вологість:
тиск:
вітер:
Кривому Рогу-250: Довгинцеве - від станції до головного вокзалу міста
Травень для криворіжців не просто останній місяць весни. У третю суботу травня Кривий Ріг відзначає свій день народження. Цей рік для сталевого мегаполіса ювілейний - Кривому Рогу - 250 років.
Журналісти редакції krivbass.city розпочинають серію історичних матеріалів про рідне місто, його розвиток, культуру та людей. Сьогодні ми підготували матеріал про залізничні ворота міста - вокзал "Кривий Ріг-Головний".
Архітектурна пам’ятка і один з найстаріших вокзалів України
Станція "Кривий Ріг" - фото групи "Криворізька старовина"
Довгинцево: спочатку село, потім станція
На початку XIX ст. цар Олександр І надав землі в розпорядження капітана Долгінцева, який заснував на березі річки Саксагань село Катеринівку (інша назва — Екатеринівку, Долгінцево). З 80-х років XIX століття тут діяли початкова школа, якою опікувалася поміщиця Кардабан, будинок тверезості, ринок.
Село Довгинцево - фото групи "Криворізька старовина"
Забудова житла навколо станції проводилася хаотично і складалася з 1-, 2-поверхових кам'яних будинків. Учні висадили парк навколо школи, поруч стояла бесідка, де грав оркестр пожежної охорони. В 1899 році було збудовано церкву.
Старовинна керамічна плитка - фото групи "Криворізька старовина"
Від цього села отримала назву залізнична станція, а згодом й поселення навкруг неї. Населення швидко зростало за рахунок будівельників залізниці, які потім її обслуговували.
У роки СРСР історичну назву топоніму "Долгінцево" змінили на "Довгинцево".
Будівництво станції
У 1881 році було створено Тимчасове управління зі спорудження Криворізької залізниці, а здійснені остаточні дослідження траси вказали на доцільність будівництва магістралі в напрямку Ясинувата — Катеринослав — Долинська з проходженням її в Західному Донбасі через район на південь від села Гришине.
З початком будівельного сезону, із затвердженням скоригованого проєкту, почалися будівельні роботи. У 1882 році Криворізька залізниця отримала найменування Катерининської, — на честь імператриці Катерини II.
Станція Довгинцево - фото групи "Криворізька старовина"
Залізничний вокзал у районі станції Довгинцево з'явився вперше у 1884 році в рамках будівництва Катерининської залізниці. Що цікаво, дорога спочатку називалася саме Криворігською (Криворізькою), а вже потім її перейменували на Катерининську на честь імператриці.
Чому залізницю почали зводити саме тут? Все пояснювалося дуже просто. На кінець XIX століття чиновники вже зрозуміли ступінь багатств, які має Кривбас. Головним багатством, звісно, була руда. Саме на її вивезення і призначалася залізниця. Таким чином, метою були саме промислові потреби, а не будь-які інші цілі. Та й сам Кривий Ріг тоді був відносно невеликим містом, яке мало невелике значення як населений пункт.
Від станції до вокзалу
У 1884 році була споруджена двоповерхова цегляна будівля вокзалу. Це вигідно відрізняло його від багатьох інших будівель того часу, які зводилися з дерева або інших матеріалів. Солідна цегляна будівля викликала винятково гарні емоції у сучасників. Трохи згодом з'явилася прибудова з півдня.
1901 року заснована залізнична школа при станції для дітей інженерів, майстрів і робітників, що мешкали на лінійних станціях і роз'їздах, а також гуртожиток.
Локомотивне депо - фото ілюстративне з відкритих джерел
Станом на 1902 рік основне локомотивне депо складалося з 80 паровозів, яке обслуговувало близько 250 осіб персоналу. Вони мешкали поблизу станції разом із дітьми, тому для них вирішено було збудувати школу. Пізніше з'явилася й майстерня, де проводили первинне навчання майбутніх робітників-залізничників.
У 1912 році була проведена реконструкція залізничної станції. Під час громадянської війни станційне господарство зазнав занепаду. Лише у 1920-х роках було відбудоване.
Станція Довгинцево -- фото групи "Криворізька старовина"
У 1959—1960 роках станція була електрифікована в складі дільниці Верхівцеве — Довгинцеве — Червоне тодішньої Сталінської залізниці.
У 1965 році станцію перейменували в "Кривий Ріг-Сортувальний". З 1979 року станція отримала сучасну назву — "Кривий Ріг-Головний".
Новий проект вокзалу
На рубежі 1980-х років було вирішено розробити новий проект вокзалу. Роботою зайнявся Дніпропетровський залізничнопроєктний інститут. Працювала на проектом ціла група з 4 архітекторів та двох інженерів. Результатом виявився проєкт вокзалу, розрахований на 1200 пасажирів із кімнатами тривалого очікування на 200 осіб.
Будівлю вокзалу передбачалося збудувати неподалік існуючого, щоб зберегти стару будівлю як архітектурну пам'ятку. Частина приміщень розміщувалася б у двоповерховому блоці, а більшість – у восьмиповерховій частині вокзалу.
Новий проєкт вокзалу "Кривий Ріг - Головний" - фото з відкритих джерел
Двоповерхова частина мала включати вестибюль, зали очікування, квиткові каси, кафе. У великому блоці розміщувався зал очікування для приміських поїздів, кімнати матері та дитини, приміщення для тривалого відпочинку. Санвузли передбачалося розмістити у підвальних приміщеннях.
"Кривий Ріг-Головний" - фото групи "Криворізька старовина"
Пасажири могли сходити до перукарні, звернутися до медпункту або полагодити щось у ремонтній майстерні. Але все це залишилося тільки на папері, до будівництва справа так і не дійшла.
Сучасність
На привокзальній площі встановлено паровоз серії Ем-733-69, виготовлений у 1934 році на Луганському заводі. Цей паровоз працював 52 роки та є своєрідним пам’ятником залізничній історії Кривбасу.
Паровоз серії Ем-733-69 - фото з відкритих джерел
До 2017 року на вокзалі використовувався музичний супровід для поїздів, що прямували до країн СНД. Цю практику скасували через зміну політичних обставин.
До повномасштабного російського вторгнення в Україну вокзал обслуговував близько 1350 пасажирів на добу. Після 24 лютого 2022 року через станцію Кривий Ріг-Головний було евакуйовано 116 тис. пасажирів.
"Кривий Ріг-Головний", 2022 рік - фото Суспільне Дніпро
Звідси щодоби виїжджало до більш безпечних населених пунктів та за кордон близько 800 пасажирів.
У 2022 році «Укрзалізниця» відзначила "Кривий Ріг-Головний" відзнакою "Залізний вокзал" за спасіння десятків тисяч людей.
Попри російсько-українську війну й нині з Кривого Рогу курсують пасажирські поїзди до Києва, Дніпра, Івано-Франківська, Запоріжжя, Львова, Одеси, Ясіні тощо.
Раніше ми писали: Кривому Рогу - 250: т аємниці сланцевих скель - прогулянка у глибину століть .

Новини рубріки

Понад 20 ворожих атак протягом дня по території області
22 травня 2025 р. 20:59

У Дніпрі створюють нові фотозони. Де розквітає пахуча лаванда
22 травня 2025 р. 20:56

Тепло та сонячно: прогноз погоди в Україні та Дніпрі на 23 травня
22 травня 2025 р. 20:50