Що робити, щоб мати густе та здорове волосся? Дієві поради від випадіння

14 квітня 2025 р. 19:19

14 квітня 2025 р. 19:19


Чому випадає волосся і як цьому запобігти? Як правильно доглядати за шкірою голови? Які наслідки можуть мати популярні б'юті-процедури? На ці та інші питання відповідає лікар-трихолог Ольга Паламар, яка поділилася професійними секретами здоров'я волосся та розвінчала поширені міфи.

Волосся та шкіра голови: що важливіше?

"Ми багато говоримо про догляд за волоссям, але мало уваги приділяємо шкірі голови. Насамперед це пов'язано з візуальним сприйняттям — ми бачимо волосся, а шкіра зазвичай прихована під волосяним покровом", — пояснює Ольга Паламар, фізіолог людини та лікар-трихолог.

За словами експертки, шкіра голови — це основа, від якої залежить здоров'я волосся. Саме тому на полицях магазинів ми бачимо "шампунь для посічених кінчиків", а не "шампунь для типу шкіри голови", хоча друге є набагато важливішим.

Після початку повномасштабного вторгнення, за спостереженнями Ольги, значно збільшилася кількість звернень щодо проблем зі шкірою голови та випадіння волосся, особливо в зоні, яку трихолог називає "віночком" — лобно-тім'яна зона і скроні.

Стрес і випадіння волосся: прямий зв'язок

"Ріст волосся — це по факту робота постачання крові до волосяного фолікула. При стресі відбувається спазм судин, зменшення їхнього просвіту, і до волосяного фолікула надходить менше поживних речовин", — розповідає трихолог.

Цей механізм пояснює, чому в стресових ситуаціях у багатьох людей починається випадіння волосся або потоншення волосини, особливо в лобно-тім'яній зоні.

Чи можна вплинути на цей процес? Ольга Паламар рекомендує масаж голови, який допомагає покращити рухливість шкіри скальпа. "У нормі, коли ви прокидаєтесь, шкіра скальпа має гарно рухатися. А коли до мене приходить клієнт о 10-й годині, а там такий "зацементований моноліт" — це впливає на погіршення росту волосся", — пояснює експертка.

Як зрозуміти, що волосся випадає?

Багато хто чув, що норма випадіння — це 50-100 волосин на день. Однак трихолог зазначає, що це дуже індивідуально. Наприклад, у блондинок густина волосся удвічі більша, ніж у брюнеток, але діаметр волосини вдвічі менший.

Як визначити, що проблема існує?

"Якщо ви спостерігаєте протягом якогось часу, що волосся почало випадати більше: коли миєте голову, розчісуєтесь, або просто бачите волосся на одязі чи інших поверхнях — це сигнал, що у вас почався процес випадіння волосся", — пояснює Ольга Паламар.

Важливий нюанс: процес облисіння може проходити і без симптому випадіння волосся. Особливо це стосується андрогенетичної алопеції у чоловіків, яка часто проходить безсимптомно і проявляється як стоншення волосся в лобно-тім'яній зоні. Перший сигнал — це підняття лобних кутів, або "бітемпоральна рецесія".

Чи можна повернути густоту волосся?

"Так, це реалістично і для чоловіків, і для жінок. Але чим довше відбувається процес порушення росту волосся, тим важче повернути його до первинної норми", — каже трихолог.

За словами Ольги Паламар, профілактика — найкращий підхід. "Найперша профілактика — це бути здоровим. Після 25 років обов'язково хоча б два рази на рік робити профілактичну стимуляцію росту волосся".

Важливо розуміти, що здоров'я волосся тісно пов'язане із загальним станом організму. Трихолог наводить приклад досліджень на однояйцевих близнюках, які мають ідентичний генетичний матеріал, але різний спосіб життя (епігенетика). З часом їхня зовнішність, включаючи стан волосся, може суттєво відрізнятися, хоча генетика у них однакова.

Небезпечні звички, які шкодять волоссю

Одна з поширених причин проблем із волоссям — тракційна алопеція, яка виникає через надмірний натяг волосся. "Це тугі хвостики, косички. Балерини, гімнастки, спортсменки, стюардеси — це їхня дуже часта історія", — розповідає Ольга.

Через постійний натяг не просто випадає волосся — може зникати сам волосяний фолікул. Тоді вже нема що стимулювати, і волосся не відросте.

Ще одна сучасна проблема — неконтрольоване постійне нарощення волосся, особливо коли вже є проблеми з його випадінням. "Це маскування проблеми, яке тільки погіршує ситуацію", — зазначає трихолог.

