Не дитячі розваги: як дніпрянам захиститися від булінгу Булінг — це не просто проблема окремих дітей чи шкіл, а серйозне питання суспільства, яке потребує системного вирішення. На жаль,…

29 березня 2025 р. 17:12

29 березня 2025 р. 17:12


Булінг — це не просто проблема окремих дітей чи шкіл, а серйозне питання суспільства, яке потребує системного вирішення. На жаль, випадки цькування трапляються досить часто, Більша частина з них залишається без уваги через невизначеність чи страх дітей, які стали жертвами чи свідками неправомірної поведінки однолітків. " Дніпро Оперативний " розповість, чому важливо не мовчати про булінг, яке покарання чекає за таке правопорушення та як реагувати на випадки цькування. Деталі - у нашому матеріалі.

У відповіді на офіційний запит наших журналістів у Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області повідомили, що протягом минулого року до територіальних підрозділів поліції, що обслуговують Дніпро, надійшло 25 звернень щодо можливого булінгу в закладах освіти. Проте, як зазначається у документі, об'єктивного підтвердження зазначених правопорушень за результатами перевірок виявлено не було. Водночас, працівниками ювенальної превенції під час моніторингу соціальних мереж було окремо виявлено та задокументовано два випадки булінгу у місті. Ці справи наразі перебувають на розгляді у судах.

У поточному році зареєстровано ще два повідомлення про можливі факти цькування в навчальних закладах міста, однак розгляд цих звернень триває, і остаточне рішення ще не прийняте.

Булінг – серйозна проблема, яка потребує вирішення

Нагадаємо, булінг – це систематичне цькування, агресивна поведінка однієї дитини або групи дітей щодо іншої, що може проявлятися у різних формах: психологічному тиску (образливі жарти, прізвиська, ігнорування, погрози), фізичному насильстві, економічному тиску (вимагання грошей чи речей) та кібербулінгу (цькування через інтернет та соціальні мережі). Булінг завдає серйозної шкоди психічному та фізичному здоров'ю дитини, призводить до стресу, тривожності, депресії, низької самооцінки та навіть суїцидальних думок .

Зважаючи на офіційну статистику, можна подумати, що проблема не є масштабною. Проте зауважимо, що у більшості випадках цькування у школах може не виходити за її межі часто через страх дітей повідомляти про це дорослим. У поліції наголосили на актуальності та серйозності проблеми, яку не можна ігнорувати чи приховувати.

«У разі, якщо учасник освітнього процесу розуміє, що потерпає від цькування або став його свідком – однією з перших дій має бути невідкладне повідомлення про це адміністрації навчального закладу», - йдеться у відповіді правоохоронців.

Булінг

У травні 2024 року у Кривому Розі неповнолітні також вирішили, ймовірно, стати популярними, та оприлюднили відео з жорстоким побиттям їхнього знайомого. Декілька осіб від 15 до 13 років повалили хлопця на бетонні плити та почали бити руками й ногами по різних частинах тіла.

Булінг

Жахливий випадок стався й у Дніпрі. На ж/м Тополь-2 діти вимагали гроші у свого однолітка та жорстоко побили його. Увесь конфлікт записали на відео, яке можна подивитися ТУТ .  Попри благання хлопця зупинитися, вони продовжували знущатися з нього, лупцюючи кулаками та ногами по голові.

Булінг

На цій самій локації декілька днів раніше стався подібний інцидент: троє підлітків побили хлопця за кепку, розбили йому телефон та навіть загасили цигарку об його шию.

Булінг

Саме тому важливо пам’ятати, що будь-які прояви булінгу не можна залишати без уваги, адже безкарність лише сприяє розширенню проблеми.

Яке покарання загрожує за булінг?

Особам, які вчинили булінг, або батькам, які їх замінюють, можуть загрожувати:

  • штрафи від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 3400 гривень);
  • громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин;
  • у деяких випадках – виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти відсотків заробітку.

Варто зазначити, що неповнолітні, які вчинили булінг, беруться на профілактичний облік до правоохоронних органів, і з ними протягом року проводиться превентивна робота.

Як зрозуміти, що дитина стала жертвою булінгу?

Булінг

У коментарі нашим журналістам психологиня Альона Попека зазначила, що першими ознаками того, що дитина зазнає знущань у школі є:

  • Зниження успішності;
  • Замкнутість;
  • Необґрунтована агресія;
  • Небажання йти до школи.

Чому діти знущаються над однолітками?

За словами психологині, в першу чергу діти можуть цькувати інших через низьку самооцінку та бажання проявити себе за рахунок інших.

«Така поведінка формується через поганий приклад в сімʼї, приниження з боку рідних, фізичне насилля. Агресори часто отримують задоволення від влади над іншими та користуються своєю фізичною чи соціальною перевагою», - розповіла фахівчиня.

Зрозуміти, що дитина булер, можна за деякими ознаками:

  • Відсутність емпатії;
  • Зневажливе ставлення до однолітків;
  • Конфліктність.

Що робити, якщо дитина стала жертвою булінгу?

«Якщо ти дитина, та стала жертвою булінгу, обовʼязково звертайся за допомогою до дорослих. Якщо це сталось в школі - до педагога, потім розкажи батькам. Треба памʼятати, що ти насамперед людина, яка заслуговує поваги до себе та відповідального ставлення у будь якому колективі, оточені та обставинах», - радить експерт.

Також раніше ми вже розповідали про новий сервіс від Міністерства освіти й науки, який дозволяє батькам та дітям повідомити про булінг онлайн та анонімно. Детальніше про те, як відправити заяву та коли прийде відповідь ми розповідали ТУТ .

Батькам, які помітили негативні зміни у поведінці дитини, важливо дотримуватися таких правил: Куди повідомляти про булінг

  • Розмовляйте з дитиною – важливо, щоб вона не боялася розповісти про проблему.
  • Зверніться до класного керівника або адміністрації школи – вони повинні реагувати на випадки булінгу.
  • Якщо ситуація загострюється – звертайтеся до поліції – правопорушення має бути розглянуте правоохоронцями.
  • Залучайте психолога – дитина, яка зазнала цькування, потребує емоційної підтримки.
  • Навчайте дитину самозахисту (не фізичному, а психологічному) – поясніть, як реагувати на провокації та до кого звертатися за допомогою.

Правоохоронці зазначають, що першим кроком для того, хто потерпає від цькування або став його свідком, має бути негайне повідомлення адміністрації навчального закладу. Після цього школа зобов'язана проінформувати правоохоронні органи та скликати комісію для розгляду можливого факту булінгу протягом трьох діб. До складу комісії обов'язково входить представник поліції, який бере участь у перевірці та ухваленні рішення. У разі підтвердження факту булінгу, працівником правоохоронних органів складається адміністративний протокол за статтею 173-4 КУпАП, частина якої визначається залежно від обставин правопорушення.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, чому діти тікають з дому , де їх найчастіше знаходять і як уникнути подібних ситуацій.

Не дитячі розваги: як дніпрянам захиститися від булінгу
Булінг — це не просто проблема окремих дітей чи шкіл, а серйозне питання суспільства, яке потребує системного вирішення. На жаль,…

Джерело: dnepr.express

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua