вологість:
тиск:
вітер:
Коли «вибило з колії»: як розпізнати шок після обстрілу і що з цим робити
Від тремору і сліз до відчуття нереальності — реакції тіла та свідомості на стрес можуть бути дуже різними, але всі вони — нормальні. Ми звикаємо до обстрілів і сирен, але наша психіка — ні. За словами психологині та співзасновниці кризової лінії психологічної підтримки для жінок «Сестринство» Олени Кузьмич з Луцька, навіть фраза «мене просто попаяло» може ховати серйозну травму.
Як зрозуміти, що стрес зачепив глибше, і що робити, аби не залишитися наодинці з болем — у матеріалі ВСН .
За словами психологині, гостра стресова реакція — по суті це нормальна реакція на ненормальні обставини. Людина може впадати в ступор, відчувати роз’єднаність із тілом, заціпеніння або навпаки — сильне збудження. Часто виникає відчуття нереальності, дереалізація або деперсоналізація, а також нав’язливі спогади про подію — так звані флешбеки.
«Психіка включає захисні механізми, щоб вижити, бо це найголовніше, а наскільки це може нас ранити — це вже інше питання», — зазначає фахівчиня.
Однією з таких захисних реакцій є дисоціація — коли людина ніби «відключається» від реальності. Інші прояви — емоційне оніміння або гіперпильність, коли кожен звук здається загрозою. Наприклад, ми можемо мимоволі здригатися від звуку мотоцикла, який нагадує вибух.
Такі реакції — нормальні у перші дні після травматичної події. Але якщо вони не минають довше місяця або стають сильнішими, це може свідчити про розвиток посттравматичного стресового розладу — ПТСР», - сказала психологиня.
Як акцентувала Олена Кузьмич, фізіологічно тіло теж включається в режим виживання. «Виділяється кортизол і адреналін — гормони стресу, серце пришвидшується, дихання стає поверхневим, м'язи напружені, вегетативна нервова система переходить у режим "бий або тікай"», — пояснює психологиня. Це супроводжується тремором, пітливістю, запамороченням, нудотою, порушенням сну та розладами травлення.
У моменти після обстрілів важливо дати собі просту, але дієву допомогу. Можна заземлитися — торкнутися чогось твердого, промити руки холодною водою, озирнутись і вголос назвати кілька предметів навколо, зробити кілька повільних вдихів. Варто також озвучити свій стан: «Я пережив(ла) стрес. Це нормально. Моє тіло реагує. Я в безпеці». Пийте воду — вона допомагає нервовій системі виводити наслідки напруження.
У перші дні після стресу не варто змушувати себе триматися. «Сльози, тремтіння, крик — нормальні способи розрядки», — наголошує експертка. Важливо обмежити перегляд новин, особливо тих, що можуть повторно травмувати. Якщо є можливість — поговоріть із людьми, яким довіряєте. Намагайтеся повернути бодай елементарну рутину: вмийтеся, переодягніться, поїжте.
Якщо симптоми тривають більше двох тижнів, ви не можете спати, постійно напружені, тривожні, з’являються панічні атаки, або здається, що життя втратило сенс — це серйозний сигнал звернутися по фахову допомогу. «Це не слабкість, а відповідальність за себе», - підкреслює психологиня.
«Попаяло» — це мова тіла і психіки про те, що було надто боляче, лячно, несподівано. Це не «псування» людини, а її природна реакція на загрозу», — додає вона. Те, що ви це пережили, вже говорить про вашу силу. Але щоб не залишатися в цій точці, варто дати собі підтримку — через тілесні практики, дихання, розмови з близькими або спеціалістом.
- «Моторошна мода»: луцька психологиня пояснила , чому діти обирають іграшки-монстри
- «Ми поруч, щоб тримати за руку» : на Волині запрацювало «Сестринство» — спільнота підтримки для жінок
- Коли тато зникає після розлучення : як пояснити дитині байдужість дорослого і не завдати болю

Новини рубріки

У громаді на Волині в останню путь провели Героя Юрія Шупічука
18 липня 2025 р. 21:43

У Ковелі відкрили новий інформаційно-розрахунковий центр КП «Ковельводоканал»
18 липня 2025 р. 21:42