Третя небезпечна звичка — кератинове випрямлення волосся, нанопластика, ботокс для волосся. "Якщо зробилося одного разу кератинове випрямлення, то це вже дорога в одну сторону. Пошкоджується структура волосини, збільшується пористість, і дуже важко потім виправити ситуацію доглядовими засобами", — попереджає експертка.

Ольга Паламар радить десять разів подумати перед тим, як робити такі процедури, оскільки найчастіше доведеться не тільки повторювати їх, але й витрачатися на лікування волосся.

Домашній догляд за волоссям — три основні компоненти

"Базово є три кити догляду: це шампунь по типу шкіри голови, бальзам по типу структури волосся і незмивний догляд", — пояснює трихолог. Якщо ці три пункти не працюють, то які б додаткові засоби ви не використовували, результат буде незадовільним.

Розбираємося в термінології. На баночках часто пишуть "бальзам", "кондиціонер", "маска" — як у цьому орієнтуватися? Ольга Паламар пояснює: існує два типи продуктів — маска глибокої дії, яка працює всередині волосини, і маска з кондиціонуючим ефектом, яка працює на поверхні.

"Маска глибокої дії зазвичай вимагає витримки 20 хвилин, після неї волосся гірше розчісується. А маска з кондиціонуючим ефектом закриває кутикулу — волосся після неї розчісується легко, як шовк", — пояснює експертка.

Бальзам — це та ж маска з кондиціонуючим ефектом, але з більш активними властивостями живлення або зволоження. Кондиціонер має легшу дію, закриває кутикулу, але містить менше поживних компонентів.

Правила миття голови

Чи можна мити голову щодня? "Так, якщо у вас жирний тип шкіри голови або коротка стрижка і вам хочеться оновити укладку", — відповідає Ольга Паламар.

Жирність шкіри голови — це переважно генетична особливість, закладена в генах. Але може бути і "жирність як симптом проблем з внутрішнім станом організму", особливо через гормональні зміни.

Однак найважливіше правило — не лягати спати з мокрим волоссям. "Прикоренева зона завжди має бути висушена", — наголошує трихолог. Чому? Після миття голови на очищеній шкірі протягом 15 хвилин виділяється перша порція шкірного сала — природного захисного "крему", в якому живе корисна мікробіота шкіри.

Якщо на поверхні шкіри залишається вода, вона змішується зі шкірним салом (емульгація), змінюючи його властивості. Це призводить до зміни мікробіоти, що може викликати появу лупи, дерматиту та інших проблем.

"Обов'язково сушимо феном на середній температурі та потужності, неважливо — ввечері чи зранку", — рекомендує експертка.

Літній догляд і захист від сонця

Літо, сонце, море — чи потрібен особливий догляд за волоссям у цей період? "Літній догляд — це обов'язково більше зволоження", — розповідає Ольга Паламар.

СПФ для волосся — не маркетинг, а необхідність. "Для нашої волосини важливі УФ-фільтри. Є продукти, які в своєму складі мають захист від сонячного проміння: бальзами та незмивні догляди з УФ-фільтрами", — пояснює трихолог.

Окрім того, волосся необхідно захищати від механічних пошкоджень: "Обов'язково маємо закривати волосся від прямого сонячного світла. Яким би не був прекрасний догляд, ми обов'язково маємо вдягнути капелюшок, закласти волосся, пов'язати бандану або хустинку".

Чому це важливо? Сезонне випадіння волосся восени часто пов'язане з сонячним опіком шкіри голови влітку. "Відпочивали на морі в серпні — у вересні починається випадіння. Вересень взагалі називають часом трихологів", — зауважує експертка.

Догляд на морі: особливі правила

Найкраща порада трихолога — не занурювати волосся в морську воду. Але оскільки це не завжди реально під час відпочинку, є компромісне рішення: "Випірнули з води, вийшли на берег, сполоснули прісною водою і нанесли незмивний догляд".

Чому це важливо? "Сіль, потрапляючи в структуру волосини при високій вологості, кристалізується, починає обростати шипами і зсередини розриває волосину. Крім того, сіль витягує вологу. Тому треба створити захисний бар'єр", — пояснює Ольга Паламар.

Після нанесення незмивного догляду волосся не розчісують, а пальцями розподіляють засіб, надягають головний убір і продовжують відпочинок. Увечері обов'язково миють голову і виконують повний ритуал догляду.

Здорове волосся — це не тільки правильно підібрані засоби, але й розуміння, як працює наш організм. Як зазначає Ольга Паламар, найважливіше — дбати про загальне здоров'я, регулярно проходити обстеження та не забувати про профілактику. Бо краще запобігти проблемі, ніж потім лікувати її наслідки.

Раніше ДоброNews.City писав про модні стрижки 2025 року.

Реклама

Що робити, щоб мати густе та здорове волосся? Дієві поради від випадіння

Джерело: dobronews.city