вологість:
тиск:
вітер:
ЕКСКЛЮЗИВ Кляті “шахеди”: як дніпрянам подбати про свій будинок та подвір’я на екстрений випадок
Ворог лютує: останнім часом населені пункти України, зокрема й Дніпро, все сильніше потерпають від атак безпілотних літальних апаратів (БпЛА) противника, сумно відомих “шахедів” та аналогів. Влучання безпілотника або його уламків у будівлю – висотний або приватний будинок, нежитлову споруду – завжди страшна подія, яка може призвести до загибелі чи поранення людей, до руйнування квартир, майна тощо.
У наш тривожний воєнний час варто бути обізнаними та готовими до найнесподіванішого розвитку подій, пише ”Наше місто”. Чи можна і яким чином підготувати власні будинки, двори та й себе до екстремальних випадків на кшталт падіння БпЛА, які заходи варто вжити заздалегідь, щоб бодай частково убезпечитися? Ми поспілкувалися з представниками ОСББ та департаментів міської ради Дніпра, отримали важливі юридичні поради, вивчили досвід мешканців столиці, тож наводимо важливі рекомендації щодо дій в екстрених ситуаціях та після їх настання.
Як ОСББ “Женева-2” пережило ворожий удар і змогло повністю відновитись
Відомий у Дніпрі житловий комплекс “Женева – 2”, де створено та успішно працює ОСББ, влітку 2023 року пережив ворожий ракетний удар. На щастя, ніхто з людей не постраждав, втім, будинок зазнав суттєвих ушкоджень. Вже цього року ЖК на 99% відновлено, повідомив Дмитро Хамазін, голова Правління ОСББ “Женева-2”.
Від трагедії до відновлення – серйозний досвід, який не побажаєш нікому – і цей досвід дуже важливий для інших ОСББ Дніпра та безлічі містян.
– Внаслідок удару було повністю зруйновано 15 квартир на 10, 11, 12-му поверхах, – згадує Дмитро Хамазін. – Було вибито багато вікон,,зруйновані плити перекриття, пошкоджений фасад, комунікації, ліфти…
Відновлення пошкодженого житлового будинку – величезне та вкрай складне завдання, розповідає Дмитро, насамперед – у технічному плані. За вкрай потрібною допомогою звернулися до забудовника. На щастя, саме неподалік у компанії “Дайтона” був інший будмайданчик та був в наявности дозвіл на встановлення баштового крана, без якого неможливо вести будівельні та ремонтні роботи на такій висоті. Крім того, забудовник безкоштовно надав 100 куб.м бетону для будівельних робіт, також виділив 1 млн. грн.
Велику допомогу постраждалому житловому комплексу та мешканцям надала міська влада Дніпра, яка завжди приходить на допомогу містянам, що постраждали від прильотів. Так, міська рада компенсувала заміну вікон у квартирах. Також власникам постраждалих квартир надали суттєву матеріальну допомогу, а отримані кошти були направлені на відновлення. Основну суму для проведення робіт змогли спільно акумулювати учасники ОСББ у результаті загальних зборів.
Фінансово допомогли і мешканці сусідніх житлових будинків Дніпра. У підсумку влада міста та небайдужі дніпряни не залишили постраждалих наодинці з бідою.
Як відбувалося відновлення будівель? Дмитро Хамазін розповідає: спочатку провели роботи з демонтажу, які зайняли чимало часу: стала у нагоді наявність баштового крана у забудовника. Після демонтажу виставили опалубку і заливали бетоном стіни, перекриття. Відновили покрівлю, щоб вода не потрапляла всередину. І частково виконали фасадні роботи – утеплили стіни, уклали плитку.
Слідом перейшли до внутрішніх робіт. Були придбані два ліфти, які встановили замість колишніх, зруйнованих ударом. Також було заведено комунікації у постраждалі квартири – воду, електрику, газ. Завершується монтаж систем пожежогасіння. Важливо, що чимало робіт підрядники виконували за собівартістю, враховуючи та розуміючи складну ситуацію.
– У результаті наразі квартири та загалом ЖК вже на 99% відновлено, – зазначає Дмитро Хамазін. – У перспективі буде завершено ремонт під’їздів, на прибудинковій території закінчується відновлення дитячого майданчика, укладання покриття, озеленення. Виконуються деякі фасадні роботи. Цього року до кінця літа плануємо повністю відновити ЖК.
Нові правила життя через загрозу ворожих ударів: що важливо знати і за можливості виконувати
Не ігнорувати сигнали повітряної тривоги закликає всіх Дмитро Хамазін.
– Як тільки чуєте сирену – варто одразу пройти в укриття, – каже він. – У нашому ЖК – це паркінг. Там є місця для сидіння, освітлення, доступ до інтернету. У загальному чаті мешканцям повідомляють про повітряні тривоги та запрошують спуститися.
