В Україні розширили перелік категорій громадян, які мають право на відстрочку від мобілізації

20 листопада 2024 р. 18:19

20 листопада 2024 р. 18:19


Верховна Рада України ухвалила рішення про надання права на відстрочку від мобілізації новим категоріям громадян, що передбачені статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію . Це рішення передбачає можливість звільнення від мобілізації для окремих осіб на основі особистих, сімейних та професійних обставин. Яким саме, – розповість «Наше Місто».

Кому надали право на відстрочку

Хто ще може отримати відстрочку

В Україні розширили перелік категорій громадян, які мають право на відстрочку від мобілізації

Раніше право на відстрочку було закріплено за такими категоріями:

Заброньовані особи : громадяни, які заброньовані на період мобілізації та воєнного часу за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до служби : ті, хто визнаний особами з інвалідністю у встановленому порядку, або ті, хто має висновок військово-лікарської комісії про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я терміном від 6 до 12 місяців (з подальшим повторним проходженням комісії).

Батьки трьох і більше дітей : жінки та чоловіки, які мають на утриманні трьох або більше дітей віком до 18 років, за винятком осіб, які мають заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці.

Батьки чи опікуни дітей з інвалідністю : жінки та чоловіки, які є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками чи батьками-вихователями дітей з інвалідністю віком до 18 років.

Батьки дітей віком до 18 років : жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) до 18 років, якщо інший з батьків:

Особи, які самостійно виховують та утримують дитину : якщо це підтверджено рішенням суду або коли запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Батьки чи опікуни дітей із тяжкими захворюваннями : жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні чи онкогематологічні хвороби, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), хронічні захворювання нирок IV ступеня, або дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа чи паліативної допомоги. Це має підтверджуватися документом лікарсько-консультативної комісії, оформленим відповідно до вимог законодавства. При цьому інвалідність дитині не встановлена.

Особи, які мають повнолітню дитину з інвалідністю : жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю І або ІІ групи.

Усиновителі та опікуни дітей-сиріт : усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки або батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти чи діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

Особи, які здійснюють постійний догляд за хворими родичами : зайняті постійним доглядом за хворими дружиною (чоловіком), дитиною або своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), якщо це підтверджено висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії про потребу в постійному догляді.

Особи, які мають дружину (чоловіка) або батьків з інвалідністю : ті, хто має дружину (чоловіка), або одного з батьків чи батьків подружжя з інвалідністю І чи ІІ групи.

Опікуни недієздатних осіб з інвалідністю : опікуни осіб з інвалідністю, які визнані судом недієздатними.

Члени сім’ї другого ступеня споріднення : особи, які постійно доглядають за членом сім’ї з інвалідністю I або II групи (не більше одного), якщо немає родичів першого ступеня споріднення, які можуть виконувати ці обов’язки.

Батьки неповнолітніх дітей із військовослужбовцем у родині : жінки та чоловіки, які мають неповнолітніх дітей і чоловіка чи дружину, що проходить військову службу відповідно до статті 2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Особи з подружжям, що мають інвалідність III групи : громадяни, у яких чоловік або дружина має інвалідність III групи внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, кистей, стоп, одного з парних органів, або у зв’язку з психічними розладами, церебральним паралічем, іншими паралітичними синдромами.

Працівники структур силових відомств : особи, що працюють в органах військового управління, підрозділах Міністерства оборони України, Збройних сил України, Державної служби спеціального зв’язку, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби, Служби безпеки України, Управління державної охорони України, Служби зовнішньої розвідки, а також в установах експертної служби МВС.

Керівники державних органів : міністри, їх заступники, керівники державних органів і структур, що здійснюють управління на території всієї України.

Депутати та високопосадовці : народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, судді, члени Вищої ради правосуддя, представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також Уповноважений Верховної Ради з прав людини, голова і члени Рахункової палати.

Дипломатичні працівники : дипломати Міністерства закордонних справ України, особи з дипломатичним рангом Надзвичайного і Повноважного Посла.

Фахівці з нормативно-правових актів : державні службовці, які проводять експертизу, готують висновки або здійснюють аналіз нормативно-правових актів.

Фахівці з кібербезпеки : державні службовці, які виконують завдання з кібербезпеки, розробки програмного забезпечення, адміністрування баз даних, та впровадження сучасних інформаційних технологій в органах, що забезпечують роботу Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів.

Інші категорії : військовозобов’язані чи громадяни, яким законом передбачено право на відстрочку в особливих випадках.

Особи, що навчаються :

  • Здобувачі професійної, професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою, здобуваючи наступний рівень освіти в послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”.
  • Докторанти та студенти, зараховані до інтернатури.

Науково-педагогічні працівники :

  • Особи, що працюють у закладах вищої, фахової передвищої освіти або наукових установах, маючи науковий ступінь.
  • Педагогічні працівники закладів фахової передвищої, професійно-технічної та загальної середньої освіти, якщо вони працюють за основним місцем роботи на ставці не менше 0,75.

Особи з родичами, які загинули або зникли безвісти під час АТО :

  • Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, діти, батьки, рідні брати чи сестри) загинули або зникли безвісти під час:
    1. Участі в антитерористичній операції у складі військових формувань, які захищали незалежність і суверенітет України.
    2. Забезпечення проведення АТО у районах її проведення.
    3. Участі в АТО у складі добровольчих формувань, включених до складу військових формувань і правоохоронних органів.
    4. Участі в АТО у складі добровольчих формувань, які не були офіційно включені до складу військових формувань, але виконували завдання у співпраці з ними.

Особи з родичами, загиблими або зниклими безвісти під час війни з РФ :

  • Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування збройної агресії РФ на сході України або в умовах воєнного стану.

Члени сімей Героїв України :

  • Чоловік, дружина, діти, батьки, рідні брати чи сестри осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за героїзм під час Революції Гідності (листопад 2013 – лютий 2014 років).

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Дніпрі працює платформа «В!йна», на якій можна опублікувати інформацію про подвиги загиблих воїнів .

Фото: з відкритих джерел.

В Україні розширили перелік категорій громадян, які мають право на відстрочку від мобілізації

Джерело: nashemisto.dp.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua