Польща вимагає від України переписати шкільні підручники, де згадується Волинська трагедія

26 липня 2025 р. 17:44

26 липня 2025 р. 17:44


На карті зверху ліворуч виділена територія, яку охопила Волинська трагедія (у польській історіографії пол. Rzeź wołyńska, «Волинська різанина») – обопільні етнічні чистки конфліктуючого польського та українського населення.

А свої їм переписати – слабо?

Міністерка освіти Польщі Барбара Новацька у листі до українського колеги Оксена Лісового висловила занепокоєння тим, як події на Волині 1940-х років висвітлюються в підручниках з історії. Текст листа опинився в розпорядженні польського агентства РАР, інформує «Українська правда».

Глава польського МОН звернула увагу на зміст підручника під назвою «Історія України» для 10 класу середньої школи, виданого в 2023 році.

У наведеному в листі уривку стверджується, що причиною загострення польсько-українських відносин у період Другої світової війни «були масові вбивства українців, скоєні Армією Крайовою». «Її жертвами стали мешканці Хелмської, Підляської, Галицької та Волинської областей. Кривава польсько-українська війна, в результаті якої загинули не тільки солдати, а й цивільні особи, тривала до 1947 року», – цитується в листі.

Новацька попросила українського міністра «вжити негайних заходів, зокрема переглянути інші підручники та підготувати нові, які відповідатимуть сучасному стану польсько-українських відносин».

Польська міністерка також запропонувала підготувати спільний підручник з історії в рамках двосторонньої Польсько-української експертної комісії з удосконалення підручників з історії та географії.

Тема подій на Волині 1941 – 1943 років, які в українській історичній традиції називають «Волинською трагедією», а в польській – «Волинською різаниною», є давнім предметом міждержавних протиріч. У Варшаві раніше навіть говорили, що вирішення історичних суперечок буде однією з обов’язкових умов вступу України в ЄС. Водночас в останні місяці українська та польська сторони домовилися про перші за кілька років ексгумації польських жертв Волинської трагедії в Україні.

Тим часом Варшава поступово припинить діяльність притулків для біженців з України. Відповідний законопроєкт схвалив польський уряд. Згідно із ним, з 1 листопада так звані центри колективного розміщення біженців з України у Польщі прийматимуть лише представників захищених груп: пенсіонерів, вагітних жінок та людей з інвалідністю. Нині кожен має право на безплатне проживання у такому центрі протягом перших трьох місяців після прибуття за Західний Буг. Наразі понад половину мешканців центрів колективного розміщення у Польщі мешкають там довше безплатного періоду і доплачують за проживання та харчу-
вання.

Олег ПАВЛЮК.

Польща вимагає від України переписати шкільні підручники,  де згадується Волинська трагедія

Джерело: www.volyn.com.ua