вологість:
тиск:
вітер:
ЕКСКЛЮЗИВ Подарунок з Німеччини та тролейбус майбутнього: підсумки роботи муніципального транспорту Дніпра у 2024-му
Щодня у Дніпрі на маршрути виходять близько сотні тролейбусів та майже 120 трамвайних вагонів. Вони везуть людей у будь-яку погоду і курсують за графіком. До того ж в електротранспорті діють пільги на проїзд. Все це зробило трамваї та тролейбуси незамінними для багатьох дніпрян. Як змінювалась транспортна інфраструктура Дніпра протягом 2024 року, пише “Наше місто”.
Тролейбус як символ незламності
У КП “Дніпровський електротранспорт” тролейбус називають символом незламності у цій війні, тому що, попри всі складнощі воєнного часу, “рогаті” продовжують працювати, возити людей, незважаючи на відключення електрики та ворожі прильоти.
У тролейбусному парку Дніпра існує близько 10 модифікацій рухомого складу. З 2015 року місто почало закупляти сучасні тролейбуси з транзисторно-імпульсною системою керування, яка витрачає менше електроенергії під час руху. Перша партія таких тролейбусів працює на дорогах міста вже понад 8 років. А перед війною, у 2021 році, Дніпро встиг отримати останні сучасні тролейбуси з партії, закупівля якої розпочалась у 2019-му. Через невисокий темп виробництва “рогатих” поставку нових тролейбусів доводиться очікувати роками.
У 2024 році, на жаль, тролейбусний парк Дніпра не оновлювався, але місцевим майстрам вдалося власними силами відремонтувати два сучасних тролейбуси і навіть модернізувати один з них.
Тролейбуси ремонтувати доволі складно. По-перше, під час війни у нас кадровий дефіцит – мобілізували дуже багато слюсарів і майстрів, які займалися обслуговуванням рухомого складу. Тому у 2024-му вдалося відремонтувати лише два тролейбуси. Але ми брали якістю і навіть трішки вражали. У нас вперше власними силами відремонтований сучасний тролейбус низькопідлогового типу. І слідом за ним взяли у роботу ще один такий самий тролейбус, який наші майстри оновили та доповнили – він тепер має можливість автономного ходу до 20 км, а це дуже багато для електротранспорту. З тролейбусами у нас кожний ремонт – це щось нове, – розповідає Нікіта Керенцев, провідний фахівець КП “Дніпровський електротранспорт”.
На такий прорив КП “Дніпровський електротранспорт” у сфері осучаснення тролейбусів звернув увагу мер Дніпра Борис Філатов.
Аби збільшити кількість рухомого складу з автономним ходом, місто у 2024 році розпочало процес самостійного оновлення тролейбусів з доукомплектуванням автономним ходом до 20 км. Один такий тролейбус вже вийшов на маршрути Дніпра, ще один планується зробити у 2025 році, – розповів мер Дніпра Борис Філатов під час звіту про роботу у 2024 році.
Подарунок від Лейпцига
Тим часом трамвайний парк Дніпра у 2024-му оновився на 26 вагонів з Лейпцига. Це вживані трамваї, але вони перебувають у відмінному стані. Українська сторона витратилася лише на оформлення документації. Це стало справжнім порятунком для трамвайних перевезень Дніпра, адже оновити парк цілком новими трамваями поки важко. Дев’ять вагонів з Німеччини після адаптації під місцеву колію вже почали працювати на маршрутах Дніпра.
Вартість повного оновлення трамвайної системи Дніпра є просто непосильною для міста, тим паче під час повномасштабної війни. А Лейпциг фактично подарував Дніпру ці вагони, отримавши за них символічну плату по 1200 євро за кожний вагон. Втім, новий трамвай українського виробництва “Татра-ЮГ” коштує один мільйон 700 тисяч євро. Вагони з Лейпцига були адаптовані, пофарбовані, отримали нове начиння, завдяки якому вони справно ходитимуть ще десяток років. І зараз це найефективніше тимчасове рішення для забезпечення маршрутів справним рухомим складом, – розповів мер Дніпра Борис Філатов під час звіту про роботу у 2024 році.
Наразі трамвайний парк Дніпра складається із 254 трамвайних вагонів, в експлуатації є 13 типів рухомого складу. Це все різні модифікації вагонів марок “Татра” та “КТМ”. У КП “Дніпровський електротранспорт” кажуть, що по Дніпру курсує найбільша в Україні кількість модифікацій трамваїв .
Кредит на сучасні трамваї
У 2025 роцi на вулицях Дніпра можуть з’явитися сучасні трамваї – трисекційні 26-метрові вагони з низькою підлогою. Упродовж 2024 року у Дніпрі в межах проєкту з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури почали роботу над процесом кредитування нового рухомого складу електротранспорту. Це будуть не вживані трамваї та тролейбуси, а новий сучасний транспорт. Європейський інвестиційний банк надасть дев’ять мільйонів євро на закупівлю трамваїв та п’ять мільйонів євро на нові тролейбуси.
Назвати точну кількість вагонів поки складно, тому що ми розраховуємо їх не за одиницями. Європейський інвестиційний банк інвестує кошти на рухомий склад, а виробники в межах тендера роблять пропозиції щодо кількості та опцій, які вони можуть запропонувати на ці гроші. І виходячи з цих пропозицій, ми можемо розуміти кількість. На даний момент середня вартість трисекційного 26-метрового трамвая – майже два мільйони євро. Ми припускаємо, що зможемо придбати п’ять трамвайних систем. Можливо, постачання перших вагонів буде ближче до літа, – розповів Нікіта Керенцев, провідний фахівець КП “Дніпровський електротранспорт”.
Як ремонтували трамвайні переїзди
2024-й став роком активного ремонту трамвайних переїздів у Дніпрі. Це відчули місцеві водії, адже такі роботи завжди пов’язані з масштабним перекриттям руху. Втім, ці незручності варті оновлення трамвайного переїзду, адже це безпека руху, комфорт пасажирів та збереження інфраструктури.
Протягом 2024 року у Дніпрі відремонтували 11 аварійних трамвайних переїздів. Одним з наймасштабніших став ремонт на перетині проспекту Лесі Українки та вулиці Степана Бандери.
На цій локації масштабні ремонтні роботи не проводили майже 30 років, – розповідає Нікіта Керенцев, провідний фахівець КП “Дніпровський електротранспорт” . – Колія зносилася, шпали теж, більша частина шпал були ще дерев’яні. Питання ремонту давно назрівало, його планували провести ще до війни.
Під час ремонту тут замінили 273 метри рейкового полотна в одноколійному вимірі. На ділянках колії, що суміщені з автомобільною проїжджою частиною, за безшпальною технологією вклали залізобетонні плити.
Традиційні трамвайні колії укладаються на дерев’яні або бетонні шпали, які з часом зношуються, створюючи нерівності та підвищуючи рівень шуму. Безшпальна технологія передбачає укладання рейок безпосередньо на бетонну основу або спеціальну подушку. Це дозволяє створити більш міцне та довговічне покриття, яке забезпечує плавний рух трамваїв.
Де застосували безшпальну технологію із залізобетонними плитами:
- просп. Богдана Хмельницького – вул. Шинна;
- просп. Богдана Хмельницького – вул. Незалежності;
- просп. Богдана Хмельницького – вул. Леоніда Стромцова;
- просп. Лесі Українки – вул. Степана Бандери;
- просп. Лесі Українки – бульв. Батальйону Дніпро.
Де застосували класичну технологію із залізобетонними плитами:
- просп. Богдана Хмельницького – вул. 152-ї Дивізії;
- вул. Михайла Грушевського – вул. Барвінківська;
- просп. Лесі Українки – вул. Андрія Фабра;
- Донецьке шосе – вул. Незламна.
Де застосували класичну технологію з асфальтуванням:
- проспект Дмитра Яворницького – площа Вокзальна;
- Донецьке шосе – просп. Миру.
Також цьогоріч ремонтували і аварійні відокремлені ділянки колії. Зокрема, в межах посадкових платформ по пл. Соборній та по просп. Лесі Українки між вул. Степана Бандери та бульв. Батальйону Дніпро.
Зупинки з дизайн-кодом міста
Мешканці Дніпра вже звикли до користування сучасними зупиночими комплексами , кількість яких у місті зростає щороку. Зараз у Дніпрі налічується 1424 зупинок громадського транспорту і понад 230 з них – це нові комплекси з особливим архетипом та дизайн- кодом. Встановлення таких почалося у Дніпрі з 2017 року.
З початку 2024 року за бюджетні кошти у Дніпрі побудовано 12 зупиночних комплексів по вул. Калиновій, вул. Лоцманській, вул. 20-річчя Перемоги, вул. Робочій, вул. Татарській, вул. Верхній, вул. Електричній, просп. Мануйлівському. Також облаштовано 13 зупиночних комплексів за кошти інвесторів, – розповідає Дмитро Герасимов, директор КП “Транспортна інфраструктура міста”.
Основна перевага нових зупиночних комплексів – це безпека та комфорт пасажирів під час очікування транспорту. Всі нові зупинки у Дніпрі будуються з урахуванням потреб маломобільних груп населення. На всіх вкладена тактильна плитка та передбачено місце для колісних крісел та дитячих візочків. Деякі зупинки обладнані пандусами.
Попри всі виклики війни, у 2024-му Дніпро продемонстрував високий рівень стійкості та адаптації. Місто знаходить можливість працювати над розвитком своєї транспортної системи, зокрема електротранспорту. У планах – подальше оновлення рухомого складу та впровадження нових технологій.
Нагадаємо, раніше ми писали, як трамваї та тролейбуси Дніпра готуються зустрічати сніг та морози .
Джерело: nashemisto.dp.uaНовини рубріки
Протягом дня ворог атакував Нікопольщину і артилерією, і БпЛА
08 січня 2025 р. 21:31
Війна забирає найкращих: у Курській області загинув Герой з Дніпропетровщини
08 січня 2025 р. 21:18