Що робити, якщо померзла розсада помідорів. Прості поради дачникам і городникам

15 травня 2025 р. 20:42

15 травня 2025 р. 20:42


Нічні заморозки – справжній кошмар для садівника та городника. Особливо вразливою до несподіваного похолодання є молода розсада помідорів, щойно висаджена в теплицю чи відкритий ґрунт. Якщо ви зіткнулися з цією неприємністю, не впадайте у відчай! Шанси на порятунок є, головне – діяти швидко та правильно. Про це повідомляє Дніпровська порадниця.

Перша допомога: оцінка збитків та негайні дії

Перш за все, уважно огляньте постраждалі рослини. Оцініть ступінь ураження:

Легкі пошкодження: Листя може виглядати зів'ялим, пониклим, але без видимих ознак некрозу (відмирання тканин). Стебло залишається пружним.
Середні пошкодження: На листках з'являються водянисті плями, які згодом можуть потемніти. Верхівка рослини може бути пониклою.
Сильні пошкодження: Значна частина листя почорніла або зів'яла. Стебло втратило пружність, стало м'яким або надламаним.
Відразу після виявлення замерзлої розсади вживіть наступних заходів:

Не панікуйте та не чіпайте рослини одразу. Дайте їм поступово відійти від стресу. Різкі рухи можуть ще більше пошкодити крихкі тканини.
Забезпечте повільне відтавання. Якщо розсада в теплиці, закрийте всі вікна та двері, щоб уникнути різких перепадів температури та потрапляння прямих сонячних променів. У відкритому ґрунті, за можливості, накрийте рослини агроволокном або іншим легким укривним матеріалом для створення затінення.
Відновіть водний баланс. Після того, як розсада трохи відійде, обережно полийте її прохолодною водою під корінь. Уникайте надмірного зволоження.
Реанімаційні заходи: стимулювання відновлення

Після першої допомоги необхідно підтримати рослини та стимулювати їхнє відновлення:

Видаліть сильно пошкоджене листя та пагони. Обережно зріжте почорнілі та мертві частини рослин гострим продезінфікованим інструментом. Це допоможе запобігти розвитку гнилі та звільнить ресурси для відновлення здорових тканин.
Застосуйте антистресові препарати. Обприскування розсади розчином епіну або бурштинової кислоти допоможе їй подолати стрес та активізує захисні механізми. Дотримуйтесь інструкцій на упаковці препарату.
Підживіть азотними добривами. Через кілька днів після заморозків можна обережно підживити розсаду слабким розчином азотних добрив (наприклад, сечовини – 10-15 г на 10 л води). Азот стимулює ріст нової зеленої маси. Проте не перестарайтеся, надлишок азоту може послабити рослини.
Забезпечте оптимальні умови. Переконайтеся, що розсада отримує достатньо розсіяного світла та помірний полив. Уникайте перезволоження ґрунту. За потреби, створіть тимчасове укриття на випадок повторних заморозків.
Прогноз на майбутнє: чи буде врожай?

Прогноз залежить від ступеня ураження розсади

При легких пошкодженнях рослини, найімовірніше, повністю відновляться і дадуть повноцінний урожай.
При середніх пошкодженнях відновлення може зайняти більше часу, і врожайність може бути дещо нижчою.
При сильних пошкодженнях шанси на повне відновлення невеликі. Проте, якщо у рослини збереглися здорові бруньки біля основи стебла, є ймовірність відростання нових пагонів. У такому випадку врожай буде пізнім та меншим.

Обробка біостимулятором

Якщо помідори підмерзли в теплиці або на відкритому грунті, їх намагаються якомога швидше обприскати спеціальним біостимулятором під назвою Епін. Цей вітчизняний препарат зміцнює імунну систему томатної культури, він зарекомендував себе як ефективний адаптоген, якщо потрібно врятувати розсаду помідорів, коли вона замерзла при негативній температурі.

Правила використання

Обприскування розсади Епіне проводять переважно в ранкові години або при настанні пізнього вечора. Досвідчені городники не рекомендують обприскувати цим препаратом кущі помідорів в денні години, так як входить в його склад активний компонент епібрассінолід буде швидко випаровуватися при впливі на нього денного світла.

Розсаду обприскують Епіном, коли помідори замерзли, з урахуванням особливості обробки:

обробляються всі частини помідорного куща, в тому числі листя, стебло і гілки,
обприскувати листя необхідно з двох сторін, у тому числі з нижньої,
періодичність обробки — один раз у 7-10 діб до повного відновлення зелених кущів помідорів.
При приготуванні робочого розчину з Епіне лужне середовище простої води, понижувальної ефективність дії активного компонента, потрібно додати в рідину щіпку лимонної кислоти і тільки потім розбавляти нею препарат. Пропорція для робочого розчину становитиме один флакон на 5 л.

Засвоєння рослиною Епіне відбувається через 2-3 доби, тому проводити обробку засобом потрібно в безвітряну погоду і при відсутності опадів.

Водний полив

Якщо помідори замерзли в закритій теплиці або на заскленому балконі, коли заморозки не опустилися нижче за мінусової температури -2-3°С, оживити замерзлу розсаду можна, вдавшись до обливання помідорних кущів. Ця процедура дозволяє повернути втрачену рослиною вологу і стимулювати сокорух по стеблу.

При заморозках з температурою в -2-3°C, коли стебла томатного рослини покриваються крижаною кіркою, від реанімаційних процедур немає ніякої користі.

Для проведення обливання готують кілька відер охолодженої води. Поливати помідорні кущі потрібно так, щоб на листі, стеблі і гілках залишилася вода. Розсаду, висаджену в відкритий незахищений грунтовий грунт, поливають до сходу сонця.

Важливо пам'ятати:

Не поспішайте викидати замерзлу розсаду. Дайте їй шанс відновитися.
Уважно спостерігайте за рослинами. Якщо ознаки відновлення відсутні протягом 1-2 тижнів, можливо, доведеться замінити їх новими саджанцями.
Профілактика – найкращий захист. Слідкуйте за прогнозом погоди та вживайте заходів для захисту розсади від можливих заморозків (укриття агроволокном, плівкою, задимлення).
Незважаючи на неприємність, пам'ятайте, що природа часто буває непередбачуваною. Ваш досвід боротьби з наслідками заморозків стане цінним уроком на майбутнє. Не втрачайте оптимізму, і нехай ваші зусилля увінчаються щедрим урожаєм!

Що робити, якщо померзла розсада помідорів. Прості поради дачникам і городникам

Джерело: dnpr.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua