вологість:
тиск:
вітер:
Чи мають право працівники в Україні вимагати дистанційну роботу: відповідь експертів
Із розвитком цифрових технологій дедалі більше українців прагнуть працювати з дому. Водночас питання: чи може працівник вимагати дистанційний формат без згоди роботодавця — залишається відкритим для багатьох. В Інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради розповіли , чи має працівник законне право наполягати на дистанційному форматі роботи, у яких випадках це можливо, а також коли роботодавець може відмовити, пише «Наше місто».
Що передбачає законодавство
Згідно із трудовим законодавством України, режим дистанційної роботи загалом запроваджується лише за згодою обох сторін — роботодавця та працівника. Таку ініціативу може висунути будь-хто з них, однак рішення ухвалюється спільно. Винятком є лише окремі випадки, коли працівник має законне право вимагати тимчасовий перехід на дистанційну форму.
Коли можна вимагати, а не просити
Відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, працівник має право вимагати переведення на дистанційну роботу терміном до двох місяців, якщо на його робочому місці мали місце дії з ознаками:
- дискримінації;
- сексуальних домагань;
- насильства, зокрема домашнього;
- інших порушень його прав і свобод.
Це правило діє задля захисту працівника та створення для нього безпечного середовища до з’ясування обставин і проведення службового розслідування.
Коли роботодавець може відмовити
Навіть у таких випадках роботодавець має право вмотивовано відмовити у дистанційній роботі, якщо:
- за характером обов’язків працівник не може виконувати свою роботу віддалено (наприклад, це охоронець, працівник виробництва або фахівець, що працює з технічним обладнанням);
- працівник не надав достатніх доказів щодо фактів порушення його прав.
У разі відмови бажано, щоб роботодавець письмово обґрунтував своє рішення, аби уникнути подальших трудових спорів.
Що варто знати про дистанційну роботу
Якщо сторони погодились на віддалену форму, працівник має право:
- самостійно обирати місце роботи — це може бути дім, коворкінг або інше зручне приміщення;
- нести відповідальність за організацію безпечних умов праці;
- отримувати рекомендації щодо охорони праці від роботодавця, але без прямого контролю.
Отже, дистанційна робота не є автоматичним правом працівника — вона можлива тільки за згодою з роботодавцем. Винятком є ситуації, коли на робочому місці порушуються права людини — тоді працівник має право вимагати тимчасового переведення на віддалену форму.
Якщо ви стали жертвою дискримінації, насильства або домагань — важливо зафіксувати ці факти, звернутися до фахівців та подати письмову заяву про тимчасове дистанційне працевлаштування.
Нагадаємо, коли медзаклади можуть надавати послуги за оплату: відповідь експертів з Дніпра .
Раніше ми писали, чи мають право чоловіки з астмою на звільнення від мобілізації та виїзд за кордон: відповідь адвоката з Дніпра
Фото: з відкритих джерел.

Новини рубріки

Сайкл тренування. Чим вони такі особливі?
09 липня 2025 р. 21:10

Над містом зійде “Оленячий Місяць” — повний Місяць липня
09 липня 2025 р. 21:06