вологість:
тиск:
вітер:
Чорничні очі. Історія на вечір
Він пішов на війну з її чорничними очима в серці – і повернувся до неї теплим літнім дощем.
Уперше він побачив її на чорничнику
Літо стояло таке тихе, що навіть ліс, здавалося, боявся дихнути, аби не розсипати ранкову росу з трави. Василь прийшов по ягоди з матір’ю, а знайшов те, чого не шукав: дівчину в білій хустині, з долонями, синіми від чорниць, і очима такого кольору, ніби в них ліс заховав два найстигліші липневі дні.
– Чого дивишся? – усміхнулася вона.
– Бо таких чорниць ще не бачив, – відповів він.
– То не чорниці, – засміялася. – То очі.
Відтоді він так її й називав: Чорничні очі.
Її справжнє ім’я було Марія. Але для нього вона назавжди лишилася тією дівчиною з лісу, яка пахла ягодами, сонцем і чимось таким рідним, ніби він знав її ще до свого народження.
Вони зустрічалися щонеділі біля старої сосни. Марія приносила пиріжки з маком, Василь – газету «Так ніхто не кохав» – доньку славнозвісної «Волині», яку читав уголос, хоч вона більше дивилася не в рядки, а на нього. Потім вони мовчали. І те мовчання було кращим за всі слова.
Коли він освідчився, то не мав ні перстня, ні букета. Лише жменю чорниць у долоні.
– Бачиш? – сказав. – Вони такі, як твої очі. Тільки твої дорожчі.
Марія заплакала й засміялася водночас.
– Дурний ти, Василю, – прошепотіла. – Але я за такого й піду.
Вони встигли прожити разом лише одну осінь, одну зиму і одну весну. А тоді прийшла війна.
Василь не любив прощань. Тому, коли вирушав, сказав лише:
– Ти мене чекай.
– А ти вертайся, – відповіла Марія.
Вона хотіла бути сильною, але не змогла. Вибігла за ним аж до воріт, втиснула йому в кишеню маленький вузлик.
– Що це?
– Чорниці сушені. Щоб пам’ятав мої очі.
Він узяв її обличчя в долоні й довго дивився, ніби хотів запам’ятати не риси, а світло.
– Я й без них пам’ятатиму.
Есемески від нього приходили рідко. У кожному було мало слів, але багато любові.
«Моя Маріє, тут ночі чорні, як твої чорниці. Тільки в них нема твого тепла».
«Не плач, Чорничні очі. Я живий, бо ти мене чекаєш».
«Чорничні очі, коли повернуся, підемо в ліс. Назбираю тобі повне відро літа».
Останнє повідомлення прийшло у липні.
«Сьогодні снилися твої очі. Прокинувся – і наче вдома побував».
А потім прийшли не телефонні повідомлення. Прийшли люди.
Марія не кричала. Лише стояла біля воріт у тій самій білій хустині, в якій він уперше її побачив. Їй говорили щось про мужність, про подвиг, про те, що Василь урятував побратимів. Вона все чула – і не чула нічого.
Бо в кишені його форми, яку їй передали, лежав маленький полотняний вузлик. Той самий. І в ньому – кілька сухих чорниць.
Він беріг її очі до останнього.
На похороні падав теплий літній дощ. Люди казали: це небо плаче. А Марія знала: то Василь повернув їй те літо, яке не встиг донести у відрі.
Через кілька днів вона пішла до старої сосни. Чорниці вже достигли. Сині, тихі, мов пам’ять.
Марія стала навколішки, набрала в долоні ягід і прошепотіла:
– Дивись, Василю… Я прийшла.
Вітер торкнувся її хустини, наче чиясь рука.
І вперше після похорону вона заплакала по-справжньому – не від болю, а від любові, яка не вмерла разом із ним.
Бо є очі, які пам’ятають усе.
І є любов, що навіть після смерті приходить у ліс – чорничним літом, теплим дощем і тихим шепотом сосни. n
Зореслав СТОЖАР.
Новини рубріки
Свіже, домашнє та ще й можна поторгуватись: чим приваблює покупців літній базар у Луцьку
27 червня 2026 р. 21:51
Офіційно підтвердили загибель Героя з Волині Георгія Дячука
27 червня 2026 р. 21:40
Підтвердили загибель воїна із Вишнівської громади Андрія Стернічука
27 червня 2026 р. 21:28