вологість:
тиск:
вітер:
Адміністративна та кримінальна відповідальність за ДТП з потерпілими: роз'яснення юриста Згідно зі статистикою Нацполіції, у 2024 році було зареєстровано майже 26 тисяч ДТП з потерпілими. Внаслідок цих аварій загинули або…
Згідно зі статистикою Нацполіції, у 2024 році було зареєстровано майже 26 тисяч ДТП з потерпілими. Внаслідок цих аварій загинули або отримали травми понад 35 тис. осіб. У Дніпрі також стається чимало ДТП з потерпілими. І з кожним роком статистика не покращується. Тому питання відповідальності за дорожньо-транспортні пригоди, внаслідок яких постраждали люди, залишається одним з найважливіших у сфері безпеки дорожнього руху. У зв'язку з цим « Дніпро Оперативний » підготував детальну інформацію щодо цього питання.
Що таке ДТП з потерпілими та як їх класифікують
ДТП з потерпілими – це дорожньо-транспортна пригода, під час якої внаслідок руху транспортного засобу є особи, які отримали тілесні ушкодження будь-якої тяжкості або загинули.
Класифікують ДТП з потерпілими за ступенем тяжкості завданих тілесних ушкоджень:
- ДТП з легкими тілесними ушкодженнями: потерпілий отримує незначні травми, такі як забої, подряпини, садна, які не призводять до тривалої втрати працездатності. За такі ДТП зазвичай передбачена адміністративна відповідальність.
- ДТП із тілесними ушкодженнями середньої тяжкості: потерпілий отримує травми, які не є небезпечними для життя, але спричиняють тривалу втрату працездатності (понад 21 день) або стійкий розлад здоров'я.
- За такі ДТП може наставати як адміністративна, так і кримінальна відповідальність (за ч. 1 ст. 286 КК України). Прикладами можуть бути переломи без зміщення, струс головного мозку легкого ступеня.
- ДТП із тяжкими тілесними ушкодженнями: потерпілий отримує травми, які є небезпечними для життя або призводять до значної стійкої втрати працездатності, інвалідності. За такі ДТП передбачена кримінальна відповідальність (за ч. 2 ст. 286 КК України). Прикладами можуть бути відкриті переломи, внутрішні кровотечі, травми голови з важкими наслідками.
- ДТП зі смертельними наслідками: внаслідок ДТП гине одна або кілька осіб. За такі ДТП передбачена найсуворіша кримінальна відповідальність (за ч. 3 ст. 286 КК України).
Важливо зазначити, що класифікація тілесних ушкоджень здійснюється на підставі висновку судово-медичної експертизи. Саме цей висновок є визначальним для встановлення виду відповідальності за ДТП з потерпілими.
У яких випадках на водія накладається адміністративне покарання
Адміністративне покарання на водія накладається у випадках ДТП з потерпілими, якщо завдані тілесні ушкодження є легкими.
Згідно зі статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) , порушення учасниками дорожнього руху ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, а також спричинило легкі тілесні ушкодження, тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до 1 року.
Коли ДТП переходить у кримінальну площину
Як повідомляє « Адвокат Народу », ДТП переходить у кримінальну площину у таких випадках, коли внаслідок порушення правил дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, потерпілим були заподіяні:
- Тілесні ушкодження середньої тяжкості: це травми, які не є небезпечними для життя, але спричинили тривалу втрату працездатності (понад 21 день) або стійкий розлад здоров'я. Відповідальність за такі ушкодження передбачена частиною 1 статті 286 Кримінального кодексу України .
- Тяжкі тілесні ушкодження: це травми, які є небезпечними для життя або призводять до значної стійкої втрати працездатності, інвалідності. Відповідальність за такі ушкодження передбачена частиною 2 статті 286 Кримінального кодексу України.
- Смерть потерпілого (або кількох осіб): у випадку загибелі однієї або кількох осіб внаслідок ДТП, настає кримінальна відповідальність за частиною 2 або 3 статті 286 Кримінального кодексу України відповідно.
Окрім ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, на кваліфікацію ДТП як кримінального правопорушення може впливати стан водія. Зокрема, керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, що спричинило ДТП з потерпілими, передбачає окрему кримінальну відповідальність згідно зі статтею 286-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає більш суворе покарання.
Як діяти водієві одразу після аварії з потерпілими: покрокова інструкція
Дії водія одразу після аварії з потерпілими є критично важливими як для надання допомоги постраждалим, так і для подальшого розслідування обставин ДТП. Ось покрокова інструкція:
- Переконайтеся у власній безпеці та безпеці інших осіб на місці події. Оцініть, чи є загроза подальших зіткнень, займання тощо.
- Негайно викличте швидку медичну допомогу, якщо є травмовані або загиблі. Чітко повідомте диспетчеру місцезнаходження, кількість потерпілих та характер їхніх травм (якщо це можливо визначити).
- Викличте поліцію. Повідомте про факт ДТП з потерпілими, надайте інформацію про місцезнаходження та обставини події.
- Якщо це можливо і не загрожує безпеці, сфотографуйте або зніміть на відео місце ДТП, розташування транспортних засобів, пошкодження, дорожні знаки, розмітку, свідків тощо. Ці матеріали можуть бути корисними для подальшого розслідування.
- Запишіть контактні дані очевидців (ПІБ, номери телефонів, адреси). Їхні свідчення можуть бути важливими для встановлення обставин ДТП.
- Надайте поліцейським детальну інформацію про обставини ДТП. Будьте чесними та точними у своїх показаннях.
- Пред'явіть для огляду свої документи (водійське посвідчення, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, страховий поліс).
- Уважно прочитайте протокол огляду місця ДТП та протокол про адміністративне правопорушення (якщо його складають). У разі незгоди з викладеними фактами, зробіть відповідну позначку у протоколі перед підписом. Маєте право не підписувати протокол, але в такому випадку обов'язково зазначте причину відмови.
- Отримайте копію складених поліцейськими документів (протоколу, схеми ДТП тощо).
Дотримання цих кроків допоможе вам правильно зреагувати на складну ситуацію, забезпечити допомогу постраждалим та сприяти об'єктивному розслідуванню ДТП.
Раніше ми писали, які покарання передбачені для тих, хто користується телефоном під час керування транспортним засобом.
Також ми розповідали, в Україні готують зміни до процедури перереєстрації авто , які можуть серйозно ускладнити життя боржникам.

Новини рубріки

Ексдепутата Дніпропетровської облради від ОПЗЖ викрили на недостовірному декларуванні
18 травня 2025 р. 14:03

У Дніпрі стрімко дешевшає капуста і дорожчає буряк. Скільки коштують овочі
18 травня 2025 р. 13:46