Нові правила для ВПО: які зміни відбудуться у 2025 році

08 травня 2025 р. 11:26

08 травня 2025 р. 11:26


З 1 липня 2025 року в Україні почнуть діяти нові правила оформлення та видачі довідки про облік внутрішньо переміщених осіб. Які відбудуться зміни – розповість «Наше місто» з посиланням на «Східний Варіант» .

Головні зміни у правилах оформлення довідки ВПО

На початку квітня були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів №376, що стосуються порядку оформлення і видачі довідки переселенця. Відтепер замість терміну «скасування довідки» вживається формулювання «відкликання або визнання недійсною довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи». Як пояснив юрист Михайло Фоменко, за своєю суттю це залишається тим самим скасуванням довідки.

Оновлені правила стосуються процедури реєстрації та перереєстрації внутрішньо переміщених осіб. Якщо ВПО фактично проживають, перебувають або проходять лікування в іншому населеному пункті понад 15 днів, вони мають право отримати довідку із зазначенням адреси відповідного закладу. Після завершення лікування переселенці зобов’язані протягом 60 днів зареєструвати нову адресу, інакше надана довідка може втратити чинність.

Також до причин скасування довідки тепер віднесено фіктивну адресу (якщо особа не проживає за місцем реєстрації) та перебування за кордоном понад 90 днів без поважної причини. Поважними причинами вважаються: службові відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітація, підтверджені відповідними документами, а також перебування за кордоном через смерть родичів, догляд за хворою дитиною до 18 років, лікування у медичних установах, участь у судових чи правоохоронних процесах. Якщо таких підстав немає, довідку можуть відкликати або визнати недійсною.

Нові правила для ВПО: які зміни відбудуться у 2025 році

«Підстава скасування довідки прописана в законі «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» за умови виїзду переселенців за кордон на постійне місце проживання. А це — ціла юридична процедура, коли людина знімається з реєстрації в Україні, одержує відмітку, що вона виїхала в іншу країну на постійне місце проживання. Ті громадяни, які зараз виїжджають за кордон, вони переважно оформлюють тимчасовий захист, або статус біженця. І раніше не було підстави позбавляти їх довідки ВПО. Зараз таку підставу прописали в постанові, однак її немає в законі. Через це можуть виникнути складнощі», — пояснює Михайло Фоменко.

За його словами, виїзд переселенців за межі України здебільшого є тимчасовим та зумовлений повномасштабним вторгненням росії. Раніше довідка ВПО залишалася чинною, навіть якщо людина перебувала за кордоном, тепер же підхід змінили.

Невідповідність між трактуванням закону та положеннями постанови може призвести до юридичних суперечок. Переселенці, які були за кордоном понад 90 днів і втратили довідку, можуть оскаржити це рішення в суді, посилаючись на відсутність відповідної норми у законодавстві.

Окрім цього, були уточнені правила видачі довідки для військовослужбовців. Тепер її можуть отримати ті, хто зареєстрований або проживав на територіях бойових дій чи тимчасово окупованих росією, а також ті, хто втратив житло через війну.

У застосунку «Дія» з’явилися нові функції для переселенців: можливість відмовитися від довідки, повідомити про зміну місця проживання, зафіксувати виїзд за кордон на постійне місце проживання, підтвердити повернення в Україну та оновити особисті дані.

Як зміни вплинуть на ВПО

Довідка ВПО дає право на отримання соціальних послуг. До 2024 року більшість переселенців отримували фінансову допомогу: 2000 грн для дорослого і 3000 грн для дитини або особи з інвалідністю. Зараз такі виплати надаються лише вразливим категоріям.

Разом з тим, довідка ВПО забезпечує доступ до інших державних послуг: тимчасового житла, пільгової іпотеки, субсидій, гуманітарної допомоги, а також житла для захисників України. У разі втрати довідки переселенці не зможуть претендувати на ці послуги.

Водночас Михайло Фоменко вважає, що нові правила не матимуть суттєвого негативного впливу на більшість переселенців. За його словами, ті, хто перебуває в Україні, як і раніше, мають доступ до всіх державних послуг. У випадку зміни місця проживання переселенцям варто швидше реєструвати нову адресу. Якщо ж особа перебувала за кордоном понад 90 днів без поважної причини, але повернулася в Україну, слід повторно подати заяву на отримання довідки ВПО. Після цього послуги знову стануть доступними.

«У цілому, усе не є настільки критичним. Держава зможе визначити більше людей, які за фактом є переселенцями. Подивимося, як це працюватиме», — підсумував юрист.

Нагадаємо, виплати ООН для ВПО продовжено до кінця травня: хто отримає в Дніпрі і області .

Раніше ми писали: Соціальна підтримка ВПО: Дніпро забезпечує переселенців продуктовими наборами.

У Дніпрі та області батьки-ВПО можуть безкоштовно навчатися в автошколі.

Фото: з відкритих джерел.

Нові правила для ВПО: які зміни відбудуться у 2025 році

Джерело: nashemisto.dp.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua