ЕКСКЛЮЗИВ У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

15 травня 2025 р. 12:59

15 травня 2025 р. 12:59


Сьогодні, у самому серці Дніпра, біля пам’ятника українському громадському і культурному діячеві Олександру Полю, відбулася особлива акція до Дня вишиванки. Вперше за всю історію міста пам’ятник було символічно «одягнено» у традиційну українську вишиванку. Ініціатива належить Департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання та «Швейній роті», передає «Наше місто».

Цей жест має глибоке значення — не лише як вшанування національного одягу, а як маніфест української сили, єдності та ідентичності в умовах боротьби. Вишиванка для пам’ятника була створена за мотивами адаптивного військового одягу — це не просто декоративний елемент, а сакральний оберіг і символ стійкості.

У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

Особливої ваги надає і той факт, що над виготовленням вишиваної сорочки працювали жінки, які щоденно допомагають фронту. Їхня праця — це ще одне підтвердження того, що тил і фронт, мистецтво і захист, традиції та сучасність — в Україні ідуть пліч-о-пліч.

«Вперше почесний громадянин Олександр Поль був “вдягнутий” у вишиванку. Це ініціатива “Швейної роти”, яка не тільки займається пошиттям адаптивного одягу для поранених, але й реалізує громадські ініціативи. Ця вишиванка пошита зі спеціальної тканини, яку використовують для поранених бійців. Ми щиро вітаємо всіх з цим святом від імені міського голови Бориса Філатова і Дніпровської міськради. Вишиванка — це наш культурний код, наша історія, і кожна — унікальна», — зазначив секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара.

У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

Як створювалася вишиванка для пам’ятника Олександру Полю

Вишиванка для пам’ятника Полю створена вручну з адаптивної тканини, що використовується для людей з обмеженою рухливістю. Ідея «одягти» пам’ятник саме в такий виріб з’явилася не випадково — вона має глибоке символічне значення.

«”Швейна рота” вже три роки шиє адаптивний одяг для наших поранених захисників. Ми передаємо цей одяг абсолютно безкоштовно для поранених – він допомагає гідно адаптуватися нашим хлопцям, які лежать з пораненнями, мають апарати Ілізарова або інші засоби зовнішньої фіксації. Зазвичай захисники з такими апаратами не можуть носити звичайний одяг. Оскільки пам’ятник не може рухатися – виникла ідея створити спеціальний символічний одяг і для нього», – сказала Марина Пальченко, засновниця волонтерської ініціативи «Швейна рота».

У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

Організаторки кажуть: саме такі символічні жести дозволяють зберігати зв’язок між традицією й сучасністю, між фронтом і тилом. Адаптивна вишиванка має спеціальні застібки на боках і рукавах, що дозволяє легко вдягати її навіть на пам’ятник. Але основна її місія — нагадати, що всі, хто бореться за Україну, мають право на красу, на гідність і на життя у повноцінному суспільстві.

«Це святкова адаптивна вишиванка, вона розстібається по боках і рукавах — саме такі ми шиємо для військових, які проходять лікування. Ми вже відшили десятки тисяч одиниць одягу. Для сорочки Олександру Полю пішло 10 метрів тканини, 90 сантиметрів вишивки. Три майстрині працювали три дні», — розповіла співзасновниця ініціативи Ксенія Самойлич.

Вишивку створила пані Олена із Запоріжжя, чий чоловік — військовослужбовець. Зшила сорочку майстриня з Лисичанська пані Марина, яка була змушена покинути рідне місто через окупацію, але продовжує допомагати захисникам у Дніпрі.

У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

Вишиванка як культурна зброя

«Ми вперше одягаємо пам’ятник Олександра Поля у вишиванку. Цим самим ми демонструємо важливість генетичного коду нації і те, що її об’єднує. Не дивлячись на те, що ворог намагається нас знищувати як на полі бою, так і знищуючи наші традиції – це наша відповідь на такі дії. Треба подякувати “Швейній Роті” – це команда волонтерів, які шиють адаптивний одяг для поранених військовослужбовців. Цифри тих комплектів, які вони пошили, вражають. За це ми їм щиро дякуємо», — сказав Сергій Луденський, в.о. директора департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання ДМР.

У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

Окрім пам’ятника Полю, цього дня у вишиванку вбрали й пам’ятник Тарасові Шевченку на Монастирському острові. У рамках святкувань у Дніпрі також пройшли концерти, майстер-класи, святкові події в торгівельних центрах.

На головній площі лунали українські пісні, виступали танцювальні колективи. Присутні вшанували загиблих хвилиною мовчання, виконали гімн України. Батьки фотографували своїх дітей, які прийшли у вишиванках. Усі охочі могли зробити спільне фото з пам’ятником Олександру Полю — тепер у вишиванці.

У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

Подальша доля вишиванки Олександра Поля

Організатори події сподіваються, що вишиванка, яка вже стала частиною культурної історії Дніпра, отримає гідне місце у міському музеї.

«Ми дуже хочемо, щоб ця вишиванка стала частиною експозиції Музею історії Дніпра. Якщо ж ні — вона точно буде збережена у нашому власному музеї “Швейної роти”», — сказала Ксенія Самойлич.

Акція у Дніпрі стала нагадуванням: українська вишиванка — це не лише етнічний код, а зброя культурного спротиву.

Фото: Анна Гончаренко.

Нагадаємо, Візерунки степу: що значить вишиванка для дніпрян .

Раніше ми писали: Мистецтво, яке можна одягати: художниця з Дніпра створює унікальні хустки .

Також говорили: Спалах яскравих емоцій: у Дніпрі працює виставка картин та хусток .

ЕКСКЛЮЗИВ
                                У Дніпрі пам’ятник Олександру Полю вперше «одягнули» у вишиванку

Джерело: nashemisto.dp.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua