вологість:
тиск:
вітер:
Президент пропонує повернути незалежність НАБУ і САП: законопроєкт уже в Раді Президент Володимир Зеленський 24 липня вніс до Верховної Ради законопроєкт №13533 про посилення повноважень НАБУ і САП та доручив уряду…
Президент Володимир Зеленський 24 липня вніс до Верховної Ради законопроєкт №13533 про посилення повноважень НАБУ і САП та доручив уряду представити його міжнародним партнерам. Про це він заявив у своєму відеозверненні , повідомляє “Дніпро Оперативний” .
За словами президента, текст законопроєкту попередньо обговорювали з представниками НАБУ, САП, правоохоронцями та європейськими партнерами. Зеленський підкреслив, що урядовці мають залучити експертів з ЄС, Британії та Німеччини до оцінки та просування документа.
Президент наголосив, що запропонований законопроєкт покликаний гарантувати незалежність антикорупційних органів, але водночас важливо вберегти їх від можливого російського впливу.
«Реальні можливості перевірити, щоб не було жодного російського втручання. Кожен, хто має доступ до державної таємниці, – і це не тільки в НАБУ та САП, але й ДБР, наша Національна поліція – має пройти перевірки на детекторі брехні. І це мають бути регулярні перевірки», — заявив Зеленський.
Він також підкреслив, що в законопроєкті передбачено норми, які «убезпечують від різних зловживань».
Що передбачає законопроєкт №13533
Президентський законопроєкт покликаний зміцнити інституційну незалежність НАБУ та САП. У документі, зокрема, зазначено:
- Генеральний прокурор та його заступники не зможуть втручатися в роботу прокурорів САП, а адміністративні накази щодо САП мають погоджуватись із керівником відомства.
- Працівники НАБУ, які мають доступ до держтаємниці, протягом 6 місяців повинні пройти поліграф, а надалі — перевірки мають бути регулярними.
- Офіс генпрокурора і Мін’юст активізують роботу з екстрадиції осіб, які ухиляються від слідства чи покарання.
У НАБУ та САП уже відреагували на ініціативу президента. Вони заявили, що документ “відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності” антикорупційних органів і закликали Верховну Раду ухвалити його якнайшвидше.
Передісторія: що не так із законом №12414
Президентська ініціатива стала реакцією на резонансний закон №12414, який Верховна Рада ухвалила 22 липня. Документ спричинив хвилю протестів і критику з боку громадськості та західних партнерів, адже фактично ліквідовував незалежність НАБУ та САП.
Поправки до закону надали генеральному прокурору широкі повноваження щодо втручання у роботу детективів НАБУ та прокурорів САП. Зокрема, він міг:
- надавати обов’язкові вказівки детективам НАБУ;
- отримати доступ до будь-яких справ НАБУ;
- вирішувати спори про підслідність;
- закривати розслідування;
- передавати справи до інших правоохоронних органів.
Голосування за закон відбулося на тлі обшуків СБУ у працівників НАБУ. Того ж вечора президент підписав документ, що викликало обурення в суспільстві.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що українці проходитимуть підготовку до національного спротиву – у Верховній Раді вже реєструють відповідний законопроєкт.

Новини рубріки

У Нікополі розлючений пасажир кинув у таксі гранату
26 липня 2025 р. 10:24

Поліція документує наслідки ворожого масованого удару по Дніпропетровщині
26 липня 2025 р. 10:24