вологість:
тиск:
вітер:
ЕКСКЛЮЗИВ Поза бар’єрами: як психологиня з Покровська знайшла себе у Дніпрі
25-річна Тетяна з Покровська живе з діагнозом дитячий церебральний параліч, але це не завадило їй здобути освіту, стати психологом і допомагати іншим. Через війну дівчина була змушена покинути рідне місто та переїхати до Дніпра, де знайшла новий дім і роботу в центрі для людей з інвалідністю «Океан добра». Про життєвий шлях Тетяни, бар’єри в українському суспільстві та силу людей, які змінюють світ навколо себе – дізнавались журналісти «Наше місто».
25-річна Тетяна родом із прифронтового Покровська. З народження вона має діагноз дитячий церебральний параліч. Попри труднощі, що супроводжували її з раннього віку, дівчина змогла пройти довгий шлях від звичайного дитсадка та школи, які не були адаптовані для людей з інвалідністю, до професії, яка допомагає іншим краще розуміти себе та світ.
З дитинства Тетяна була допитливою та спостережливою. Її завжди цікавило, як влаштований світ і як люди справляються зі своїми внутрішніми труднощами. Саме це і привело її до вибору фаху психолога:
«Ну я була такою цікавою дитиною, мені було цікаво як все влаштовано і не тільки навколо мене, а в принципі як люди влаштовані. Про психологію я подумала, що “ой, яка класна програма, певно я знайду тут все, що мені треба”», – згадує Тетяна.
Вона вступила до Дніпровського університету на спеціальність «психологія», а після навчання повернулася до рідного міста, щоб працювати з дітьми у своїй школі. Працевлаштуватися у знайомий колектив було не важко. Проте за межами рідного навчального закладу ситуація кардинально інша.
«У роботодавців ще є дуже багато шкідливих упереджень щодо людей з інвалідністю. Ви згадуєте, що у вас є інвалідність і ось вони кажуть: ну все, ви нам не підходите. Це ще до того, як поставлено хоч одне питання про ваші навички», – розповідає дівчина.
Через повномасштабну війну та постійні обстріли, дівчині довелося евакуюватися з Покровська. Допомогла громадська організація “Схід SOS”, яка забезпечила тимчасове житло у Дніпрі в центрі соціальної адаптації людей з інвалідністю “Океан добра”. Центр, заснований у 2017 році, створений самими людьми з інвалідністю, аби допомагати таким, як вони. Його очолює Ольга Волкова, жінка з інвалідністю другої групи.
«Хто, як не ми, знає, що людині з інвалідністю або людині похилого віку буде комфортно. Ми займаємося пристосуванням інфраструктури, соціалізацією, підтримкою», – розповідає Ольга.
В центрі надають проживання, харчування, реабілітаційні заняття та вирішують соціальні, медичні й освітні питання. І саме тут Тетяні запропонували роботу практичного психолога. Дівчина переконана: інвалідність – це не вирок, не слабкість і не медичне обмеження. Це наслідок того, що простір навколо нас усе ще не інклюзивний.
«Я не вважаю себе нічим обмеженою, проблема в тому, що простір, в якому ми перебуваємо, просто не передбачений для мого комфортного перебування. Якби питання безбар’єрності обговорювалося частіше – багатьох проблем можна було б уникнути», – говорить вона.
Своєю роботою Тетяна прагне змінити суспільне сприйняття інвалідності – зробити його більш людяним, усвідомленим і відкритим. Історія цієї дівчини – це не лише особиста перемога над обставинами, а й заклик до всіх нас: створити світ, у якому кожна людина почуватиметься потрібною.
Нагадаємо, без обмежень: де і ким працюють люди з інвалідністю у Дніпрі .
Раніше ми писали: Після важкої травми Тетяна Подзюбан стала міжнародним майстром спорту і відомою волонтеркою .

Новини рубріки

Чотири знаки Зодіаку вже ось-ось отримають сюрприз від Всесвіту: хто у списку
06 травня 2025 р. 20:16

На Запоріжжі посадовиця привласнила генератор, що був переданий селищу як гуманітарка
06 травня 2025 р. 20:03