вологість:
тиск:
вітер:
Відновлюються та згуртовуються: як Новопавлівська громада живе після ворожої атаки (ВІДЕО)
“Продайте мені сметану”, - попросив чоловік зайшовши до магазину через півгодини після обстрілу КАБами. “Незламні в нас людину”, - подумала продавчиня.
Новопавлівська громада Синельниківського району, що знаходиться на межі з Донеччиною, відновлюється після ворожих обстрілів. Лагодять понівечені будівлі та оговтуються після пережитого. Журналісти Петропавлівка.City дізнавалися на місці події як живе громада після обстрілів, хто допомагає з відновленням та які настрої у жителів сіл.
Не перші авіаудари
Керовані авіабомби все частіше долітають на Дніпропетровщину, а лінія фронту зменшилася вже до менш ніж 7 кілометрів до межі з Новопавлівською громадою. Для розуміння Новопавлівська громада знаходиться на відстані близько 50 кілометрів від Петропавлівки, така ж відстань між містом Покровськ та Петропавлівкою.
Перший удар КАБу Автор: Ірина СИТНІК
Голова Новопавлівської громади Микола Гаврилом говорить, що село досить суттєво постраждало після авіаударів. Атаку на громаду вважає не випадковою. Громада знаходиться на перетині трьох найгарячіших напрямків фронту. Новопавлівка розташована на сході Дніпропетровської області стала ключовим населеним пунктом, на цій ділянці бойових дій.
Голова громади Микола Гаврилов Автор: Ірина СИТНІК
Відтак Новопавлівська громада з початку повномасштабної війни не вперше опиняється під атаками ворожих військ.
Автор: Ірина СИТНІК
Щонайменше шість КАБів по Новопавлівській громаді випустили російські війська.
7 січня чотири КАБи влучили по території сільгосппідприємства.
Амбулаторія Автор: Ірина СИТНІК
11-го січня росіяни нанесли авіаційний удар по центру Новопавлівки. Дві керовані авіаційні бомби (КАБ), впали у самісінькому центрі села, спричинивши численні руйнування. У селі зруйновано амбулаторію, млин, понівечено сільраду, пошту, приміщення магазинів, аптеки, кафе та будинки місцевих жителів. Громада оговтується від обстрілів.
Дмитро Чистик, заступник голови громади Автор: Ірина СИТНІК
Дахи, вікна, двері, кафе та столітній млин…
- Постраждало багато адміністративних будівель, зокрема повністю зруйновано сільський млин. Зазнала пошкоджень будівля сільської ради, яка наразі непридатна для роботи співробітників і прийому жителів села. Працівники сільради нині працюють дистанційно. Усі адміністративні та приватні будівлі, які надають послуги жителям громади, постраждали в тій чи іншій мірі: одні більше, інші менше, — повідомляє заступник голови громади Дмитро Чистик.
Амбулаторія після вибуху Автор: Ірина СИТНІК
Руйнувань зазнала Новопавлівська амбулаторія, зараз медичний заклад не працює. Будівля без вікон, дверей, пошкоджене медичне обладнання. Без вікон та дверей і місцевий будинок культури та ліцей.
- Думаємо, що робити з амбулаторії, бо буде багато роботи з відновленням, ми цим питанням активно займаємося. Постраждав наш Новопавлівський будинок культури: вилетіло близько 30 вікон, вибило вхідні пластикові двері. Дуже сильно постраждала будівля Укрпошти. Новопавлівський ліцей втратив 50 вікон, які частково, або повністю підлягають заміні, — продовжує Дмитро Чистик.
Ліцей після вибуху Автор: Ірина СИТНІК
Найбільше постраждав Новопалівський млин, якому понад 100 років. місцеві жителі згадують, що за борошном в село приїздили навіть із сусідніх областей. Ця будівля одна з найстаріших у Новопавлівці і пережила Другу світову війну, а от атаки російськими КАБами не витримала.
Продайте мені сметану: як працюють магазини
Попри такі руйнування громада активно відновлюється. Ремонтують дах на місцевому магазині. Відновленню не підлягає лише частина приміщення, де знаходиться кафе, бо саме сюди прийшовся другий удар КАБом. Поки дах ремонтують, магазин продовжує працювати та надає послуги місцевим жителям. У цьому ж приміщенні знаходиться й аптека, яка теж відновила свою роботу.
Ремонт даху магазину Автор: Ірина СИТНІК
Поруч ще один магазин, який постраждав від вибуху. Власниця магазину Світлана Солдатенко чітко пам’ятає вечірній обстріл, адже на момент вибухів була за прилавком свого магазину та готувала каву на замовлення.
- Вибух… Я сховалася за прилавком. Потім другий вибух... Упала на підлогу, а зі стелі посипався пластик. Коли я вибігла на вулицю, довкола були крики, пил, бруд, грязь. Мене напевно більше крики лякали, аніж сам вибух. Я не розуміла, що мені робити. До мене підбіг чоловік, схопив за плечі і крикнув: “Біжи”. Тоді тільки отямилася. Куди бігти? - згадує Світлана.
Світлана Солдатенко Автор: Ірина СИТНІК
Наступного дня після вибуху Світлана з чоловіком Владом почали відновлювати магазин. Дітей відвезли у село Слов'янку до моїх рідних, бо живе подружжя неподалік місця ворожої атаки. Першу думки були проте аби виїхали в Новопавлівки. Та думка змінилася й лишитися й продовжувати працювати.
- Люди в нас такі незламні. Через півгодини після вибуху в магазин зайшов чоловік і каже: “Продайте мені сметану”. Це дуже вразило. Сметани в магазині не було. Наступного дня я першим ділом замовила сметану в магазин. Ми думали, продовжувати працювати чи виїжджати, але після цього випадку, думаємо, як усе це можна кинути. Люди до нас йдуть, не лише за харчами, ми спілкуємося, говоримо, слухаю їх. Тож магазин ремонтуємо й продовжуємо працювати, - говорить Світлана .
Магазини працюють Автор: Ірина СИТНІК
Відновлюватися допомагають гуманітарні місії
У громаді щоденно працює комунальна служба закривають вікна та двері матеріалами ДВП, замінюють розбитий шифер на дахах будинків.
- Після останніх авіаударів було пошкоджено понад 30 приміщень та приватних будинків. Побиті дахи, повилітали від вибухової хвилі вікна. Ми допомагаємо людям відновити будівлі. У громаді є свій матеріальний резерв, також нам допомагають благодійні організації, які, зокрема надають матеріали для ремонту. На сьогодні усі звернення жителів нашої громади розглянуті, люди забезпечені необхідними будівельними матеріалами. Якщо ще хтось не звертався за допомогою про ушкоджені, звертайтеся, усім допоможемо, — говорить завгосп Анатолій Врублевський.
Ремонт даху Автор: Ірина СИТНІК
Новопавлівська громада не лишилася один на один із проблемою. Одразу на допомогу жителям Новопавлівської громади, будинки яких постраждали внаслідок ворожої атаки, завітала гуманітарна місія «Проліска».
Завгосп Анатолій Врублевський Автор: Ірина СИТНІК
- Було надано допомогу у вигляді будматеріалів: листів ОСБ, тарпаулин та наборів для швидкого ремонту житла від UNHCR Ukraine — Агенства ООН у справах біженців для швидкого усунення наслідків пошкоджень вікон. «Проліска» — одна з перших надала матеріали, для ремонту приватних будинків та споруд, — пояснює Анатолій Врублевський.
