ЕКСКЛЮЗИВ За що потрібно платити у лікарнях Дніпра, а що безоплатно: роз’яснення

27 листопада 2024 р. 10:03

27 листопада 2024 р. 10:03


З 1 квітня 2018 року українці почали підписувати декларації з сімейними лікарями та з того часу почалась реформа фінансування медичної допомоги. В Україні відмовились від радянського гасла: «Вся медицина безкоштовна» та визнали, що за неї потрібно платити. Які медичні послуги безоплатні для мешканців Дніпра та хто за це платить – читайте у матеріалі «Нашого міста».

У березні 2018 року Міністерстві юстиції зареєструвало Національну службу здоров’я України (скорочено – НСЗУ). Вона відповідає за фінансування медичних послуг та стежить, щоб у лікарнях не вимагали від пацієнтів сплачувати за те, що може бути оплачено державою.

Принцип роботи служби простий: замість виділення коштів лікарням залежно від кількості ліжок, платити стали за надану послугу: за пологи, за гемодіаліз, лікування інсульту чи інфаркту.

Замість сплачувати за ліжка держава платить за надані послуги.

Щоб отримати бюджетне фінансування, заклад повинен мати ліцензію, необхідне обладнання та кваліфікований персонал. Від того, що це за обладнання та що вміє персонал кожна лікарня укладає свої пакети медичних послуг зі службою здоров’я.

Чи все фінансує лише НСЗУ

Ні. Якщо уявити «гаманець» сучасної української лікарні, то оплата лікування пацієнтів йде коштом Національної служби здоров’я, за кошти державних програм та є ще підтримка з боку місцевих бюджетів.

Заступниця директора Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталія Шуліка пояснила, що є видатки, які покриваються коштом окремих програм. Фото з соцмережі Наталії Шулики

За словами заступниці директора Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталії Шуліки, стенти, які дозволяють відновити просвіт судин серця, закуповують за окремими програмами за кошти державного бюджету. Ці пристрої розподіляють на департаменти охорони здоров’я.

«Департаменти охорони здоров’я вже їх далі розподіляють по лікарнях. Тому коли лікарня має ці стенти, то вони мають зробити операцію і поставити такий стент безкоштовно. Якщо стенти закінчилися – бо їх виділяють певну кількість, то в лікарні можуть сказати, що бюджетних пристроїв немає та можуть запропонувати купити його за свої гроші. Проте в будь-якому випадку хірургічне втручання, анестезіологія, сестринський догляд після операції – це все має бути безкоштовно», – розповіла Наталія Шуліка.

Така сама ситуація із закупівлею суглобів – їх купують за окремою від НСЗУ державною програмою, та не входять у систему медичних гарантій.

«Наприклад, у четвертій міській лікарні Дніпра сказали, що в них зараз є суглоби. Операцію із заміни суглобів за направленням за цих умов зроблять безоплатно. Тобто є видатки, які покриваються не коштом НСЗУ, а за рахунок окремих програм», – розповіли у службі здоров’я.

Генеральна директорка міської дитячої клінічної лікарні №6 Дніпра Вікторія Кулик пояснила, що медичні послуги фінансуються з різних джерел.

Окремо від НСЗУ лікуються діти з орфанними захворюваннями – це ювенільний ревматоїдний артрит та муковісцидоз.

«Є визначена частина препаратів, які повинні закуповуватися ДП «Медичні закупівлі України» за дорученням Міністерства охорони здоров’я. Такі лікарські засоби ми отримуємо. Від держави ми також отримуємо вакцини», – розповіла генеральна директорка міської дитячої клінічної лікарні №6 Дніпра Вікторія Кулик.

Ще одним джерелом фінансування медицини є місцеві бюджети. На них покладений обов’язок сплачувати за комунальні послуги закладів охорони здоров’я, які належать до міського підпорядкування.

«Також є місцеві програми надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений програмою державних гарантій та видатки на  розвиток та підтримку комунальних закладів охорони здоров’я», – розповіли у департаменті охорони здоров’я Дніпровської міської ради.

У лікарнях Дніпра зробили сучасний ремонт та встановили нове обладнання.

За 10 місяців 2024 року на підтримку галузі охорони здоров’я за окремими програмами з міського бюджету витрачено 405,3 млн грн. У порівнянні з аналогічним періодом 2023 року видатки збільшились на 93,8 млн грн.

На момент підготовки матеріалу бюджет Дніпра на 2025 рік ще не був проголосований, тому у департаменті озвучили, що витрати на медицину у наступному році можуть бути на рівні 499,9 млн грн.

Під час війни з’явилося ще одне джерело фінансування українських лікарень – це гуманітарна допомога. За словами Вікторії Кулик, з-за кордону допомагають не лише лікарськими засобами, а й купівлею функціональних ліжок.

Що скільки коштує

Як у 2023 році, так і у 2024 році дитяча лікарня №6 уклала із НСЗУ угоди на надання 18 пакетів медичної допомоги. Стільки ж пакетів планують укласти й наступного року. До них входить відвідування вузьких спеціалістів, послуги лабораторії, рентгену, УЗД дослідження. Також це пакети з хірургічною патологією та без хірургічної патології.

У дитячій лікарні №6 у Дніпрі лікують діточок з різними захворюваннями.

«У  нас перебувають і отримують медичну допомогу діти з неінфекційними хворобами: це спеціалізована педіатрія, це кардіологія, це нефрологія. В нас дуже велике і єдине, мабуть, в області відділення дитячої неврології, – розповіла Вікторія Кулик. – Також у нас дуже велика реабілітаційна база, причому ми надаємо допомогу дітям від нуля і до 18 років».

У кожного головного лікаря, як Біблія лежить на робочому столі постанова Кабміну, яка визначає вартість медичних послуг на поточний рік. У 2024 році це постанова №1394 від 22 грудня 2023 року . Згідно із текстом документа, держава сплачує за наявності електронного направлення у пацієнта за ставками:

  • за ведення вагітності – ставка 786 грн на місяць,
  • за пологи – понад 19 тис. грн,
  • за допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках – 8 тис. 735 грн,
  • мамографія – 240 грн,
  • гастроскопія – 881 грн,
  • колоноскопія – 1110 грн,
  • цистоскопія – 943 грн,
  • бронхоскопія – 1138 грн,
  • гемодіаліз – 2473 грн,
  • лікування наркозалежних – 6 874,2 гривні на рік;
  • медичний огляд тих, хто підлягає мобілізації – 883 гривні за один огляд,
  • трансплантації серця та лікування після перенесеної операції – 2 001 059,72 грн,
  • трансплантації легень та лікування після операції – 2 678 507,21 грн,
  • запліднення іn vitro – 84 тис. 826,1 грн.

«У цьому році у нас були нові пакети по трансплантології: трансплантація органів та трансплантація кісткового мозку, – розповіла Наталія Шуліка. – В нашій області трансплантацією органів, згідно з вимогами МОЗ, може займатися обласна лікарня Мечникова, а стовбуровими клітинами – обласна лікарня родинного здоров’я. Також у нас в цьому році був новий пакет на екстракорпоральне запліднення».

Розраховувати на якісну медичну допомогу можуть як дорослі, так і діти.

За словами представниці НСЗУ, раніше, коли була державна програма екстракорпорального запліднення, розглядалося тільки жіноче безпліддя. Зараз можливість стати батьками родина отримає, коли безпліддя як діагноз має як жінка, так і чоловік. Як розповіла Наталія Шуліка, жінка може звернутися за такою послугою до 41 року.

«Також новим у цьому році були програми зуболікування та зубопротезування для військових та ветеранів: діючі військовослужбовці, ветерани сучасної війни та особи з інвалідністю внаслідок війни. Що стосується зуболікування – це близько 24 000 грн на рік на одного пацієнта, а зубопротезування – близько 15 тисяч на рік на одного пацієнта», – розповіла заступниця директора Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ.

Олена: лікарі врятували доньку й ми ні за що не платили

Мешканка Дніпра Олена Федоренко розповіла «Нашому місту», що 28 серпня пізно ввечері родина приїхала до Регіонального медичного центру родинного здоров’я через скарги доньки Даші на болі в животі та блювоту.

Олена Федоренко розповіла, що в лікарні ніхто не просив гроші, коли лікували її доньку Дашу.

«Того дня ми відпочивали на турбазі у Новомосковську (місто перейменували у Самар – ред.). Дитина впродовж дня купалася в басейні, пірнала. Коли їхали до лікарні були переконані, що це ротавірус, отруєння або ж ацетон підскочив на фоні фізичного та емоційного перенавантаження», – розповіла мама дівчинки.

У приймальному відділенні відразу взяли аналізи та виключили ротавірус, але ацетон “зашкалював”. За словами Олени Федоренко, дівчинку оглянув хірург, після чого маленьку пацієнтку одразу госпіталізували до відділення невідкладної хірургії з підозрою на апендицит.

«Далі півтори години крапельниць і моя надія, що все ж “пронесе” і обійдеться без операції. Але, як з’ясувалося, з апендицитом так не буває.  Кожні 15 хвилин до нас заходив хірург. Стан дитини погіршувався», – повідомила жінка.

За оцінкою лікарів, відкладати операцію до ранку було небезпечно, тому близько першої ночі дитину забрали до операційної.

«Приблизно через півтори години дочку привезли до палати вже у свідомості. Оперуючий хірург сказав, що все найстрашніше позаду, і що ми дуже вчасно приїхали, адже нам видалили гангренозний апендицит, наступна стадія якого – перитоніт», – переказує мама дівчинки найстрашніші моменти того дня.

В палатах дитячої лікарні №6 можуть бути маленькі пацієнти разом із батьками.

Олена Федоренко розповіла, що операцію та лікування повністю покрив пакет медичних гарантій.

«За весь час перебування у центрі ми не витратили ні копійки. На четвертий день після операції нас виписали, призначили приймати антибіотики вдома. Через 2 тижні зняли шви. Донька розповідає всім у школі, що тепер у неї “мінус одна небезпечна хвороба”, і три маленькі крапочки на животику», – заявила Олена Федоренко.

Як перевірити, чи справді потрібно платити у лікарні

Якщо у вас є сумніви чи дійсно матеріали, чи лікування має бути платним, то в НСЗУ радять у першу чергу звернутися до завідувача відділення чи до головного лікаря.

Держава оплачує послуги кваліфікованих лікарів.

«Здебільшого керівники лікарні розуміють, що вони підписують з нами договір та ставлять на нього свій електронний підпис. Цим вони засвідчують, що всі послуги, які стосуються програми медичних гарантій, будуть надаватися безкоштовно», – порадила Наталія Шуліка.

У разі, коли питання не вирішилося, то можна подзвонити до НСЗУ за номером 1677, який працює по буднях з 9.00 до 18.00. За словами генерального директора міської дитячої клінічної лікарні №6 Дніпра Вікторії Кулик, в закладі таких скарг не було.

ЕКСКЛЮЗИВ
                                За що потрібно платити у лікарнях Дніпра, а що безоплатно: роз’яснення

Джерело: nashemisto.dp.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua