вологість:
тиск:
вітер:
Внаслідок поранення цвяхом помер 14-річний хлопчик з Дніпра У Дніпрі помер 14-річний хлопчик, який заразився правцем після того, як поранився цвяхом. Про це виданню “Дніпро Оперативний” повідомила лікар-епідеміолог…
У Дніпрі помер 14-річний хлопчик, який заразився правцем після того, як поранився цвяхом. Про це виданню “Дніпро Оперативний” повідомила лікар-епідеміолог ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Олена Кузьменко.
У середині березня підліток поранив передпліччя цвяхом у себе вдома. Батьки хлопчика не тільки одразу не звернулися за медичною допомогою, а й навіть не обробили рану. До кінця місяця у дитини проявилися симптоми правця. Лише тоді його показали лікарям, але було вже пізно. На жаль, хлопчик не вижив.
Правець: хвороба з високим ризиком смерті
Правець — це гостре інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему. Хвороба має характерні клінічні прояви, які важливо вчасно розпізнати, адже зволікання може коштувати життя. Інкубаційний період зазвичай триває від 3 до 21 дня після травми, але в деяких випадках симптоми можуть з’явитися вже через добу.
Першими ознаками часто стають м’язові посмикування або відчуття напруження в ділянці рани, потім — біль у жувальних м’язах, труднощі з відкриванням рота (так званий “тризм”), хворобливі судоми обличчя й шиї. У хворого з’являється характерна “сатанинська усмішка”, спричинена спазмом мімічних м’язів. З розвитком хвороби виникають сильні судоми всього тіла, що можуть бути спровоковані навіть світлом чи дотиком.
У тяжких випадках спазми охоплюють дихальні м’язи, що призводить до зупинки дихання і смерті. Через інтенсивність і частоту судом правець вважається однією з найболючіших і найнебезпечніших інфекцій.
Летальність при правці вкрай висока: навіть у країнах із сучасною медициною помирає до 30-60% пацієнтів, тоді як у регіонах із нестачею медичної допомоги — до 80%. В Україні за період 2015–2020 років рівень смертності від цієї інфекції перевищував 60%.
Олена Кузьменко пояснює: найчастіше правець розвивається внаслідок недостатньої обізнаності населення та порушення термінів вакцинації. Близько 80% людей, які отримують травми, не звертаються до лікарів вчасно або взагалі нехтують профілактикою. Це значно ускладнює перебіг захворювання та знижує шанси на порятунок.
За офіційними даними, в Україні у 2023 році було зафіксовано 6 випадків захворювання на правець, у 2024-му — вже 12. За перші два місяці 2025 року — один випадок. У Дніпропетровській області випадки реєструвалися у 2016 (захворіла дитина), 2017 та 2018 роках.
Як захиститися від небезпечної хвороби
Медики наголошують: єдиний надійний спосіб захиститися від правця — вакцинація. В Україні діє календар щеплень, за яким імунізацію проти правця проводять з тримісячного віку. Далі вакцина оновлюється у 18 місяців, 6 і 16 років, а після цього — кожні 10 років у дорослих.
При отриманні травм також можлива екстрена імунопрофілактика — вона проводиться після хірургічної обробки рани з урахуванням вакцинального статусу постраждалого.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про порятунок двох сестричок із Кривого Рогу, які ледь не загинули через несправну газову колонку. А ще ми писали про дівчинку, яка випала з покинутої будівлі в Дніпрі.
