ЕКСКЛЮЗИВ Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

30 березня 2025 р. 10:09

30 березня 2025 р. 10:09


На жаль, епідеміологічна ситуація зі сказом в Україні залишається напруженою, особливо на Дніпропетровщині.  З початку 2025 року в Дніпропетровській області вже зареєстрували 17 випадків сказу . Про те, як уберегти себе та домашніх улюбленців від смертельної небезпеки розповість «Наше місто» .

Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

У Кам’янському із симптомами сказу госпіталізовано чоловіка

Сумну статистику зростання найнебезпечнішого захворювання фахівці відзначають щороку.

Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

– У 2024 році значно збільшилася кількість випадків сказу серед тварин, – розповідає Галина Шамичкова, завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб. – Станом на 1 січня 2025 року на Дніпропетровщині зареєстровано 208 захворювань на сказ серед тварин, тоді як у 2023-му їх було 77.  У людей у 2020- 2021 роках сказ в Україні не реєструвався. Однак у 2022 – 2023-х епідемічна ситуація ускладнилася: Такі випадки зафіксовано в Харківській, Житомирській, Вінницькій областях.

Але, на жаль, уже нинішнього року невмирущий вірус дав про себе знати. Сказ реєстрували в місті Самар, у Губиниській і Магдалинівській громадах. У Самарі ввели карантинні обмеження на два місяці через сказ у домашньої тварини. З’ясувалося, що власники не вакцинували свого улюбленця, що призвело до захворювання. Загалом у 2025 році вже зафіксовано 17 випадків захворювання.

Найсумніше, що в березні в Кам’янському, вперше за останні роки, з вираженими симптомами сказу госпіталізовано чоловіка. Передбачається, що ще в грудні минулого року вірус хворий отримав від свого домашнього кота. Кота невдовзі не стало. Тож точно встановити джерело інфікування неможливо.

На жаль, подібні випадки можуть повторитися. Навесні цього року поширилася інформація: що від потенційно скажених лисиць потерпає селище Солоне. Руді хижачки ламають вхідні двері та пробираються в під’їзди. Це небезпечно, оскільки саме лисиці вважаються найнебезпечнішими розповсюджувачами хвороби. Але, зрозуміло, не самі лише лисиці.

Скаженими бувають навіть горобці

Для фахівців причини спалаху смертельної хвороби очевидні. Це заборона полювання під час воєнного стану, що призвело до збільшення популяції звірів та міграція диких тварин із зон бойових дій.

Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

– Диких тварин, які в мирний час, ховалися в лісах і посадках і трималися подалі від людей, війна вигнала зі сховищ, – розповідає Володимир Зажарський, завідувач кафедри інфекційних хвороб тварин Дніпровського аграрно-економічного університету . – Обстріли та бомбардування змусили звірів податися в міста, де вони можуть покусати людей. Полювання заборонено, що призвело до різкого збільшення популяції рудої лисиці – розносчиці сказу. З’явилися в нас і інші потенційні розповсюджувачі найнебезпечнішого вірусу – це шакали. З’явилися вони у нас в області нещодавно, що викликає тривогу.

Утім, носіями страшного захворювання можуть бути не лише кішки та собаки, лисиці та шакали. Зоологи стверджують, що на сказ хворіють усі ссавці. І не тільки вони!

Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

– Основний резервуар вірусу – мишоподібні гризуни, – зазначає Олександр Пономаренко, старший науковий співробітник природного заповідника «Дніпровсько-Орільський» . – Це тому, що гризуни розмножуються зі шаленою активністю. Навіть інфікований гризун встигне дати потомство. Як відбувається зараження? Лисиці інтенсивно полюють на мишей. Деякі гризуни кусають хижачок за губу і передають вірус. До речі, навесні сказ мав би піти на спад. Раціон хижаків розширився, і вони тепер менше полюють на гризунів. До того ж навесні лисиці народжують, а цуценят мишами не нагодуєш. Але у нас вірус, як і раніше, активно поширюється. Ситуацію могли б виправити мисливці. Чув, що в Тернопільській області дозволили відстрілювати лисиць. Застрелили понад 100 хижачок і приблизно кожна п’ята була інфікована сказом. Це дуже високий відсоток.

