Як встановити інвалідність у 2025 році: покрокова інструкція

02 січня 2025 р. 18:06

02 січня 2025 р. 18:06


З 1 січня 2025 року в Україні набуває чинності нова система встановлення статусу особи з інвалідністю у медичних установах. Міністерство охорони здоров’я України на своїй сторінці у Facebook роз’яснило порядок оформлення інвалідності, пише «Наше місто».

Згідно з повідомленням, тепер процес оцінки функціонування людини здійснюватимуть експертні медичні команди, і всі дані пацієнтів будуть конфіденційними, що сприятиме зменшенню корупційних ризиків.

Звернення до лікаря

Пацієнт має звернутися до свого лікаря, який  проведе необхідні обстеження та, за потреби, надасть направлення на оцінку повсякденного функціонування. Потім пацієнт повинен підготувати пакет документів для медичної команди, який включає:

  • паспорт, ідентифікаційний код (за наявності), військовий облік (за наявності);
  • медичні довідки, що підтверджують діагноз і відображають стан здоров’я (включаючи документи про раніше встановлену інвалідність);
  • документи, які підтверджують причини інвалідності (за наявності);
  • додаткові документи, якщо необхідно.

Усі документи, отримані від МСЕК до 31 грудня 2024 року, зберігають свою чинність.

Основні підстави для направлення на оцінку включають встановлення або зміна причин інвалідності, закінчення терміну інвалідності, а також оновлення індивідуальної програми реабілітації. Повний список підстав для направлення можна знайти на офіційному сайті.

Пацієнт обирає форму оцінки: очно, заочно, дистанційно (з використанням телемедицини) або виїзною командою.

Процес оцінки та отримання висновку

Лікар вносить дані до електронної системи, допомагає вибрати медичний заклад для оцінки та формує електронне направлення. Адміністратор медичного закладу перевіряє подані документи, після чого система автоматично визначає дату оцінки.

Експертна медична команда на основі отриманих даних та результатів обстежень ухвалює рішення щодо встановлення або підтвердження інвалідності. Якщо потрібно, вони можуть призначити додаткове обстеження (не більше одного). Уся процедура не має перевищувати 30 днів.

Якщо пацієнт не погоджується з висновком експертної команди, він має право подати скаргу . Це можна зробити безпосередньо до Центру оцінювання функціонального стану особи або через лікуючого лікаря.

Нові правила значно спрощують процес і підвищують його прозорість, забезпечуючи більшу конфіденційність і зменшення корупційних ризиків.

Фото МОЗ.

Як встановити інвалідність у 2025 році: покрокова інструкція

Джерело: nashemisto.dp.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua