у профілактиці та виявленню цього захворювання – говоримо із сімейним лікарем Шацької лікарні Сергієм Федекою.
– Запорукою раннього виявлення туберкульозу серед груп підвищеного ризику є систематичне скринінгове анкетування. Коли і кому його проводять?
– Анкетування з нашими пацієнтами проводимо у разі, якщо ми бачимо його доцільність. Тобто, якщо ми знаємо, що пацієнти входять в групи ризику (проживають у важкому соціально-економічному становищі, або ж у родині був якийсь член сім’ї, хворий на туберкульоз), в такому випадку ми проводимо анкетування для того, щоб знати, що хвороба не поширюється на інших членів родини є вона є контрольована.
З людьми, які опинились в групі ризику (це переважно родини, в яких проживає хворий з туберкульозом) активно веде контакт наш лікар-фтизіатр, також вони звертаються до сімейного лікаря з метою профілактики. Ми до них телефонуємо, розпитуємо про стан здоров’я, пропонуємо здати певні аналізи, пройти рентгенологічне обстеження грудної клітки.
– З переселенцями проводиться профілактична робота?
– Ми надаємо медичні послуги для профілактики туберкульозу усім нашим пацієнтам, тобто і переселенцям, і також жителям громади. Тобто тут медична допомога надається усім пацієнтам, які звертаються. Таким чином ми контролюємо це захворювання в нашій громаді.
– Зараз, окрім рентгенівських та КТ-досліджень органів грудної клітки, є нова методика виявлення туберкульозу – молекулярно-генетичне дослідження. Чи є відповідні тести для виявлення мокротиння в Шацьку? Чи відправляєте ви кудись аналізи?
– Так, окрім флюорографії, є нова методика діагностики захворювання. Ми беремо забір мокротиння і відправляємо до закладів, де вже на мікробіологічному рівні робиться обстеження для виявлення туберкульозу. Найближчим медзакладом, який має таке діагностичне обладнання – є Любомльське ТМО. Такі методи не лише виявляють інфекцію, а й визначають чутливість бактерій до антибіотиків — це важливо для подальшого лікування.
Результати аналізів отримуємо орієнтовно через день-два. Одразу ми повідомляємо пацієнта, бо на психологічному рівні потрібно пацієнта також заспокоїти. Роз’яснюємо, що сьогодні туберкульоз – виліковний, що захворювання, навіть якщо воно виявляється, досить контрольоване, добре лікується. Лікування безоплатне, як і діагностика. Весь етап супроводу пацієнта – від виявлення захворювання до завершення лікування – ми проходимо разом з пацієнтом.
– От, наприклад, у пацієнта виявили туберкульоз. Він про це дізнався від свого сімейного лікаря. Які його подальші дії?
– Далі сімейний лікар скеровує пацієнта до лікаря-фтизіатра, який ознайомлюється із медичною карткою захворювання пацієнта, оцінює стан та призначає схему лікування, визначає потребу у стаціонарному лікуванні. Пацієнт, якщо він не потребує госпіталізації у фтизіопульмонологічний центр, може обрати собі спосіб лікування. Тобто якщо пацієнт кожного місяця приймає препарати, ми йому відпускаємо ліки додому. Можливий варіант, коли пацієнт сам приходить до лікарні для прийому певних препаратів. Це вже залежить від важкості захворювання. У важких випадках, коли пацієнт може пробути в стаціонарі певний час, скажімо, до двох-трьох тижнів, щоб стан стабілізувався, надалі він може приймати лікування вдома.
– Де людина з туберкульозом може отримувати необхідні ліки? Чи потрібен е-рецепт?
– Отримувати ліки від туберкульозу можна як і у лікаря-фтизіатра у своєму медзакладі, так і у фтизіопульмонологічному центрі. Тут все індивідуально, немає якихось обмежень.
Ліки видаються пацієнту безоплатно, і йому не потрібно для цього електронного чи паперового рецепту. Лікар-фтизіатр видає ліки та надалі працює з пацієнтом і контролює, чи є якісь побічні ефекти, адже кожен медичний препарат має якусь побічну дію. Хоча це залежить від стану імунітету людини. Відповідно, якщо вже побічна дія виникає під час лікування туберкульозу, то додається симптоматичне лікування цих побічних ефектів.
– Чи потрібно родині боятися, якщо хтось із членів сім’ї захворів на туберкульоз? І що робити в такому разі рідним?
– Ну, боятися захворіти – це наш такий природний інстинкт. Але завжди пам’ятаємо про групи ризику. Якщо пацієнти знаходяться тривалий час у приміщенні з особою, яка кашляє і хворіє на туберкульоз, не приймає лікування, відповідно, ризик захворіти на туберкульоз у членів сім’ї підвищується.
Відповідно, для того ми проводимо анкетування. Якщо у когось із членів сім’ї виявлений туберкульоз, то ми проводимо скринінгове анкетування усіх контактних осіб, виявляємо і обстежуємо їх також на це захворювання.
– Найпершою профілактикою не лише туберкульозу, а й будь-яких інших захворювань, є постійне відвідування свого сімейного лікаря. Тобто не нехтувати елементарними профілактичними оглядами у сімейного лікаря, коли пацієнт приходить, лікар його обстежує, слухає дихання, слухає легені, направляє здати аналізи, пройти рентгенологічне обстеження грудної клітки.
Це і є тими методами, які допомагають виявити на первинному рівні саме це захворювання. Сьогодні у зв’язку з війною, великою міграцією населення, постійними стресами, нестабільністю збільшуються ризики захворіти на туберкульоз. Також наші військові перебувають в таких умовах, де імунітет знижується, відповідно, ризик захворювання збільшується. Тому з початком війни рівень захворюваності саме на туберкульоз зріс.
Сьогодні кожному з нас, не лише людям із груп ризику, варто виділити один день в рік для того, щоб здати аналізи, прийти рентгенологічне обстеження грудної клітки і не боятися туберкульозу, оскільки на даний час це цілком контрольоване захворювання.
Ну, і, звичайно, вести здоровий спосіб життя, підтримувати імунітет, не курити, не вживати алкоголь, оскільки шкідливі звички можуть бути додатковим фактором ризику виникнення захворювання.
Варто додати, що у подоланні туберкульозу важлива роль відведена ЗМІ: саме через публікації, висвітлення цієї важливої теми, розповіді про людей, які у своєму житті стикнулися з цим захворюванням, упередженістю оточуючих, ми дізнаємося правду про захворювання. Адже десятками років наше суспільство «кормили страшилками» про цю недугу.
В Україні активно діє Міжрегіональний центр комунікації у сфері протидії туберкульозу. Це стало можливим завдяки підтримці Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), шляхом фінансування Проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що виконується міжнародною організацією PATH.
Їхня діяльність сприяє підвищенню обізнаності про туберкульоз – через публікації, інтерв’ю та соціальні кампанії вони допомагають донести до людей актуальну інформацію про симптоми, шляхи зараження, профілактику та можливість лікування туберкульозу. Мобілізації спільнот – активна позиція громадських організацій стимулює місцеву владу до впровадження ефективних програм виявлення, лікування та реабілітації.
