вологість:
тиск:
вітер:
ЕКСКЛЮЗИВ У Дніпрі презентували унікальну книгу про українського Геродота з Верхньодніпровська
Днями у Дніпрі у бібліотеці української діаспори імені сенатора Маккейна, що адміністративно належить мережі Дніпропетровських міських бібліотек, відбулася імпреза, присвячена презентації книги «Український Геродот з Верхньодніпровська», передає «Наше Місто».
«Місце зустрічі було обрано не випадково, оскільки герой цього видання, на жаль, поки що погано відомий серед широкого загалу. Громадський діяч, поет, літератор, навіть розвідник, літературний критик, людина багатьох обдарувань Дмитро Івашина, за псевдонімом Геродот, більшу частину свого життя провів на еміграції, зокрема, в Румунії. Автором-упорядником цінного видання, яке можна назвати фоліантом, оскільки воно складає близько 600 сторінок, виступив член Національної спілки письменників України Дніпропетровської обласної організації Євген Федорович Безус. Він провів кропітку роботу, збираючи матеріали про цю унікальну постать не лише в архівах, а й в приватних книгозбірнях. Його пошукова праця не минула даремно, бо видання має значну цінність не лише для істориків: воно досліджує українську культуру, українську духовність та українську політику тієї доби, коли творив і жив Дмитро Івашина, український Геродот, а саме в часи після Другої світової війни і перед початком цієї війни. Ініціаторами проведення цього заходу виступив всеукраїнський сьомісячник “Бористен”, який і зорганізував цю імпрезу не лише у вигляді традиційної доповіді упорядника Євгена Безуса, а залучив цікавих спікерів, цікавих прелігентів. Так, зокрема, на відеозв’язку був перший заступник голови Національної спілки письменників України з Києва Микола Гриценко. Присутніх порадував український кобзар, дніпрянин Соловейко, це його псевдонім, а на загал – Петро Ткаченко», – наголосив голова спілки письменників Фідель Сухоніс.
Книга цікава тим, що відкриває нові сторінки публіцистичної, літературної, громадсько-політичної, дипломатичної діяльності видатного діяча української діаспори в Румунії 20-40рр. минулого сторіччя Дмитра Васильовича Івашини (Геродота).
Упорядник Євген Безус, член правління ДОО НСПУ, автор дев’яти книг повістей і оповідань, казочок, роману й поетичних збірок, а до того ж упорядник п’яти книг про життя і творчість відомих письменників.
У восьми розділах книги на 643 сторінках можна ознайомитися з біографією Дмитра Геродота. У першому розділі приведені документальні дані, щодо його місця і дати народження, а також написана ним особисто біографія. Другий розділ присвячений одеському періоду творчості. Тут можна прочитати його віршовані фейлетони, гострі сатиричні статті. У третьому й четвертому розділах розміщені публіцистичні статті, що були опубліковані у багатьох виданнях зарубіжної преси. Зокрема і в журналі «Тризуб». Цим журналом опікувався Симон Петлюра аж до того часу, поки не був підступно убитий Шварцбардом.
Гострі полемічні статті і критика Дмитра Геродота, щодо політики «совітів» в колоніальній Україні, а також деяких діячів української еміграції, котрі загукували до співпраці з більшовиками, раяли емігрантам повертатися в радянську Україну. А там їх уже пантрували прислужники сталіна, аби знищити раніше чи пізніше всіх тих, хто не тільки збройно виступав проти більшовицьких окупантів, а й подумки не погоджувався з політикою більшовиків.
Цікаві літературні спостереження Дмитра Васильовича Івашини, які він друкував у журналі «Тризуб». Він не оминув зірким оком і гострим словом «Соняшну машину» Володимира Винниченка, повість «Ольга» Якова Качура, а також твори багатьох інших тогочасних українських письменників. Цікавою є його характеристика роману «Місто» Валер’яна Підмогильного.
Значний обшир інформації про діяльність емігрантських організацій наведено у розділі «Матеріали конференцій української еміграції», в яких брав участь Д. Геродот (Івашина). Адже він був одним із організаторів і дієвих учасників цих заходів.
Велику цікавість викликають матеріали восьмого розділу книги «Спогади та статті про творчість, публіцистичну і політичну діяльність Д. Геродота». Тут і спогади Анатоля Гака, він же Мартин Задека у книзі «Від Гуляй-Поля до Нью-Йорка» і спогади Ольги Андрич-Порохівської, племінниці Дмитра Васильовича. А ще й статті знаних українських науковців Володимира Антофійчука, Валерія Власенка, Микола Стопчака, Валерія Капелюшного і багатьох інших.
На завершення поетична творчість пана Дмитра. Його поезії громадсько-політичного звучання, що звали до бою воїнів-українців є актуальними й до цього часу. А ще поетичні роздуми про життя й ліричні вірші, які були опубліковані в 1929 році у його поетичній збірці «Тернистий шлях» стали окрасою книги про багатогранну діяльність визначного патріота України, який до того ж і на ниві розвідницької діяльності був у перших лавах діячів української еміграції.
Тож учасникам презентації було про що розповісти і що послухати.
Спочатку учасники презентації виконали Славень України. Затим хвилиною мовчання віддали шану загиблим борцям за Волю й Незалежність України від початку визвольних змагань й дотепер.
Не оминув своєю увагою значення книги і Володимир Кільченський, перший заступник голови ДНІПРОООНСПУ, відомий автор непересічних історичних романів не тільки про козацькі часи, а й про нинішню російсько-українську війну.
Євген Безус, збирач матеріалів про Дмитра Геродота і упорядник книги розповів історію створення цього видання. Він також висловив надію, що життя й діяльність його земляка стануть прикладом для багатьох молодих українців.
А ще упорядник висловив щиру вдячність Фіделю Сухоносу, голові ДНІПРОООНСПУ, модераторці заходу, пані Ірині за гарно організовану й проведену презентацію, пані Юлії Бардуковій, директорці бібліотеки, за системну співпрацю з обласною організацією НСПУ. Також Євген Безус висловив подяку усім присутнім на заході,
На завершення Олег Безус, підприємець і син упорядника книги, за кошти якого було здійсненне видання «Українського Геродота з Верхньодніпровська», висловив надію, що книга дійсно знайде читачів і шанувальників серед широких верств українців. Адже окрім друкованих примірників є й електронний варіант.
Фото Володимир Федоріщев
Раніше ми розповідали про Міфи радянських часів

Новини рубріки

У Кривому Розі капітально ремонтують три тролейбуси (відео)
07 липня 2025 р. 21:16

У Нікопольському та Криворізькому районах встановили сучасні бюветні станції (відео)
07 липня 2025 р. 21:16

Містичні світи на екрані: найкращі серіали про ангелів, демонів і загадкові пригоди
07 липня 2025 р. 21:07