ЕКСКЛЮЗИВ Занурення у крижану воду на Водохреща: лікарка з Дніпра розповіла про ризики для здоров’я

05 січня 2025 р. 14:15

05 січня 2025 р. 14:15


Щороку, з приходом Водохреща, багато людей в Україні традиційно занурюються у крижану воду. Однак, попри популярність цієї практики, важливо пам’ятати про потенційні ризики для здоров’я.

Занурення в холодну воду може приносити користь, покращуючи кровообіг, підвищуючи стресостійкість і зміцнюючи імунітет. Проте, якщо підходити до цього без підготовки або із наявністю певних медичних обмежень , наслідки можуть бути непередбачуваними та серйозними. Про це журналістам “Наше місто” розповіла сімейна лікарка з Дніпра Аліна Едуардівна.

Кому зимове купання категорично протипоказане

Перед зануренням необхідно проконсультуватися з лікарем, аби уникнути небажаних наслідків для здоров’я. Особливо це стосується людей, які мають хронічні недуги або хворіли протягом останніх трьох місяців. Також є певні протипоказання для купання у холодній воді.

Сімейна лікарка Аліна Едуардівна

Серцево-судинні захворювання, такі як гіпертонічна хвороба, аритмія, ішемічна хвороба серця та інші хронічні хвороби серця – це протипоказання для занурення у крижану воду, – попередила сімейна лікарка. – Також сюди можна віднести проблеми з легенями. Це бронхіальна астма, бронхіти, хронічні обструктивні захворювання легень, захворювання щитоподібної залози, неврологічні та психіатричні розлади.

Аліна Едуардівна наголосила, що однозначно не рекомендує пірнати у крижану воду людям із будь-якими хронічними захворюваннями, бо різкі перепади температури тіла можуть сприяти загостренню.

Можливе різке підвищення артеріального тиску, особливо це погано для людей, що страждають на гіпертонічну хворобу, – додала лікарка. – Це судинні спазми, які можуть спровокувати інфаркт або призвести до локального болю. Також можливий бронхоспазм у людей, які мають проблеми дихальної системи. Взагалі переохолодження може послабити організм і спровокувати загострення хвороб, які є у людини.

Поради людям, які планують занурення

Аби знизити ризики та отримати максимальну користь, важливо правильно підготуватися до занурення, особливо. якщо ви новачок у цій практиці.

Обов’язково потрібно готуватися до занурення, хоча б за декілька тижнів, а краще – за декілька місяців, – підкреслила сімейна лікарка. – Потрібно робити контрастний душ, обтирання прохолодною водою, загальне загартовування організму, фізичні навантаження.

Не менш важливо перед самим зануренням виконати легкі фізичні вправи, такі як біг на місці чи розминка, щоб розігріти тіло та покращити кровообіг. Для тих, хто тільки починає пірнати в холодну воду, лікарка рекомендує обмежити час занурення.

Для початківців рекомендована тривалість занурення – не більше 10 секунд, – сказала Аліна Едуардівна. – Якщо це досвідчені люди, вони можуть перебувати у воді від 30 секунд. Мова йде про осіб, які протягом декількох років занурювались, готувались заздалегідь. Але більше двох хвилин знаходитися у холодній воді і їм не можна. Є великий ризик переохолодження. Тривалість перебування залежить від підготовки та температури води.

Після занурення лікарка радить швидко обтертись рушником та одягти теплий зручний одяг. І не стійте довго на холоді.

Потрібно рухатись, випити теплого чаю, який допоможе стабілізувати температуру тіла, – додала лікарка. – Дуже важливо не вживати алкоголь чи якісь стимулятори. Насправді алкоголь не зігріває, а може викликати додаткові проблеми зі здоров’ям.

Ніколи не пірнайте наодинці. Обов’язково треба мати когось поруч на випадок, якщо станеться щось непередбачене . І, звісно, важливо слухати своє тіло: якщо ви відчуваєте себе погано після занурення, негайно звертайтеся по медичну допомогу.

Дуже часто трапляються випадки, коли люди після пірнання у холодну воду звертаються до лікарів, – розповіла Аліна Едуардівна. – Особливо це стосується тих, хто не готувався. Такі люди хворіють, і це не просто застуди, а здебільшого пневмонії. Був випадок, коли до мене звернувся чоловік, якому трохи більше тридцяти років. Після пірнання на Водохреще у нього був плеврит, який ми потім довго лікували.

Занурення у крижану воду — це не тільки духовна, але й фізична практика, яка вимагає уважного підходу до власного здоров’я. Якщо ви вирішили долучитися до традиції, важливо дотримуватися рекомендацій лікарів і завжди пам’ятати про безпеку.

Нагадаємо, раніше ми писали, як у Дніпрі святкують Різдво .

ЕКСКЛЮЗИВ
                                Занурення у крижану воду на Водохреща: лікарка з Дніпра розповіла про ризики для здоров’я

Джерело: nashemisto.dp.ua