вологість:
тиск:
вітер:
ЕКСКЛЮЗИВ Юний дніпровський дослідник Ігор Чумаков вивчає, як концентація міді у водоймах виливає на риб
Кількість важких металів і, зокрема міді, в наших водоймах не радує. Від надлишку міді страждають риби і, природно, ми, оскільки цією рибою харчуємося. Старшокласник Ігор Чумаков вивчає як концентація міді у водоймах впливає на риб. Про дослідження талановитого дніпрянина розповість «Наше місто» .
Кількість важких металів і, зокрема міді в наших водоймах не радує. Від надлишку міді страждають риби і, природно, ми, оскільки цією рибою харчуємося. Навіть найживучіший карась, якому, здається, все байдуже, і то насилу переживає надлишок металу.
– Ще до великої війни вміст важких металів у річках і ставках значно збільшився, що не радує, – розповідає Ігор Чумаков, 11-класник Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею . – Ну а з початком активних військових дій міді стало ще більше. Ми досліджували вплив міді в довготривалій перспективі на життєдіяльність риб.
Наші рибки вміють пристосовуватись до мінливого середовища проживання. І серед них усіх найпластичніший і найпристосованіший до несприятливих умов – сріблястий карась. Кажуть, він витримає все! Але це не так.
– Мідь викликає зміни в організмі практично всіх риб на біохімічному рівні, порушується робота зябрового апарата, що позначається на частоті дихання, – продовжує розповідь Ігор, – Зрозуміло, їсти таку рибу теж небезпечно.
На думку юного дослідника, війна негативно вплинула на збільшення концентрації міді в дніпровських водоймах.
– Мідь, хоч і не входить до складу вибухівки, але в певній кількості міститься в кумулятивних снарядах, у гільзах, узагалі у військовій техніці, – констатує ліцеїст. – Коли вона потрапляє у водойми, відбувається забруднення. Ми досліджуємо вплив токсичних забруднювачів на мешканців річок, ставків та озер.
На конкурсі «Еко-Техно -Україна-2025» робота 16-річного дніпрянина визнана однією з найкращих. Ще б пак! Тема дуже актуальна.
– Справді, вивчення вмісту у воді важких металів – міді, свинцю, цинку, кадмію дуже важливе, – вважає Роман Новицький, завідувач кафедри водних біоресурсів та аквакультури Дніпровського агроекономічного університету . – Моніторинг важких металів у наших водоймах необхідно проводити постійно. Інакше як можемо допомогти водним мешканцям. Роботи тут непочатий край.
Раніше ми писали про те де у Дніпрі отримати освіту і професію з гарантією роботи.
Фото Володимира Федорищева та з архіву дослідника

Новини рубріки

Однакові умови для всіх: змінено порядок виплати пенсій для переселенців
29 березня 2025 р. 12:08

Як в Дніпрі створити прийомну сім'ю та дитячий будинок сімейного типу (відео)
29 березня 2025 р. 12:07