вологість:
тиск:
вітер:
Права пацієнта в Україні: що гарантує закон і як діяти при порушеннях У сучасному світі питання охорони здоров'я та прав пацієнтів набувають особливої актуальності. В Україні діє низка законодавчих актів, покликаних гарантувати…
У сучасному світі питання охорони здоров'я та прав пацієнтів набувають особливої актуальності. В Україні діє низка законодавчих актів, покликаних гарантувати кожному громадянину належне медичне обслуговування та захист його прав під час отримання медичної допомоги. Однак, не всі пацієнти знають свої права та механізми їх захисту у випадку порушень. У цьому матеріалі « Дніпро Оперативни й» розкаже про ключові положення українського законодавства щодо прав пацієнтів, а також надасть практичні поради щодо дій у ситуаціях, коли ці права порушуються.
Основні права пацієнтів в Україні
Українське законодавство чітко визначає основні права пацієнтів, спрямовані на забезпечення належного рівня медичної допомоги та поваги до їхньої гідності. Згідно з даними МО З, пацієнт має наступні права:
Право на доступну та якісну медичну допомогу
Це означає отримання своєчасної та кваліфікованої медичної допомоги незалежно від матеріального становища, місця проживання чи інших ознак. Держава гарантує надання безоплатної медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров'я в обсязі, передбаченому законодавством.
Право на інформацію про стан здоров'я
Пацієнт має право бути поінформованим про свій діагноз, методи лікування, можливі ризики та прогноз. Інформація повинна бути надана медичним працівником у доступній та зрозумілій формі.
Право на згоду на медичне втручання
Будь-яке медичне втручання, за винятком випадків, передбачених законом (наприклад, невідкладні стани, що загрожують життю), проводиться лише за добровільною згодою пацієнта. Пацієнт має право отримати повну інформацію про запропоноване втручання, його наслідки та альтернативні методи лікування перед тим, як дати свою згоду.
Право на відмову від медичного втручання
Пацієнт має право відмовитися від будь-якого медичного втручання або припинити лікування, за винятком випадків, коли таке рішення може призвести до погіршення здоров'я інших осіб або за рішенням суду.
Право на вибір лікаря та медичного закладу
Кожен пацієнт має право обирати лікаря, який надаватиме йому медичну допомогу, а також медичний заклад, якщо це передбачено законодавством та можливостями системи охорони здоров'я.
Право на конфіденційність медичної інформації
Інформація про стан здоров'я пацієнта, результати медичних обстежень, діагноз та лікування є конфіденційною і не підлягає розголошенню без його згоди, крім випадків, передбачених законом.
Право на оскарження неправомірних дій медичних працівників
У випадку порушення прав пацієнта він має право подати скаргу до адміністрації медичного закладу, органів управління охороною здоров'я або до суду.
Право на захист від дискримінації в медичних закладах
Надання медичної допомоги не може залежати від будь-яких ознак , таких як раса, колір шкіри, стать, мова, релігія, політичні або інші переконання, національне або соціальне походження, майновий стан, інвалідність, сексуальна орієнтація тощо.
Знання та розуміння цих прав є важливим кроком до отримання якісної та шанобливої медичної допомоги в Україні.
Що робити та куди звертатися, якщо ваші права порушені
Ситуації, коли права пацієнта порушуються, на жаль, трапляються. Важливо знати чіткий алгоритм дій та інстанції, куди можна звернутися за захистом. На порталі «HYBZ» розказали, куди звертатися за допомогою та які дані має містити скарга на порушення ваших прав, як пацієнта.
1. У межах медичного закладу:
- Зверніться до головного лікаря або завідувача відділення. Спробуйте вирішити питання на рівні адміністрації закладу. Часто це найшвидший спосіб врегулювати ситуацію.
- Подайте письмову скаргу на ім'я головного лікаря. Обов'язково зареєструйте свою скаргу, щоб мати підтвердження її отримання. Медичний заклад зобов'язаний розглянути вашу скаргу та надати письмову відповідь.
2. Органи управління охороною здоров'я:
- Департамент/управління охорони здоров'я вашого міста чи області. Якщо головний лікар не вирішив проблему або ви не задоволені його рішенням, зверніться до місцевого органу управління охороною здоров'я. Їхні контакти можна знайти на сайті Міністерства охорони здоров'я України (МОЗ) у розділі «Регіональні управління».
- Міністерство охорони здоров'я України. Ви можете звернутися на гарячу лінію МОЗ за номером 0 800 505 201.
-
Національна служба здоров'я України (НСЗУ). Якщо порушення пов'язані з наданням медичних послуг за Програмою медичних гарантій (наприклад, вимагання коштів за безоплатні послуги, відмова в наданні послуг), ви можете подати скаргу до НСЗУ:
- Через електронну форму на сайті НСЗУ в розділі «Громадянам».
- За безкоштовним номером контакт-центру 16-77. Оператор зафіксує вашу скаргу та допоможе оформити звернення.
- Надіслати офіційний лист на електронну пошту info@nszu.gov.ua або на поштову адресу: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.
- Написати звернення на особистому прийомі громадян за тією ж адресою.
- Через електронну форму на сайті НСЗУ в розділі «Громадянам».
- За безкоштовним номером контакт-центру 16-77. Оператор зафіксує вашу скаргу та допоможе оформити звернення.
- Надіслати офіційний лист на електронну пошту info@nszu.gov.ua або на поштову адресу: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.
- Написати звернення на особистому прийомі громадян за тією ж адресою.
3. Державні гарячі лінії:
- Урядова гаряча лінія за телефоном 1545.
- Гарячі лінії місцевих органів виконавчої влади.
4. Інші організації:
- Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Якщо порушення пов'язані з якістю лікарських засобів або медичних виробів.
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Для здійснення парламентського контролю за додержанням прав людини.
5. Система безоплатної правової допомоги:
- Зверніться до контакт-центру системи надання безоплатної правової допомоги за безкоштовним номером 0 800 213 103. Юристи можуть надати вам консультацію та допомогти скласти необхідні документи.
6. Суд:
Якщо жоден з попередніх етапів не приніс результату, ви маєте право звернутися до суду для захисту своїх прав та відшкодування завданої шкоди.
Що важливо вказати у скарзі
- Ваші прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання та контактні дані.
- Найменування медичного закладу, прізвище, ім'я, по батькові медичного працівника, дії або рішення якого оскаржуються.
- Детальний опис обставин порушення ваших прав (що, коли, де відбулося).
- Які саме ваші права було порушено (посилання на відповідні статті законодавства, якщо знаєте).
- Ваші вимоги (що ви просите вжити для відновлення ваших прав).
- Додайте копії документів, що підтверджують ваші слова (медична документація, чеки, тощо).
- Дата та ваш підпис.
Захист своїх прав – це важливий аспект отримання якісної та безпечної медичної допомоги. Знання своїх прав та алгоритму дій у випадку їх порушення допоможе вам відстояти справедливість.
Раніше ми писали, де можна перевіритись на гепатит у Дніпрі та скільки це буде коштувати.
Також ми розповідали, у яких випадках можна викликати швидку , а також, як діяти у критичних ситуаціях.

Новини рубріки

ЕКСКЛЮЗИВ Для тата-воїна: 9-річна дніпрянка записала пісню з військовим оркестром
23 травня 2025 р. 20:52

Ошукали людей на пів мільйона гривень: на Дніпропетровщині викрили групу шахраїв
23 травня 2025 р. 20:40

Розсилають фальшиві платіжки за комуналку: шахраї придумали нову схему
23 травня 2025 р. 20:37