ЕКСКЛЮЗИВ Гучні автомобілі без глушників: як водії тероризують мешканців Дніпра

16 липня 2025 р. 10:04

16 липня 2025 р. 10:04


Сотні мешканців Дніпра щодня потерпають від гуркоту машин та мотоциклів із так званим «попкорном» — вихлопними системами, що імітують вибухи або постріли. Гучні звуки лунають у різних районах міста вдень, увечері й навіть під час комендантської години. «Наше місто» розповість, чому без змін у законодавстві це не зупинити, і як інші міста намагаються впоратися з цією проблемою.

Гучний «попкорн» у центрі міста: розповідь Алли Толчинської

Мешканка Дніпра Алла Толчинська вже не перший рік страждає від гучних автомобілів та мотоциклів, які порушують тишу. Особливо її обурюють машини з так званим «попкорном» – модифікованим глушником, що видає звуки, схожі на постріли.

Алла Толчинська щодня чує ревіння від авто без глушників. Фото з особистого архіву

«Цей «попкорн» встановлюють, щоб привертати увагу. Їздять, щоб людей лякати. Хочеш виділитися — вдягни рожевий бантик, а не тероризуй людей», — обурюється жінка.

Алла Толчинська живе на вулиці Вернадського на восьмому поверсі та кожен день чує, як під її вікнами проїжджають автомобілі з оглушливим ревом. Жінка каже, що звук настільки гучний, що під час повітряної тривоги це можна легко сплутати з дроном чи ракетним обстрілом.

Такі авто та мотоцикли з’являються не лише вдень, а й уночі, навіть під час комендантської години. Найчастіше гучні звуки лунають у центрі міста – на вулиці Вернадського, проспекті Дмитра Яворницького та набережній уздовж Дніпра.

«На Вернадського – це святе для них. У вихідні їх більше, але й у будні, о десятій вечора, коли тихо, цей гуркіт просто нестерпний», – ділиться Алла.

Жінка стала свідком ситуації біля центрального входу до парку Шевченка, коли патрульна поліція зупинила автомобіль із модифікованим глушником рік тому.

«Це була така сплющена до землі гоночна машина. Водій так нагло себе вів! Поліцейський спокійно з ним розмовляв, дав якийсь папірець. Водій сів за кермо та як газанув, а той поліцейський ледь у повітря не підстрибнув! Ми з чоловіком запитали: «А що це було?» Поліцейський каже: «Ми нічого не можемо з ним зробити», – згадує жінка та додає, що зі слів поліцейського, щоб оштрафувати водія за шум, потрібно виміряти рівень звуку спеціальним обладнанням, якого у поліції наразі немає.

Як розповів водій Юрій Зінченко, такі водії їздять навіть вночі під час комендантської години.

За словами Юрія Зінченка, глушники знімають заради того, щоб виділитися. Фото з особистого архіву

«Штрафи за порушення тиші такі маленькі – всього до 300 гривень. Хто має гроші, для них це не проблема. Думають: заплатили та поїхали далі розважатися. Їздили, їздять та буду їздити», – пояснив ситуацію Юрій Зінченко.

Заборона від міськради: перший крок до тиші

21 травня 2025 року на сесії міської ради Дніпра депутати проголосували за заборону їзди на автомобілях без глушників до кінця воєнного стану.

У своєму рішенні депутати рекомендували поліції звертати увагу на такі порушення та реагувати згідно з чинним законодавством.

«Сьогодні ( 21 травня 2025 року – ред .) міська рада підтримала низку важливих рішень. Одне з них — цілодобова заборона використання транспорту зі зміненими вихлопними системами, які створюють надмірний шум. Це — відповідь на численні звернення містян. Тепер відомості про такі порушення можна передавати до правоохоронних органів через 102 для фіксації та притягнення порушників до відповідальності згідно з законом», – прокоментував рішення про заборону секретар міської ради Дніпра Олександр Санжара .

У патрульній поліції Дніпропетровської області прокоментували рішення міської ради.

«Стосовно притягнення до адміністративної відповідальності водіїв автівок, у конструкції яких використано системи випуску відпрацьованих газів типу «прямострум» або інші вихлопні системи без шумопоглиначів хочемо повідомити, що патрульна поліція реагує на подібні факти в межах своїх повноважень та згідно із чинним законодавством. При виявленні роботи таких транспортних засобів мешканці міста можуть звертатися на 102 та повідомляти про це», – заявили у патрульній поліції.

Покарання за шум: що каже адвокат

Адвокат Кирило Сидоренко пояснює, як працює механізм покарання за гучні звуки автомобілів. За його словами, міська рада лише рекомендувала поліції складати протоколи за порушення тиші, але не зобов’язала це робити.

Адвокат Кирило Сидоренко вважає, що притягнути водія за гучну їзду зараз складно. Фото з особистого архіву

За статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф за порушення тиші становить від 85 до 255 гривень для громадян. Якщо водій повторно порушує тишу впродовж року, то сума штрафу зростає до 510 грн.

«Для конфіскації потрібна експертиза, яка підтвердить, що пристрій перевищує норми шуму. Це складний процес, і суд не завжди на це йде, – додає Кирило Сидоренко. – Проаналізувавши реєстр судових рішень за кілька місяців, жодного протоколу за порушення тиші водіями не знайшов».

Адвокат вважає, що найбільший шанс засудити порушника має колективний позов.

«Якщо це колективний позов, тобто скарги є від усіх мешканців будинку, а не тільки від однієї особи… Якщо, наприклад, під будинком стоїть автомобіль і постійно газує з такою силою, що діти постійно прокидаються рано вранці або не можуть заснути, то не виключено, що суд поставиться принципово і покарає такого водія», – вважає захисник.

Як можна побороти їзду без глушників

Проблема водіїв, які люблять гучно їздити є не тільки у Дніпрі. На Рівненщині рух авто і мотоциклів без глушників Рада оборони області заборонила ще у липня 2022 року. У Києві минулого року мешканці столиці зібрали підписи під петицію про контроль над рівнем шуму від транспорту, яку підтримав мер Віталій Кличко та попросив поліцію не ігнорувати скарги киян. У червні цього року жителі столиці зібрали понад 6 тисяч голосів під схожою петицією до міської влади Києва.

Водій Юрій Зінкевич вважає, що проблему міг би вирішити обов’язковий технічний огляд всіх автомобілів, який скасували понад 13 років тому.

«Якщо його офіційно проходити, то без глушника тебе не допустять до експлуатації машини. Але раніше купували техогляди – просто папірець купив, повісив на скло і їздиш», – розповів водій.

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт про заборону їздити без глушників. Фото з соцмереж

Виміряти рівень шуму конкретного автомобіля можна лише за допомогою спеціального обладнання – шумомірів. Проте, за словами опитаних водіїв, в Україні таких пристроїв поки що немає. Без них неможливо юридично довести, яке саме авто порушує тишу і наскільки перевищені норми. Якщо ж такі пристрої з’являться, то фіксація стане реальною, а отже зросте й вірогідність покарання.

Нагадаємо, що ще у серпні 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт , за яким пропонували штрафувати на 17 тисяч гривень за їзду без глушника, а за повторне порушення потрібно було б заплатити вдвічі більший штраф і попрощатися з правами на термін від 3 до 6 місяців. На момент підготовки матеріалу ініціативу досі не винесли на голосування парламенту.

Якщо цей документ ухвалять, а ще забезпечать наявність пристроїв для вимірювання шуму, то у водіїв з’явиться вибір: або ставити глушник, або ризикувати втратою прав.

Для мешканців Дніпра, таких як Алла Толчинська, ревіння авто без глушників — це не просто шум, а постійний стрес, особливо на тлі війни. У міській раді це розуміють  і тому заборонили гучні вихлопи. Проте для того, щоб щось справді змінилося, потрібно змінювати законодавство та підвищувати відповідальність для порушників — зробити штрафи суттєвими, а покарання неминучим.

ЕКСКЛЮЗИВ
                                Гучні автомобілі без глушників: як водії тероризують мешканців Дніпра

Джерело: nashemisto.dp.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua