вологість:
тиск:
вітер:
Як на ярмарку «продавали» громадські ініціативи
Серед багатьох заходів у програмі Дня міста у Володимирі вперше проводився ярмарок громадських ініціатив, який розмістився під зеленими тимчасовими дахами на площі Героїв. Понад два десятки організацій – із Володимира, Нововолинська, Устилуга, Луцька, Ковеля, Києва, Івано-Франківська приїхали до Володимира, щоб розповісти про свою діяльність, поділитися досвідом, залучити нових волонтерів і партнерів. Серед них – благодійні фонди, культурні товариства, молодіжні об’єднання, організації, які підтримують військових, переселенців, людей з інвалідністю, а також займаються освітою, мистецтвом і розвитком підприємництва. Були тут і місцеві громадські організації. Отож, кожен, хто завітав на цей ярмарок, міг зустріти тут цікавих людей, дізнатися про ініціативи і нові можливості для розвитку власної справи, долучитися до волонтерства. З кількома учасиками цього ярмарку познайомилися і ми.
Громадська організація «СУПЕР ЮА» зареєстрована у Нововолинську, але її діяльність не обмежується навіть територією всієї області і розпочалась вона ще задовго до повномасштабного вторгнення. Збирають донати, пожертви на дрони для 14-ї ОМБр, 39-го ЗРП, 100-ї бригади. Виготовляють сухі борщі, а ще дівчата показують своє печиво, на вигляд, кажуть, воно не дуже привабливе, але калорійне, що більше важливо бійцям на передовій.
Представниці цього фонду демонструють і рулони туалетного паперу з назвою «Бавовна» і відповідними побажаннями для ворогів. Його, розповідають, виготовляють з російських книг, декларуючи цим ставлення до окупантів, які прийшли на нашу землю і стараються приносити з собою і свою культуру.
За наступним столиком запрошує до знайомства і участі медіа школа . Її засновиця радо погоджується презентувати цю організацію. Жінка – харків’янка, у довоєнному житті у своєму рідному місті працювала сценаристкою, режисеркою, викладачною у медіа школі, ініціювала і реалізовувала багато творчих проєктів. Коли довелося рятуватися від ворожих обстрілів, довго шукала, як реалізувати себе у Луцьку. Так прийшла ідея створення такої першої на Волині школи, яку допоміг реалізувати ґрант від служби зайнятості, заявку на який написала вперше у житті. Тут блогери, юні журналісти вчаться знімати і монтувати відео, тут навчають публічним виступам, ораторському мистецтву, написанню сценаріїв, втіленню цікавих ідей, адже медіа компонент присутній нині у будь-якій сфері нашого життя. Проводять такі заняття також для дорослих і підлітків.
А ще Ганна Карамишева-Борисенка розповіла, що також допомагає внутрішньо переміщеним людям відкривати свої бізнеси, проводить консультації. Медіа школа працює онлайн, отож для її індивідуальних і колективних занять можна приєднатися з будь- якого міста чи села. Діти, які навчаються у школі офлайн, беруть інтерв’ю у зірок, готують свої передачі у Луцьку. «Але якщо нас запросять, охоче приїдемо до вашого міста і знімемо таку передачу», каже Ганна.
Громадська організація «КримSOS» попри таку географічну прив’язку у її назві, підтримує ініціативи ВПО або їх організації в діяльності у західних і центральних областях України, забезпечуючи грантову, тренерську, менторську підтримку. «Ми шукаємо такі ініціативні спільноти, якщо вони у Володимирі є, готові включити їх у проєкт і надавати їм всебічне сприяння і супровід, щоб вони могли зростати – від невеличної ініціативи до спроможної громадської організації», – зазначає представниця цього фонду. А «Право на захист» надає безплатну правову допомогу для внутрішньо переміщених осіб, а також фінансово підтримує новоприбулих з місць воєнних дій і постраждалих від них за підтримки Верховного комісара ООН. Ці фонди зареєстровані у Луцьку, але працюють по всій області.
«СТАН » – це правозахистна організація, яка займається неформальною освітою і реалізує проєкти за двома основними напрямками – робота з молоддю і підтримка ветеранів. Мають ресурсний простір у Івано-Франківську і Володимирі. Організовують багато різноманітних активностей для молоді, раді всім, хто до них приходить. «Це все заради того, щоб молодь розвивалася, знаходила нові можливості, а ветеранський напрямок спрямований на інтеграцію захисників у цивільне життя, щоб вони знаходили нові можливості і відчували себе потрібними» – презентували діяльність своєї організації Марія Якимович і Наталія Марчак.
«Скоро у Володимирі» – такий напис найперше привернув увагу на рекламній листівці ГО «Велика ідея» . Людмила Зубарєва і Анастасія Самолюк, які приїхали з Ковеля, розповіли, що ця громадська організація займається розвитком молоді у різних сферах. Тепер особливо активно співпрацюють з тими, хто має або хоче відкрити власну справу. «Допомагаємо їм прокачувати свої навички, створювати команду, у Ковелі для цього відкрили «Бізнес-клуб» і плануємо невдовзі зробити це і у Володимирі», – розповіли дівчата. Чому у нашому місті? Бо тут є запити на таку підтримку, за нею звертаються окремі володимирчани. Наприклад, Роман Дячок приїздив до Ковеля переймати досвід, як вивести свою і без того круту танцювальну школу на вищий рівень, зверталась засновниця школи англійської мови, художня, музична школи.
Благодійний фонд «Відчайдушні» – це організація яка займається медичною евакуацією. Автомобілі, які подаровані спонсорами за кордону, або куплені за донати українців, переобладнують на такі, що здійснюють евакуацію поранених бійців. Таким чином вже придбано і передано на передові позиції більше сотні авто. Були запити і на квадроцикли. Юридичною адресою цього фонду є місто Устилуг, але до нього долучені благодійники з усієї України та інших країн, тут люди різних професій. Бо щоб перегнати авто, потрібні водії, щоб переобладнати – слюсарі, щоб забезпечити роботу обладнання – медики. На форменому одязі Катерини Сас, яка розповідає про діяльність цього, а також фонду «Підтримка з любов’ю», який теж діє в Усилузі, нашивка з написом «Капелан». «Я духовний наставник, ми співпрацюємо з громадською організацією «Підтримай Героїв, разом з ними відвідуємо і підтримуємо наших захисників у лікарнях, госпіталях» – розповідає вона.
Експозиція 14-ї окремої механізованої бригади особливо привертає увагу дітлахів. Старший сержант Сергій Волощук показує зразки збитої, захопленої у боях російської техніки, ворожої документації. Є тут понівечений ворожий розвідувальний безпілотний апарат «Орлан», радіостанція, знайдені на ворожих позиціях, паспорти окупантів, аптечки, навіть тушонка з ворожого пайка з написом «Своих не бросаєм». На окремому стенді – пор трети бійців бригади, які за свої подвиги відзначеніЗолотими зірками Героїв. І їх немало.
Організація «Молодіжні вітрила» з Нововолинська, за словами її юного представника, займається популяризацією науки, тут діє школа робототехніки, де навчають програмувати і створювати роботів, є окремий проєкт – деревообробна майстерня, де навчають робітничих професій і майстерності роботи з деревиною, у найближчих планах – розвиток природничого напрямку. Чи є у їх школах володимирчани? «Поки що ні, – відповідає Дмитро, – але сподіваюся, що після цього ярмарку обов’язково будуть, бо інтерес вироби «Молодіжних вітрил» викликали неабиякий.
Поки на площі тривав ярмарок громадських ініціатив на іншому ярмарку – крафтовому, що відбувався у сквері біля музею, оригінальними виробами привертав увагу цей молодий чоловік. Андрій Стасюк приїхав на ярмарок з Маневич. До повномасштабної війни він сім років працював у Чехії, де все у нього було добре. Але коли ворог підступно посунув на його країну, повернувся і пішов служити у 36-у бригаду морської піхоти. У гарячих боях біля населеного пункту Водяне отримав поранення, через яке вже не міг повернутися на фронт. За належну йому матеріальну допомогу придбав кілька 3D принтерів, на яких з-поміж іншого займається виготовленням предметів для військових потреб.
Розповідає, що таким чином переробив уже тонну пластику. Тільки цей матеріал обійшовся йому у 300 тисяч гривень, а додайте ще обладнання, електроенергію, то загальний внесок становитиме до півмільйона гривень. Згодом Андрій долучився до спільноти «Друк армія» , принтерів у нього стало вже 11.
«Через кілька днів у мене буде день народження і замість подарунків хочу придбати ще два принтери, – каже Андрій, – адже останнім запитом від військовиків стали так звані «яблука», їх виготовив 1300 штук, це 130 кілограм пластику, який треба переробити».
Написати про всі громадські організації, які брали участь у цьому ярмарку зі своїми цікавими пропозиціями, майстеркласами, презентаціями, забракне газетної сторінки. Були на цім ярмарку і міцеві: ГО «Берег надії», Підтримай Героїв», «Міжнародний освітній центр «Надія», «Шлях Волонтера ЮА» та інші, про діяльність яких газета вже писала. У сквері біля історичного музею цікаво і оригінально представляв свою організацію «Ветеран-хаб».
Отож хоч відзначення Дня міста минуло, ця тема залишається відкритою для нашого видання. Ми і далі розповідатимемо про добрі справи активних, зацікавлених людей, про їхні ініцативи і принагідно просимо наших читачів повідомляти про них редакцію.
Антоніна МИХАЛЬЧУК

Новини рубріки

«Кажу, що працюю офіціанткою, навіщо всім знати, що я – пілот вертольота?»
20 липня 2025 р. 14:16

У школах і садочках Луцька ремонтують харчоблоки, комунікації та приміщення
20 липня 2025 р. 13:53

У Нововолинську з’явиться новий дитячий будинок сімейного типу
20 липня 2025 р. 13:50