Автор: Ірина СИТНІК
Відновлюють будівлі і в приватному секторі, зокрема допомога надається власникам магазинів, аптеки та підприємцям. Матеріали для відновлення надала і Дніпропетровська обласна адміністрація: за сприяння голови Синельниківської військової адміністрації Світлани Назарчук громада отримала шифер та інші необхідні будівельні матеріали, які допомогли повністю полагодити пошкоджені приміщення.
Місце другого влучання КАБу Автор: Ірина СИТНІК
Попри пережите у громаді продовжують працювати усі служби. Стаціонарно надає послуги місцевий Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), аптека, магазини, заклади швидкого харчування.
Млин Автор: Ірина СИТНІК
Аби підтримати жителів громади після ворожої атаки, до них завітали представники благодійних фондів. Зокрема, благодійна організація «Global Empowerment Mission Ukraine» надала продуктові набори літнім людям, багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю та вимушено переміщеним родинам.
Лишатися чи тимчасово виїжджати: настрої жителів села
Попри ворожі атаки в Новопавлівській громаді не оголошують офіційної евакуації. Жителі сіл самостійно визначаються лишатися в громаді чи тимчасово виїжджати. Місцеві підприємства у зв'язку із збільшенням кількості бажаючих тимчасово виїхати з Новопавлівської громади надають послуги з перевезення родин робітників та пайовиків на пільгових умовах.
Наталя Гребенюк, жителька села Новопавлівка Автор: Ірина СИТНІК
Залишити тимчасово рідну Новопавлівку вирішила і місцева жінка Наталя Гребенюк. На рішення вплинула сімейна ситуація.
- Мій чоловік має інвалідність першої групи. Діти наполягають, щоб ми виїхали. Мені тут із ним дуже важко, особливо якщо будуть нові авіаційні удари. Я сама родом із Полтавської області, тож ми вирішили їхати на мою батьківщину. На Полтавщині я прожила 17 років, а в Новопавлівці — вже 40. Плачемо з дідом, адже хочеться взяти з собою все, що наживалося роками. Тяжко починати нове життя, коли тобі вже за 70, - розповідає пані Наталя.
Сільська рада Автор: Ірина СИТНІК
Між тим жінка зізнається, що переїзд планують не надовго і вже навесні повернуться додому.
- Перебудемо на Полтавщині до травня, а потім повернемося додому картоплю садити. Картоплю з собою не беремо – нехай проростає. Я думаю і сподіваюся, як ніколи, що ми скоро повернемося додому. Головне, аби сюди не зайшов ворог. Мій кум колись сказав: “Наталю, ти мольфарка, як скажеш, так і буде”. У мене є передчуття, що в Новопавлівці окупантів не буде - я впевнена в цьому на 99 відсотків, - оптимістично ділиться пані Наталя.
Раїса Олексіївна Гаврилова, найстарша жителька села Новопавлівка Автор: Ірина СИТНІК
Не думає про евакуацію і найстарша жителька громади, 82-річна Раїса Олексіївна Гаврилова.
- У війну народилася, і ще одну війну довелося пережити. Мені не страшно залишатися в рідному селі, бо мої сини тут поруч, а ще у мене троє правнуків і шість онуків. За них я боюся. Щодня молюся за всю Україну і за всіх людей. Усі мої подруги виїхали з села, а я залишилася одна. Буду оберігати наш хутір. Що Бог дасть, те й буде. Я вірю, що сюди вороги не прийдуть — зась їм до нас, - каже Раїса Олексіївна.
Новопавлівка Автор: Ірина СИТНІК
Незважаючи на всі труднощі, які жителям громади довелося пережити, громада, як ніколи згуртована. Уже наступного дня усі адміністративні та комунальні служби, приватні підприємства запрацювали в стаціонарному режимі, деякі надають послуги дистанційно. Відгукнулися гуманітарні фонди. Відновлення громади триває.
Автор: Ірина СИТНІК
Джерело: petropavlivka.city
Новини рубріки
«Київстар» планує купити сервіс таксі Uklon: які гроші заплатять
24 січня 2025 р. 20:49