Зрозуміло, ситуації в різних будинках і в різних людей – зовсім індивідуальні, та й співгромадяни настільки звикли до регулярних тривог, що часто не реагують на них. І все-таки за наявності укриттів і за можливості краще подбати про свою безпеку.
Тривожний рюкзачок як завжди актуальний. В наш час стане у нагоді мінімальна “тривожна валізка”: складені у зручну компактну сумку або рюкзак основні документи, гроші, за потреби – ліки, повербанк, додатковий найпростіший заряджений кнопковий телефон, ліхтарик, пляшечка з водою тощо. Згідно до погодних умов – можна покласти спортивний костюм, жилет, кофту тощо.
– Там мають бути зібрані паспорти, важливі документи, гроші, дитячий одяг, якщо у сім’ї діти, – каже Дмитро Хамазін. – У разі екстреної події треба схопити все це і швидко виходити.
Якщо є загроза удару або він уже стався – варто виходити з будинку на двір . Корисні рекомендації надала у ФБ киянка, громадська діячка Діана Натхір: у її будинок нещодавно влучив ворожий безпілотник, тож жінка разом із рідними пережила страшні моменти.
“…Я пішла за донькою, коли почула віддалені вибухи… Підійшовши до неї в кімнату, я почула звук БпЛА, що стрімко наближався, і саме так чудом встигла добігти з нею у коридор до вибуху…” – розповіла жінка.
У разі, якщо трапилася біда і в будинок влучив ворожий безпілотник або його уламки, на місце прямують рятувальники та правоохоронці. А мешканцям під’їзду, який не дай Боже постраждав, варто за можливості організовано залишити квартири. Вірогідно – прихопивши тривожний рюкзачок, допомагаючи рідним, близьким. Взявши домашніх улюбленців: собачку – на повідці, котиків – у переносці.
Діана Натхір
Пані Діана з Києва зазначає: у критичній ситуації поліція зазвичай сприяє евакуації мешканців конкретного підʼїзду на вулицю. Втім, можна не чекати правоохоронців та виходити самостійно, адже через влучання в будівлю може трапитися пожежа, вибух газу, обвал та ін.
Не варто користуватися ліфтами . Прямувати на вулицю краще пішки, спускатися сходами, переконавшись, що шлях вільний і немає небезпеки – полум’я, завалів тощо. Не варто ризикувати та користуватися ліфтами, адже вони можуть вийти з ладу чи зупинитися через відключення електрики.
А можуть бути і більш небезпечні ситуації. Наприклад, під час влучання у ЖК “Женева-2” у Дніпрі вибухова хвиля буквально вивернула двері ліфта назовні. Тож варто користуватися сходами.
– Також у разі влучання у житловий будинок бажано перекрити газ, електрику, водопостачання, щоб люди не постраждали від удару струмом, займання газу тощо, – уточнює пан Дмитро Хамазін.
Допоможіть вийти людям похилого віку, батькам з дітьми , або сповістіть про них рятувальників, правоохоронців, медиків, радить пані Діана. За можливості варто скоординуватися /повідомляти про важливе у чаті під’їзду, будинку.
На вулиці варто триматися на відстані від постраждалої локації або ураженої частини будівлі, дати змогу працювати рятувальникам, за потреби – допомагати іншим людям.
Після падіння БпЛА або його уламків є можливість повторного детонування частини боєприпасу або палива. Тож вкрай не варто ходити дивится на уламки, збирати “сувеніри”, пробувати самостійно загасити фрагменти БпЛА та ін.
“Якщо ви фізично в порядку, але погано почуваєтесь емоційно, можна звертатись до психологів, лікарів, волонтерів, щоб поговорити, заспокоїтись чи отримати потрібні ліки чи допомогу”, – надає корисну пораду киянка пані Діана.
Як спробувати завчасно убезпечити будинок та подвір’я
Кілька актуальних порад, які дозволять хоча б частково підготуватися до екстремальних подій.
На екстрений випадок у будинку мають бути вогнегасники, чим більше – тим краще, рекомендує Дмитро Хамазін. Добре, якщо є система пожежогасіння, і вона спрацьовує. Але вогнегасники можуть стати в нагоді в екстреній ситуації. Наприклад, зовсім нещодавно в будинку ОСББ “ЖК Уютний-1” у Дніпрі, куди вдарив ворожий дрон, мешканці взяли вогнегасники та самотужки гасили полум’я.
Звісно, розмістити вогнегасники у підʼїздах варто, якщо двері до під’їздів – завжди замкнені, або під контролем консьєржів, та виключена можливість крадіжок.