Дніпровський зоолог наголосив, що теоретично небезпека зараження може проявитися з найнесподіванішого боку.

– На сказ хворіє багато тварин, – констатує співробітник заповідника. – Наприклад, одного разу на людину напала заражена каспійська нерпа. З’ясувалося, що її покусали скажені собаки. Такі справи. Розповідали навіть про напад скаженого горобця!

Будьте уважнішими з домашніми тваринами

Звісно, постраждати від скаженої пташки – подія надзвичайна. Найчастіше, вірус передаються собаками і кішками. Тому фахівці закликають бути уважними до своїх і чужих вихованців.  Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

– Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки, – відповідає Галина Шамичкова, завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб. – Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу й утримання худоби, нападають на людей і домашніх тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, агресивними, кусючими. Слина хворої тварини містить у собі вірус сказу ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватися людина може також від тварин, які ззовні виглядають здоровими.

Кожен господар набагато краще знає характер своїх улюбленців. Він краще за будь-який довідник визначить, коли улюблена кішечка чи песик нездужають. Відомо, наприклад, що муркотіння для кішки далеко не завжди ознака здоров’я. Воно часом може позначати біль або нездужання. Несподівана агресивність завжди спокійного і поступливого пухнастика може бути викликана болем, температурою, струсом мозку або інфекцією.

Собаки зазвичай більш довірливі і розпізнати їхнє нездужання легше. Ознаки в наявності, тобто на морду: дратівливість – агресія під час спроби взяти на руки, зміни харчової поведінки, надлишковий апетит, перезбудження, неспокійний сон, надлишковий гавкіт.

Вакцинувати собак і котів стали набагато частіше

Звісно, найрозумніше не чекати, коли вихованець занедужає, а превентивно вакцинувати його. Ветеринари стверджують, що зараз свідомих дніпрян стало більше.

Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

– На мій погляд, вакцинуватися звичайним людям недоцільно, – зазначає Ксенія Брагінська, ветеринарна лікарка. – Є сенс вакцинуватися тим, хто безпосередньо контактує з тваринами – ветеринарам, лісникам тощо. Ну а своїх улюбленців потрібно обов’язково прищеплювати проти сказу. Зараз, здається, люди стали більше боятися. Охочих вакцинувати домашніх тварин стало вдвічі більше. Звичайний мій запас вакцин на 2-3 тижні сьогодні розходиться за тиждень.

Ветеринарна лікарка зазначила, що найчастіше зараження сказом у нас, окрім котів і собак, переносять також лисиці, кажани та їжаки.

– Україна – єдина країна Європи, в якій їжаки переносять сказ, – зазначає фахівець. – Але з цими комахоїдними тваринами дніпряни контактують нечасто. Набагато більша ймовірність підхопити вірус від своїх улюбленців. Тому, наполегливо раджу не ігнорувати вакцинацію проти сказу.

У Дніпрі вакцинація доступна з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 16:30, крім обідньої перерви з 12:00 до 12:30, у семи державних клініках:

Індустріальний район: вул. Саперна, 34 – тел. 067-490-15-00.

Новокодацький район: вул. Вільямса, 94 – тел. 050-342-07-04.

Чечелівський і Центральний райони: вул. Віталія Бєлахіва 23 (колишня Анни Ахматової) – тел. 067-794-29-50.

Шевченківський та Соборний райони: c  Опитне, вул. Наукова, 67 – тел. 068-840-23-88 (Лікарня ветеринарної медицини).

Самарський район №1: вул. Роз’їзна, 34 – тел. 097-556-45-94.

Самарський район №2: вул. Данила Самойловича, 16 – тел. 063-461-44-71.

Вакцинацію можна починати з тримісячного віку тварини. Щеплення необхідне всім тваринам, навіть якщо вони не виходять на вулицю або не контактують із дикою природою.

Вакцинувати своїх улюбленців можливо і в приватних клініках.

Фото з архівів фахівців

ЕКСКЛЮЗИВ
                                Захворюваність на сказ зростає: як уберегтися від небезпеки

Джерело: nashemisto.dp.ua