Як ветерану отримати компенсацію за оренду житла: коментар юриста

14 квітня 2025 р. 20:44

14 квітня 2025 р. 20:44


2025-04-14 20:25:00

Як ветерану отримати компенсацію за оренду житла: коментар юриста

В Україні віднедавна запрацювала нова програма підтримки ветеранів та ветеранок. Їм компенсують витрати на оренду житла. Грошова допомога нараховується у фіксованій сумі протягом визначеного часу, а отримувати її можуть лише захисники та захисниці, які відповідають певним вимогам.

Хто з ветеранів та ветеранок може отримати компенсацію оренди житла? Куди звертатися за такою допомогою та на яку суму можна розраховувати? За відповідями на ці та інші питання редакція veteran.com.ua звернулася до Адвокатського бюро Романа Сацика. Публікуємо надані відповіді у формі невеликого інтерв’ю з адвокатом Ярославом Хлівним.

Хто із захисників та захисниць має право на таку грошову допомогу? Лише "списані", демобілізовані чи й ті, хто продовжує службу? Яким вимогам мають відповідати учасники програми? Чи можна отримати кошти, якщо є власне житло? За яких умов?

Процедура та регулювання закріплені в порядку виплати грошової компенсації особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за найм (оренду) ними житлових приміщень, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2025 р. № 2.

1. Осіб, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 65 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 3 березня 2022 р. № 2105-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію", брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, і які на момент найму (оренди) житлового приміщення звільнені з військової служби та ще не набули статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни;

2. Осіб, які проходили військову службу і яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону та/або статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 частини другої статті 7 Закону та на момент найму (оренди) житлового приміщення звільнені з військової служби;

3. Поліцейських, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, і які на момент найму (оренди) житлового приміщення звільнені із служби та ще не набули статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Додаткові вимоги щодо вже наявного власного житла для компенсації за оренду:

- є власниками житла, пошкодженого або знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією росією проти України, інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, або щодо якого органами місцевого самоврядування подано документальне підтвердження факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією;

- мають житло, розташоване на територіях, на яких ведуться бойові дії або на тимчасово окупованих (відповідну до переліку, затвердженого Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій або тимчасової окупації);

- отримують реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах поза межами адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, розташованого на відстані понад 15 кілометрів від адреси місця проживання.

Компенсація покриває повністю витрати на оренду чи частково? Як розраховується сума? Програма охоплює всю територію України (підконтрольну) чи  лише деякі регіони?

Грошова компенсація призначається один раз з дати звернення захисника та захисниці за виплатою на строк дії договору найму (оренди) житлового приміщення, але не більш як на шість місяців, у щомісячному розмірі, який не перевищує:

- у  Дніпрі, Києві, Львові, Одесі - двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року (2025 рік = 6 056 грн);

- в обласних центрах - півтора розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року (2025 рік = 4 542 грн);

- в інших населених пунктах - одного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року (2025 рік = 3 028 грн).

Заява з необхідними документами може подаватися через Центр надання адміністративних послуг незалежно від адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

Заяви з необхідними документами приймаються адміністраторами центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи та надсилаються місцевому органу не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після її формування. У паперовій формі такі документи передаються місцевому органу не рідше ніж один раз на два тижні.

Центри надання адміністративних послуг або фахівець із супроводу (за наявності) можуть забезпечувати складення заяви в електронній формі (за наявності технічної можливості), її друк та надання захиснику та захисниці для перевірки та підписання.

Чи потрібно мати договір оренди та яким він має бути? Чи має значення, на який термін укладено договір? Чи можна отримати компенсацію, якщо житло орендовано на тиждень, два чи кілька діб? Або ж отримати кошти можна лише за умови довгострокової оренди?

Договір найму (оренди) житлового приміщення укладається згідно з вимогами Цивільного кодексу України у письмовій формі і обов’язково містить його істотні умови, а саме: найменування сторін, предмет договору, характеристики житла, строк, на який укладається договір, розмір, спосіб, форма і строки внесення орендних платежів та умови їх перегляду, умови дострокового розірвання договору, права та зобов’язання сторін, відповідальність сторін та інші умови, визначені законом.

Якщо ветеран чи ветеранка прожили менше одного календарного місяця у найнятому (орендованому) житловому приміщенні, розмір грошової компенсації у такому разі розраховується пропорційно кількості цих днів.

У разі, коли ціна договору найму (оренди) житлового приміщення перевищує розмір грошової компенсації, визначений цим пунктом, захисник чи захисниця самостійно здійснюють оплату додаткових коштів у сумі, якої не вистачає для виконання зазначеного договору. Якщо ж сума компенсації перевищує вказану в договорі, то виплата буде дорівнювати ціні договору.

Раніше ми писали: Приватний гірничо-металургійний університет Метінвест Політехніка оголосив про старт вступної кампанії 2025 року. Новий набір відкриває можливості для студентів, що прагнуть здобути сучасну інженерну освіту, поєднуючи теорію з практичним досвідом на реальному виробництві. Серед головних переваг – гнучкий графік навчання, стипендіальні програми найкращим студентам, можливість проходити стажування за кордоном, а також практика та працевлаштування на підприємствах Метінвесту.

Як ветерану отримати компенсацію за оренду житла: коментар юриста

Джерело: krivbass.city