Коштують вогнегасники не критичних грошей. Втім, завдяки їх наявності у разі екстреної ситуації, під час пожежі мешканці матимуть шанс спробувати власноруч загасити полумʼя.
Вільні сходові клітини. Задля безпеки мешканців будинків варто подбати про можливість вільного проходу між поверхами. Особливо, якщо мова йде про “хрущовки”, де сходи достатньо вузькі.
Сходові клітини не мають бути захаращеними. Адже будь-які залишені там старі віконні рами, меблі, матраци та інший мотлох зазвичай заважають вільному руху мешканців. А в критичних ситуаціях, у разі влучення у будинок, пожежі – мотлох на сходових клітинах суттєво заважає евакуації людей.
Спробувати навести лад у паркуванні у дворах, біля під’їздів тощо . Це – величезна проблема для усіх міст. Від цього некомфортно мешканцям як у столиці, так і в Дніпрі. Саме через щільно запарковані у дворі приватні автівки в разі екстрених подій рятувальникам на великій техніці вкрай складно потрапити до постраждалого будинку.
“Здавалось, що на пожежних ми чекали не дуже довго, а вічність. А виявилось, що вони просто не змогли заїхати в наш двір через велику кількість по-дурному запаркованих авто. Ми бачили, як за цей час вогонь просто їв все навколо”, – ділиться враженнями киянка Діана Нахтір, яка пережила влучання БпЛА у висотний будинок.
Це – ризики знищення майна через пожежу, яку не вдається швидко загасити, а також загибелі людей.
Тож спроба впорядкувати паркування автівок у дворі буде вкрай корисною та потрібною: “Проведіть інспекцію власного двору, об’єднайтеся із сусідами і вирішіть питання проїзду”, – радить Діана.
Будинкам, якими керують ОСББ, зробити це дещо простіше. Втім, в наш час мешканцям будь-якого багатоквартирного будинку варто проаналізувати – чи можливий вільний проїзд машин екстрених служб – пожежної, швидкої.
Приміром, в ОСББ “ЖК Уютний-1” було проведено збори, визначено та розкреслено паркомісця у дворі – таким чином, щоб машини екстрених служб завжди могли вільно заїхати та виїхати. В ОСББ “ЖК Женева-2”, яке вже пережило ворожий удар, завжди стежать за тим, щоб машини зовні були припарковані коректно та не заважали заїзду у двір у т.ч. машин екстрених служб.
Автовласників Дніпра закликають дбати про загальний лад та безпеку під час паркування
Хаотичне паркування приватного транспорту на вулицях та у дворах – складна проблема для Дніпра і всіх великих міст, приміром Києва. Автівки, кинуті біля житлових будинків, дуже часто ускладнюють проїзд транспорту екстрених служб – швидкої, пожежних тощо.
Об’єктивні обставини – в Дніпро прибуло кількасот тисяч вимушених переселенців, багато хто – на власних авто, тож машин у місті – вкрай багато.
Міські служби всіляко прагнуть підтримувати лад у цьому питанні, постійно працює Інспекція з питань контролю за паркуванням, інспектори стежать за дотриманням правил і норм розміщення автівок.
Представники міського департаменту транспорту та транспортної інфраструктури наполегливо просять усіх громадян, водіїв, власників авто враховувати реалії нашого тривожного часу.
– Якщо плануєте залишити машину надовго, будете відсутні тривалий час – зробіть це на спеціально обладнаних стоянках, оскільки іноді запарковані машини можуть заважати проведенню аварійних ремонтних робіт із підземними комунікаціями, – зазначає Іван Васючков, заступник начальника управління транспорту департаменту транспорту та транспортної інфраструктури міської ради Дніпра.
Також серед найважливіших рекомендацій:
– Якщо паркуєте автівку у дворі житлового будинку – напишіть на аркуші великими розбірливими цифрами номер свого телефону та залишайте такий аркуш під лобовим склом автівки. Адже в наш час ситуації можуть бути різними.
– Водіїв – мешканців будинків, які ставлять авто на ніч просто у дворі, закликають познайомтеся із сусідами, обмінятися номерами телефонів, загалом – підтримувати добросусідську комунікацію, щоб у разі потреби з вами могли зв’язатися, а отже – машини екстрених служб (швидка, рятувальники, пожежники тощо) мали змогу нормально заїхати у двір.
Фото Валерія Кравченко, Володимира Федорищева, міської ради Дніпра

Новини рубріки

Заряджайте гаджети: хто у Дніпрі та області залишиться без світла 18 квітня (адреси)
18 квітня 2025 р. 07:53

Екс-очільника Броварської РВА, що скоїв смертельне ДТП, затримали за переправлення ухилянтів
18 квітня 2025 р. 07:35