вологість:
тиск:
вітер:
"Варяги" будуть рулити? Законопроект 4298 надає супер-повноваження призначеним з центру префектам та згортає децентралізацію - ЗМІ Законопроєкт 4298 у нинішньому вигляді, після внесення численних правок від «Слуг народу», викликає все більше критики
Законопроєкт 4298 у нинішньому вигляді, після внесення численних правок від «Слуг народу», викликає все більше критики. Документ, який Верховна Рада намагається ухвалити поспіхом, нібито для виконання вимог європейських партнерів, може призвести до згортання децентралізації в країні. Експертне середовище дедалі активніше виступає проти ініціативи, повідомляє “Дніпро Оперативний” з посиланням на 49000.com.ua .
Реформа децентралізації, завдяки якій місцеві громади вперше за роки незалежності отримали реальні ресурси та повноваження, стала однією з найуспішніших в Україні. Це визнають і європейські партнери, пише Дзеркало тижня . Однак зміни, які пропонує законопроєкт 4298, що його просуває голова профільного підкомітету ВР Віталій Безгін, можуть суттєво посилити контроль центральної влади над громадами, урізавши їхні права. Наслідком може стати згортання децентралізації та погіршення умов для мільйонів громадян.
Асоціація міст України (АМУ) зазначає, що введення ще одного контролюючого органу — префекта, або голови місцевої державної адміністрації, — є зайвим, адже в країні вже діє 36 контролюючих структур.
Серед інших зауважень АМУ – норма, що дозволяє голові міської держадміністрації призупиняти акти органів місцевого самоврядування. Це означає, що префект, призначений з центру, матиме можливість без рішення суду блокувати рішення місцевих рад, обраних громадянами.
Також АМУ звертає увагу, що законопроєкт наділяє голову МДА правом видавати розпорядження, які місцева влада буде зобов’язана виконувати щодо дотримання бюджетного законодавства. Крім того, голови держадміністрацій отримають можливість управляти майном підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їхнього управління, а також укладати й розривати контракти з їхніми керівниками.
Питання викликає й норма, яка надає головам МДА право отримувати статистичні дані та іншу інформацію від держорганів, органів місцевого самоврядування, підприємств та установ. Це може спричинити управлінські конфлікти та додаткову бюрократію.
Голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, один із співавторів базової версії законопроєкту, зазначає, що в такій редакції документ створює ситуацію, коли територіальні органи виконавчої влади, зокрема податкова, Держаудитслужба, Пенсійний фонд, екологічна інспекція та інші, можуть бути не зацікавлені в існуванні інституту префектів.
Він пояснює, що уряд, отримуючи інформацію напряму, зможе краще контролювати ситуацію на місцях. «Міністри зазвичай зацікавлені в тому, щоб об’єктивна інформація йшла лише їхніми каналами. А тут ця інформація надходитиме по іншій лінії. Відповідно, дані звірятимуть», – зазначає Коліушко.
Він також наголошує, що ані територіальні органи, ані міністерства не зацікавлені в такому контролі. «Офіс президента – тим більше, бо це ставить монарха в законні рамки», – додає експерт.
Лідери місцевого самоврядування різко критикують ухвалення законопроєкту 4298 у терміновому порядку, ніби під виглядом виконання вимог програми Ukraine Facility. Радниця голови АМУ Оксана Продан наводить аргументи проти ухвалення документа, а мер Дніпра Борис Філатов заявляє, що цей законопроєкт створює ще один неконтрольований наглядовий орган, посилює хаос у публічному управлінні та підриває місцеве самоврядування.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що Телеграм-канал «Джокер» дніпрянина Кравця заблоковано. А ще ми писали про старт нового етапу конкурсу проєктів для допомоги оборонцям .

Новини рубріки

9 постраждалих, четверо загиблих: наслідки ракетного удару по Кривому Рогу
02 квітня 2025 р. 18:51

У Кривому Розі відновили п`ятиповерхівку зруйновану російською ракетою: подробиці
02 квітня 2025 р. 18:48

У КП «Дніпроводоканал» зробили важливу заяву для абонентів юридичних осіб
02 квітня 2025 р. 18:45