вологість:
тиск:
вітер:
“Вважав, що контролюю вживання”: лучанин розповів історію своєї боротьби із залежністю
Своєю історією залежності та боротьби з нею 33-річний Олександр поділився із Суспільним.
Він зазначив, що вперше з наркотиками познайомився підлітком, у 14-літньому віці. Марихуану тоді спробував у компанії тодішніх друзів, з якими проводив вільний час.
“Мені було цікаво, що таке наркотик, що він може мені дати. Спочатку я злякався, мене дуже накрило. З’явилася блювота, галюцинації. На тому жаргоні, це були “приходи”, — розповів Олександр про перші відчуття після вживання наркотику.
Згодом, зауважив він, стан після вживання психотропу сподобався, через що хотів і надалі курити траву. Міцніша прив’язаність до марихуани з’явилася у 16 років і тривала до 30.
В останні роки залежності чоловік міг щодня курити траву у великих дозах. Тоді ж почав вживати й спайси — штучні хімічні речовини, які імітують ефекти марихуани. Упродовж 16-річного періоду наркоманії Олександр робив перерви у курінні трави на кілька місяців. За його словами, іноді відчував навіть відразу до коноплі.
″На початку було трохи важко, були проблеми з апетитом. З часом стан наче ставав кращим, але ненадовго. Це я собі так думав, а насправді все ускладнювалося і ставало гірше. На початку, я вважав, що контролюю вживання, але воно контролювало мене”, ― сказав Олександр.
Батьки не одразу помітили зміни у його поведінці. Коли дізналися — відвезли до нарколога, проте, за словами Олександра, це не вплинуло на його рішення і він продовжував курити траву. Водночас стосунки з рідними та колегами зруйнувалися. Упродовж останніх років вживання психотропних речовин, пригнічення стало частим станом.
“Рано встаєш — думаєш про наркотики. Ввечері лягаєш — думаєш про наркотики. Звичайній людині треба постійно пити воду для того, щоб підтримувати свій організм. Мені треба було курити для того, щоб підтримувати свій настрій, щоб сміятися, рухатися, ну, і жити. Це вже була частинка мене”, — зізнався Олександр.
За словами чоловіка, здавалося, що наркотик заповнював порожнечу, яка була в душі та разом з тим фізично та духовно знищував.
Відмова від наркотику
Вперше про остаточну відмову від наркотиків Олександр почав замислюватися у травні 2022 року.
“Я увімкнув новини, побачив Бучу, Ірпінь і відчув біль тих людей. У мене життя розвернулося на 180 градусів. Від знайомих військових я чув, які страшні речі там відбувалися. Я почав задумуватися: а що далі?”, — сказав чоловік.
Через місяць-півтора Олександр вирішив самостійно шукати допомоги, почав дізнаватися, як потрапити у християнський реабілітаційний центр. Лікування тривало місяць, проте Олександр вважає, що процес одужання та відновлення тривав з рік. Фахівці надавали медичну допомогу, а служителі центру — моральну.
Зараз Олександр і сам допомагає тим, хто потребує психологічного наставництва, своїм прикладом підтримує тих, хто як і він тепер бореться із залежностями,
“Я навіть не намагався знову взятися за наркотики, бо боявся. У мене був страх повернутися туди, звідки мене витягнули. Я покаявся, з’явилося щире усвідомлення того, що я робив неправильно, жив неправильно. Бог почав працювати в моєму серці”, — зазначив він.
Олександр перервав спілкування з тими, з ким раніше вживав наркотики. Знайшов нову роботу.
“Можу сказати одне: хай підлітки не лізуть у наркотики. І як би вони не думали, що будуть сильними — наркотик здатен зруйнувати будь-яку людину”, — зауважив Олександр.
Діагностування наркозалежності на Волині у цифрах
У зв’язку з реорганізацією Волинського обласного наркологічного диспансеру в 2021 році, допомогу із залежностями нині надають у Волинській обласній психіатричній лікарні.
″Зараз скасований облік пацієнтів. Ми можемо говорити саме про тих, які звернулись до нас через патології. Якщо говорити за перше півріччя 2024 року, то ми надавали допомогу 130 пацієнтам з накозалежністю. За аналогічний період 2025-го було 150 пацієнтів″, — розповіла лікарка-психіатриня Наталія Куцобіна.
Ріст запитів становить 7,9%, що, за словами лікарки-психіатрині, є незначною різницею. Це стабільний показник. Однак, ця цифра не є якісною характеристикою ситуації з наркозалежністю на Волині.
″Це тільки ті, хто звернулися за допомогою. Ми повинні розуміти, що кількість людей, які не хочуть лікуватися, але вживають наркотичні препарати — значно вища. Зазвичай, до нас приходять уже з ускладненнями, різким погіршенням стану здоров’я″, — зауважила вона.
Щодо вікового розподілу, то серед пацієнтів з наркозалежністю переважають люди 18-35 років. Вони складають 88% від усієї кількості та майже кожного року посідають левову частку підопічних. Друге місце за запитами займають люди від 35 до пенсійного віку — 10,5 %.
50,7% обстежуваних у Волинській обласній психіатричній лікарні вживали опіоїдні наркотики. За ними у рейтингу стоять психостимулятори — солі, амфетамін, синтетичні наркотики, — які вживають 14% пацієнтів, та які, за словами Наталії Куцобіної, особливо популярні серед молоді та школярів. Від препаратів канабіноїду, марихуани мають залежність до 5% відвідувачів лікарні. Подібна статистика фіксується за останні 10 років.
″У нас є ще категорія пацієнтів замісної терапії, які легалізовано й дозовано отримують наркотичні препарати. Відповідно, це зменшує кримінальну складову і можливість інфікування ВІЛ та гепатитами, які часто виникають при неконтрольованому вживанні наркотиків″, — сказала психіатриня.
Таким чином відбувається лікування опіоїдної залежності. Під наглядом лікаря надаються препарати для зняття симптомів наркотичної абстиненції або ″ломки″. У Волинській психіатричній лікарні таких пацієнтів наразі 240. Окрім того, 17 пацієнтів мають можливість отримувати замісну терапію в Обласному територіальному медичному протитуберкульозному об’єднанні у Луцьку.
Чим марихуана відрізняється від легалізованого канабісу
У 2024 році набрав чинності закон про легалізацію канабісу в Україні у медичних, промислових та наукових цілях. Водночас забороняється рекреаційне вживання, а саме використання речовини задля отримання задоволення.
″Існує багато міфів і стереотипів стосовно цієї теми, але якщо говорити за суто медичні аспекти цієї сполуки, медичний канабіс — це термін, який застосовується для визначення лікарських засобів рослинного походження таких видів як Cannabis sativa (коноплі посівні) та Cannabis indica (коноплі індійські)″, — розповіла лікарка-психіатриня.
Як пояснила Наталія Куцобіна, застосування канабісу залежить від сорту рослини, умов її вирощування, які саме частини рослини використовуватимуть — квітку, стебло чи листя — та який у них склад канабіоїдів.
Лікарка зауважила: марихуана, як наркотик, від легалізованого медичного канабісу відрізняється концентрацією вищеперелічених речовин. Медичний канабіс містить переважно КБД і мінімум ТГК.

Новини рубріки

У Берестечку вручили відзнаку «За поранення» воїну Віталію Войтовичу
23 липня 2025 р. 02:09

На Рівненщині іспит на «права» здавали за допомогою прихованої камери та навушників
23 липня 2025 р. 01:42

Гороскоп на 23 липня 2025 року: сварки у Водоліїв та багато подорожей у Скорпіонів
23 липня 2025 р. 01:25