вологість:
тиск:
вітер:
Опіки та сліпота: чи росте борщівник на Дніпропетровщині та чим він небезпечний
У розпал літа в Україні починається цвітіння борщівника — рослини, яка несе серйозну небезпеку для здоров’я. Її сік здатен викликати опіки, а при потраплянні до очей — навіть сліпоту. Втім, у кожному регіоні ростуть різні види цієї отруйної рослини. Про це журналістам «Суспільне Дніпро» розповіла екологиня Олена Лісовець , пише «Наше місто».
За словами Лісовець, на Дніпропетровщині переважає борщівник сибірський — менш небезпечний, ніж його «родич» борщівник Сосновського, який активно розповсюджується на заході країни.
Що відомо про борщівник сибірський
На території Дніпропетровської області росте борщівник сибірський, який може сягати півтора метра у висоту та має жовтувато-білі квіти. Хоча цей вид і вважається менш токсичним, він також містить фототоксичні речовини — фуранокумарини, які активуються під дією сонячного світла. Це може спричинити опіки, особливо в людей із чутливою шкірою.
«Діти люблять гратися з такими рослинами, вони великі і в них досить міцні стебла. З тих стебел вони можуть робити трубочки, брати їх до рота чи до очей. Таким чином в них може бути подразнення цих ділянок», — пояснює Олена Лісовець.
За її словами, перші симптоми опіку — почервоніння, свербіж, пухирі — з’являються не одразу, а через кілька годин або навіть на наступний день. Саме тому контакт з борщівником особливо небезпечний у спекотну сонячну погоду.
Що буде від контакту з борщовиком
Нещодавно житель Закарпаття Марк Мельниченко поділився у соцмережах історією власного контакту з борщівником. Чоловік навмисне торкнувся рослини, щоби показати процес ураження шкіри після опіку. Спочатку він не відчув жодного дискомфорту — і лише ввечері з’явилися свербіж, почервоніння, а згодом — великі пухирі.
«Але я нічого не відчув і навіть через пів години не побачив жодного сліду, тож я подумав, що сік із листка недостатньо токсичний, тому зрізав стебло і ним обпік. Теж нічого не відчув. Аж увечері з’явилися перші обриси опіку, легкий набряк та свербіння», — розповів він.
Чоловікові довелося звернутися по медичну допомогу: лікарі обробили рани, наклали пов’язки та призначили антибіотик. Повне відновлення, за словами Марка, займе щонайменше 20 днів.
Як уберегтися
Фахівці радять уникати контакту з борщівником, навіть якщо він здається нешкідливим. Особливо слід попереджати дітей про небезпеку гри з цією рослиною. Якщо ж контакт стався — слід негайно промити уражену ділянку водою з милом, захистити її від сонячного світла та звернутися до лікаря у разі появи симптомів.
Борщівник, зокрема сибірський, — приклад того, як звичайна на вигляд рослина може завдати серйозної шкоди. У період її активного цвітіння влітку варто бути особливо обережними під час прогулянок у лісах, на узбіччях доріг і біля водойм.
Нагадаємо, у Дніпрі помітили унікального жука-кактуса.
Раніше ми писали: На Дніпропетровщині помітили екзотичного павука, який схожий на краба .
Також ми говорили: На Дніпропетровщині помітили унікальні червонокнижні косарики тонкі .
Фото: Суспільне Дніпро.

Новини рубріки

Дніпро енергомодернізує заклади освіти та охорони здоровʼя
11 липня 2025 р. 16:43

У тюрмі Кривого Рогу засудженим допомагають оформити пенсію по інвалідності (фото)
11 липня 2025 р. 16:42

Спека в Україні: чи загрожують українцям відключення світла влітку та взимку
11 липня 2025 р. 16:35