вологість:
тиск:
вітер:
Уражає нервову систему, суглоби та серце: у Дніпрі й області активізувалась хвороба Лайма З початком сезону прогулянок на природі зростає ризик зараження хворобою Лайма — серйозним інфекційним захворюванням, що переноситься кліщами. Лише за…
З початком сезону прогулянок на природі зростає ризик зараження хворобою Лайма — серйозним інфекційним захворюванням, що переноситься кліщами. Лише за три місяці 2025 року на Дніпропетровщині зареєстрували дев’ять випадків зараження. Наскільки небезпечною є ця інфекція, як її розпізнати та що робити у разі укусу розповість " Дніпро Оперативний ".
Що таке хвороба Лайма та чому вона небезпечна?
Збудником хвороби є бактерії роду Борелія, які передаються людині через укус іксодових кліщів. Вони живляться кров’ю людей та тварин, що може тривати до дванадцяти діб, після чого самостійно відпадають.
У Дніпропетровському обласному центрі контролю та профілактики хвороб попереджають: зараження найчастіше трапляється в лісопаркових зонах, на дачах та у місцях відпочинку на території міст і селищ. Пік активності кліщів припадає на період з травня по листопад.
За словами фахівців, інкубаційний період хвороби може тривати від 1 до 45 днів, найчастіше — 7–14 днів. Хвороба не передається від людини до людини, а найбільший ризик зараження мають ті, хто багато часу проводить на природі.
Важливо пам'ятати, що після укусу кліща варто звернутися до лікаря, навіть якщо вдалося самостійно витягти членистоногого зі шкіри. Чим довше кліщ тримається на людині, тим більше зростає ризик захворювання.
Так, нещодавно у Львівській області зафіксували випадок хвороби Лайма у 23-річного чоловіка з Яворівщини , у якого через пізнє звернення розвинувся параліч лицевих нервів . Він був укушений кліщем під час відпочинку у лісі, і хоча самостійно видалив кліща, вже за кілька днів почалися тяжкі ускладнення. Аналіз підтвердив у нього хворобу Лайма. Лікування триватиме не менше 28 днів.
Стадії хвороби Лайма
- Рання локалізована — починається з появи на місці укусу червоної папули, яка розширюється;
- Рання дисемінована — виникає через 3–10 тижнів після укусу, характеризується ураженнями шкіри, нервової системи, суглобів та серця;
- Пізня хронічна — розвивається через місяці або роки, викликаючи неврологічні та ревматологічні проблеми.
Як вберегти себе від укусу кліща?
Аби захиститися укусу кліщів при відвідуванні лісопаркових зон, дач і садівничих ділянок рекомендується:
- Одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла; голову варто покривати головним убором.
- Регулярно (кожні 2 години) проводити само- та взаємоогляди під час перебування на природі, а також повторно оглядати себе і дітей удома.
- Звільняти місця для відпочинку від сухої трави, гілок і хмизу в радіусі 20-25 метрів.
- Одразу вдома змінювати і ретельно оглядати одяг, не залишати його біля ліжка і не спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
- Використовувати репеленти, куплені в аптеках, і наносити їх відповідно до інструкції, враховуючи індивідуальні особливості організму.
Що робити, якщо вкусив кліщ?
Найкращий варіант - звернутися до лікаря. Але також можливо витягнути кліща самостійно, якщо до лікарні їхати далеко. Важливо дотримуватися таких рекомендацій:
- Не намагайтесь розчавити чи різко висмикнути кліща — це може призвести до того, що частина тіла залишиться під шкірою, а збудник хвороби Лайма (борелія) потрапить у кров.
- Не капайте на кліща олію, спирт, бензин тощо — це лише підвищує ризик інфікування, адже кліщ у стресі може викинути більше інфікованої слини.
- Видаляйте кліща за допомогою пінцета або спеціального гачка (можна купити в аптеці). Захопіть кліща якомога ближче до шкіри та обережно тягніть вгору або викручуйте, не здавлюючи його тільце.
- Після видалення обробіть місце укусу антисептиком (спиртом, перекисом водню або хлоргексидином), а руки ретельно вимийте з милом.
- Збережіть кліща для лабораторного аналізу: покладіть його у флакон або баночку з шматочком вологої марлі чи паперу та щільно закрийте кришкою. Можна зберігати в холодильнику до 2 днів. Це дозволить провести аналіз на наявність борелій.
- Зверніться до лікаря навіть у разі успішного самостійного видалення. Якщо кліщ був заражений, лікар зможе призначити профілактичний курс антибіотиків.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як Україні вдалося уникнути епідемії кліщового енцефаліту . А ще писали про те, які види змій можуть зустріти мешканці України, як їх відрізнити від безпечних та що категорично не можна робити при укус і.

Новини рубріки

ЕКСКЛЮЗИВ Для тата-воїна: 9-річна дніпрянка записала пісню з військовим оркестром
23 травня 2025 р. 20:52

Ошукали людей на пів мільйона гривень: на Дніпропетровщині викрили групу шахраїв
23 травня 2025 р. 20:40