Східний Варіант дізнався про наслідки ліквідації Мінреінтеграції для жителів ТОТ

31 березня 2025 р. 20:56

31 березня 2025 р. 20:56


Понад 3 місяці пройшло з перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на Міністерство національної єдності. Фактична ліквідація Мінреінтеграції негативно вплинула на звʼязок між тимчасово окупованими територіями та вільною Україною. А деякі з обовʼязків колишнього Міністерства «загубилися».

Східний Варіант поспілкувався з юристами та громадськими діячами, щоб дізнатися більше про наслідки ліквідації Мінреінтеграції.

У вересні минулого року в Уряді відбулися кадрові зміни . Ексміністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук залишила свою посаду та була призначена заступницею Керівника Офісу Президента України. Майже 4 місяці Мінреінтеграції не мало очільника. Уже тоді громадські діячі та юристи зрозуміли, що його, ймовірно, ліквідують.

У грудні Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій змінило назву на Міністерство національної єдності. Його очільником призначили Олексія Чернишова.

Близько 2 місяців Міннац’єдності не публікувало оновленого положення. Тож не було зрозуміло, яка частина обовʼязків Мінреінтеграції залишиться в його повноваженнях. Нарешті, Кабінет Міністрів затвердив нове положення 24 січня 2025 року. Як виявилося, усі обовʼязки, повʼязані з тимчасово окупованими територіями, вилучили.

Тепер до основних завдань Міннац’єдності входить «формування та реалізація державної політики з питань національної єдності та спільного розвитку», а ще «створення умов для добровільного повернення українців, які виїхали за кордон».

Натомість обовʼязки стосовно переселенців та ТОТ розподілили серед інших Міністерств. Так у завдання Міністерства розвитку громад та територій додали «формування та реалізацію державної політики у сфері захисту прав примусово переміщених (депортованих) осіб, реінтеграції громадян із тимчасово окупованої території, підтримки внутрішньо переміщених осіб, а також про відновлення та розбудову миру й розвиток тимчасово окупованої території після її реінтеграції. А ще нові надважливі задачі щодо тимчасово окупованої території та дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України (за виключенням координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин)».

Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб (ВПО), заходи з повернення до України примусово переміщених (депортованих) росією дітей, питання гуманітарної допомоги та волонтерства відійшли до Міністерства соціальної політики.

Раніше було чітке розуміння, до кого йти з питаннями про переселенців та евакуацію з ТОТ. Зараз розуміння немає, ділиться Олена Губанова, Со-СЕО міжнародного проєкту Helping to Leave.

«Було міністерство, була людина, яка відповідала на всі наші питання, адвокатувала й була в курсі, які проблеми є, яка динаміка цих проблем. Зараз такої людини немає, і немає єдиного органу. Ц е по-перше. По-друге, немає в одному місці інформації, яка б розповідала все, що варто знати. До цього на сайті Мінреінтеграції було все, що треба знати про виїзд із ТОТ. Контакти, куди звернутися, якщо людина прийняла рішення виїхати, куди звернутися, коли вже виїхала тощо. Зараз такого немає. Чи не єдиним джерелом інформації сьогодні є Офіс Омбудсмена», — ділиться Олена Губанова.

Міннац’єдності тепер займається питаннями суто українців, які за кордоном. Однак не зачіпає українців, які виїжджають із ТОТ через країни Європи. У, каже Альона Луньова, дисонанс:

«Серед українців, які виїжджають за кордон, є українці з ТОТ. У них також є питання щодо документів, соціальних виплат, пошкодженого чи знищеного майна. Наскільки я розумію, оскільки українці з ТОТ не входять у мандат Міннац’єдності, вони просто відсікають звернення і пишуть відписки, що такими питаннями вони не опікуються. З позиції держави виходить, «якщо ти закордонний — тобою опікується Міннац’єдності, а якщо ВПО — то Мінрозвитку»».

Альона Луньова

Станом на 2024 рік, на ТОТ залишається приблизно 6 мільйонів українців. За кордоном перебуває 7,5 млн громадян України, які виїхали через початок повномасштабного вторгнення, повідомляв міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

«Від самого початку ми, як громадські організації, були проти такого поділу. Це негативний сигнал для людей з окупованих територій, що ми більше опікуємося тими, хто за кордоном. І ми вважаємо, що це помилковий поділ повноважень. Що людьми, які постраждали від війни, де б вони не знаходилися, має займатися одне міністерство», — каже Альона Луньова.

До того ж, каже експертка, спостерігаються прогалини в комунікації:

«Зараз почалися розмови про так звану депортацію українців із росії, якщо ті не мають паспортів рф. Хто має вийти і сказати, як людям поводитися? Це має робити міністерство, яке за це відповідає. А вони не роблять і мовчать. Зараз люди, наближені до Трампа, кажуть, що на ТОТ відбувся якийсь там законний референдум. Хто має вийти і сказати, що це неправда? Що люди не виявляли волю, що це було порушення? Ми бачили лише дуже обережну позицію Представництва Президента України в Криму. І все. Більше ніхто з державних органів не висловився. І Мінрозвитку теж. Найгірше, що ми вже припинили від них це чекати».

Куди звернутися

У разі запитань ви можете звертатися за контактами:

ZMINA. Центр прав людини

📌E-mail організації: [email protected]

📌Телефон організації: +38 (067) 502 08 01

Телефон гарячої лінії Донбас SOS

📌 0 800 309 110

Кол-центр Helping to Leave

📌 +38 (093) 17 76 458

Читайте повністю цей матеріал Східного Варіанта .

Також читайте про те, яка доля самотніх маломобільних та людей з інвалідністю під час повномасштабної війни.

Поділитись:

Східний Варіант дізнався про наслідки ліквідації Мінреінтеграції для жителів ТОТ

Джерело: v-variant.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua