Перекази по картках обмежать ще більше, а українців поділять на групи

22 грудня 2024 р. 18:49

22 грудня 2024 р. 18:49


10 грудня представники великих банків домовилися встановити нові ліміти на суму переказів впродовж одного місяця. Українців поділять на тих, хто може переказувати більше та менше коштів. Це залежатиме від підтверджених джерел доходів. Про нові умови читайте в матеріалі «Нашого міста».

Меморандум про обмеження як для фізичних осіб, так і для ФОПів підписали Ощадбанк, Райффайзен Банк, ПриватБанк та Універсал банк (monobank). З 2025 року українців поділять на групи:

високоризикових клієнтів, для яких з 1 лютого 2025 року встановлять ліміт у перекази до 50 тисяч грн на місяць;
клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику, для яких з 1 лютого 2025 року обмеження на перекази буде до 150 тис. грн на місяць, а з 1 червня 2025 року – до 100 тис. грн на місяць.
За такими критеріями перевірятимуть нових клієнтів, та тих, хто вже користується послугами банків. Крім того, нові правила обмежуватимуть за кількістю відкритих рахунків: не більше 3 в одному банку в одній валюті. А особливу увагу приділять нічним платежам, щоб завадити злодіям красти гроші з рахунків.

Ці підходи оновлять обмеження, які Національний банк встановив з жовтня 2024 року. Нагадаємо, що тоді регулятор визначив ліміт на перекази у 150 тис. грн на місяць на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.

Проте регулятор нічого не казав про обмеження на перекази за реквізитами IBAN (міжнародний номер банківського рахунку – ред.). Це призвело до того, що за перший місяць дії лімітів від НБУ обсяг переказів «з картки на картку» знизився на 5,2 млрд грн, але одночасно транзакції по IBAN зросли на 4 млрд грн. Водночас Forbes надав інші розрахунки: «перетікання» переказів зросло на 6,2 млрд грн на реквізити IBAN та скоротилися на 5,6 млрд грн з «картки на картку».

Кого банки вважатимуть ризиковими клієнтами
Клієнтами з високим ступенем ризику банки можуть вважати осіб:

проти яких діють санкції;
які здійснюють діяльність у сфері віртуальних активів;
осіб, щодо яких банк має підозру про здійснення ними відмивання коштів або фінансування тероризму;
клієнтів, яких банк підозрює у їх належності до компаній-оболонок, які здійснюють фіктивну діяльність;
клієнтів, які здійснюють фінансові операції з резидентами країн, що порушують вимоги FATF (міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей – ред.).
які проживають або зареєстровані у державах, які не виконують міжнародні вимоги до фінансового моніторингу, офшорних зонах або країнах-агресорах (Росія та Білорусь), а також пов’язані з країнами-агресорами.
Те, що банки проводять фінансовий моніторинг своїх клієнтів – це не новина. І якщо з рахунком клієнта починаються «дива» – клієнт починає раптово отримувати багато грошей та одразу їх витрачати, тоді банк має право запитати, звідки ці доходи.

Нові ліміти в НБУ пояснили як боротьбу з тіньовою економікою, а також «протидію терористичній і диверсійній діяльності росії, що фінансується через використання «дропів», коли українці «здають в оренду» свої банківські картки шахраям. Планується, що згодом з’явиться реєстр «дропів» та таким клієнтам складніше буде відкрити рахунки в банках.

Що потрібно для підтвердження доходів
Якщо клієнт захоче збільшити ліміти на перекази, то для цього йому потрібно буде підтвердити, звідки взялися кошти. Для цього можна використати:

довідки про офіційні доходи, які можна отримати в Дії;
податкову декларацію;
зарплатні відомості;
підтвердження зарахувань коштів від державних органів;
підтвердження волонтерської діяльності.
«Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів», – йдеться у поясненнях НБУ.
Також банки почнуть перевіряти, чи не використовують ФОПи для дроблення бізнесу. Для цього планують звіряти спільні адреси реєстрації та спільних засновників, використання одного термінала, спільні сайти чи магазини.

Однак меморандум – це документ про наміри. Якщо хтось схоче приховати свої фінансові операції, то перейде у готівку, або у криптовалюту, що, власне, вже відбувається.

За матеріалами Наше Місто.

Перекази по картках обмежать ще більше, а українців поділять на групи

Джерело: gorsovet.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua