Хрещення Русі: політична угода, військовий шантаж і царівна Анна

15 липня 2025 р. 14:47

15 липня 2025 р. 14:47


2025-07-15 14:38:00

Як Русь хрестилася мечем, шлюбом і хитрістю - фото з відкритих джерел

Формування середньовічних європейських держав нерозривно пов’язане з християнською релігією. Не стала винятком і Київська Русь. Втім, прийняття нової віри тут не було миттєвим — йому передувала ціла низка подій, інтриг і військових походів, де тісно переплелися політика, релігія та особисті амбіції.

Як все почалося: війна у Візантії та запрошення варягів

Наприкінці X століття Візантійська імперія опинилася на межі серйозної політичної кризи. Повстання під проводом Варди Фоки і Варди Скліра загрожувало самому Константинополю. Тоді візантійські імператори Василій ІІ і Константин VIII звернулися до князя Київської Русі — Володимира — з проханням про військову допомогу. Їм були вкрай потрібні варяги — досвідчені найманці з дружини князя.

Втім, Володимир не мав наміру допомагати просто так. У відповідь він висунув власні умови. Головною серед них була пропозиція, яка шокувала візантійський двір: шлюб із царівною Анною, сестрою імператорів. Для язичницького князя це був шанс значно підняти власний авторитет на міжнародній арені. Для візантійців же такий союз здавався неприпустимим мезальянсом. Але обставини змусили пристати на цю вимогу.

Хрещення Русі: політична угода, військовий шантаж і царівна Анна

Як Русь хрестилася мечем, шлюбом і хитрістю - фото з відкритих джерел

Херсонес: військовий шантаж чи стратегічний хід?

Щоб посилити тиск на імператорів, Володимир на чолі дружини вирушив до Криму і захопив важливе візантійське місто — Херсон (у давньоруських літописах — Корсунь). Існує думка, що князь зробив це, аби прискорити укладання шлюбу. Щоправда, мотиви князя залишаються предметом дискусій, як і точна дата цих подій — за літописами це 988 рік, але історики припускають проміжок між 987 і 989 роками.

Хрещення і шлюб, що змінили історію Русі

Зрештою, царівна Анна прибула до Херсона. Тут Володимир прийняв хрещення за грецьким обрядом, отримавши ім’я Василь, і одружився з Анною. У подарунок молодій дружині він повернув Візантії Херсон. Варязьке військо Русі допомогло імператорам здолати повстанців і врятувати трон.

Хрещення Русі: політична угода, військовий шантаж і царівна Анна

Масове хрещення Русі та перша кам’яна церква

Повернувшись до Києва , князь розпочав масову християнізацію. Язичницькі ідоли було знищено, а жителів Києва хрестили у водах Почайни — притоки Дніпра. 989 року Володимир заклав першу кам’яну церкву на Русі — Десятинну, яка стала символом нової віри.

Втім, християнство не було зовсім чужим для русичів. Ще до офіційного хрещення князя у дружині Володимира були християни, а його бабуся — княгиня Ольга — прийняла хрещення раніше. На півночі Русі нову релігію зустріли вороже, і хвилі антихристиянських повстань тривали ще кілька століть.

Християнство як політичний вибір

Попри популярну легенду про вибір віри, що увійшла до «Повісті временних літ», насправді Володимир мав обмежений вибір. З огляду на тісні зв’язки з Візантією, саме грецьке християнство було найбільш реалістичним варіантом.

Завдяки здобуткам кримського походу князь Володимир перетворився з ватажка дружини на справжнього правителя стабільної держави. А хрещення Русі стало початком тривалого і складного процесу християнізації, який остаточно завершився лише через кілька століть.

Раніше ми писали: 15 липня День хрещення Русі-України та День пам’яті князя Володимира Великого: цікаві факти про свято .

Хрещення Русі: політична угода, військовий шантаж і царівна Анна

Джерело: krivbass.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua