вологість:
тиск:
вітер:
ЕКСКЛЮЗИВ Легенди дніпровських кліщів: міські лікарі врятували чоловіка, який «начепив» 45 безхребетних
Шкідливі безхребетні, що наводять жах на містян, абсолютно дивовижні створіння. Про унікальні здібності дніпровських кліщів розповість «Наше місто».
– Кліщі поділяються на два великі надзагони: акариформні та паразитоформні, – розповідає Віктор Бригадиренко, доцент кафедри зоології та екології ДНУ біолого-екологічного факультету ДНУ . – У першому з них від 440 000 до 929 000 видів (враховуючи досі невідкриті види). Паразитиформних кліщів менше – від 100 000 до 200 000 видів (з неописаними видами). Для порівняння: усіх рослин на планеті вдвічі менше за кількістю видів, птахів – 11 000, ссавців – 6500. Тобто на кожен вид хребетної тварини припадає щонайменше 10-15 видів кліщів.
Кліщі-кровососи здатні утворювати цілі колонії на своїх жертвах.
– Був випадок, коли після відпочинку на Воркслі, чоловік «начепив» 45 кліщів, – констатує лікар-інфекціоніст Володимир Чумак. – Вражаюче, що жоден із паразитів не був інфікований. І це при тому, що близько 60% кровососів інфіковані! Достатньо одного укусу переносника бореліозу, щоб заразити небезпечним захворюванням.
Але наші кліщі не тільки невтомні вампіри, а й завзяті мандрівники.
– Хоча самі кровососи безкрилі, але разом зі своїми господарями вони здатні перелітати тисячі кілометрів, – зазначає Віктор Бригадиренко, доцент кафедри зоології та екології ДНУ біолого-екологічного факультету ДНУ . – Приміром, собачий кліщ, що мешкає в Дніпрі і паразитує, зокрема, і на птахах, може перелетіти від полюса до полюса.
Ну і нарешті відзначимо дивовижну раціональність кліщів. Вони справді п’ють кров, але лише тричі за все життя!
– Кліщі взагалі найбільш довгоголодні види тварин, – резюмує зоолог. – Вони можуть не їсти понад 10 років. Наші дніпровські кліщі за шість років життя харчуються лише тричі. Один раз насичується кров’ю личинка, один раз німфа і один раз дорослий кліщ. Уявляєте, триразове харчування за все життя: сніданок, обід і вечеря.
Раніше ми писали про те, що в Дніпрі з’явилися «єврожуки».
Фото Володимира Федорищева
