Як режим «в літаку» на вашому телефоні допоможе вам знизити рівень стресу та кортизолу

18 квітня 2025 р. 18:51

18 квітня 2025 р. 18:51


У світі, де смартфон завжди під рукою і потік новин та повідомлень стає просто нескінченним, рівень стресу зростає, а концентрація падає. Постійний потік повідомлень через соцмережі та месенджери тримає мозок у стані гіперзбудження, підвищуючи рівень кортизолу — гормону стресу. Найпростіший і водночас дієвий спосіб вирішення проблеми — регулярне активування режиму «польоту» на смартфоні, що дозволяє нервовій системі відпочити й відновитися. Так пише Vogue.es . Пропонуємо вам почитати переклад з оригіналу, і хто знає — можливо, саме вам допоможе звичка вмикати на смартфоні режим «польоту» і жити життя.

Втеча від цифрової гіперстимуляції

Я постійно скаржуся, що мені не вистачає годин у добі (і це правда), проте час використання мого мобільного телефону становить близько трьох годин щодня. І не тому, що я сиджу на дивані й нескінченно гортаю Instagram. Це накопичення малих (але занадто численних) підключень протягом дня: коли зупиняюся на світлофорі, іноді навіть під час ходьби, у метро дорогою на роботу, в залі очікування, перед сном... скажімо, я дійшла до тієї точки, коли не здатна нічого не робити й хапаюся за телефон, щойно не зайнята — це швидкий і дешевий дофамін.

Мій мозок гіперстимульований (як у більшості населення), і коли я не маю зв'язку через вимушені обставини — наприклад, під час довгого перельоту або під час обіду з подругами, де ніхто не дістає телефон — я помічаю, як моє тіло й розум миттєво розслабляються. Ця відсутність зв'язку — те, що найшвидше знижує рівень мого кортизолу.

Настільки, що під час двох останніх перельотів за останні місяці я відмовилася від Wi-Fi, до якого мала доступ, щоб уникнути сповіщень із WhatsApp, які руйнували б той магічний момент розслаблення, якого я не відчуваю в жодну іншу мить дня, коли поруч мій телефон. І так віддатися задоволенню дивитися фільми, не дивлячись на телефон, читати, спати...

Режим «у літаку» як щоденний ритуал

Оскільки мої моменти низького кортизолу не можуть існувати лише під час довгих перельотів, я вирішила практикувати цю мікрозвичку — активувати режим «у літаку» в різні моменти дня, щоб уникнути спокуси. Знаю, є люди, які для сприяння відключенню видаляють додатки й встановлюють їх, коли хочуть користуватися — щоб створити більший опір поганим звичкам. Але я віддаю перевагу спробам перетворити на звичку міні-відключення протягом дня.

Це може бути, коли я працюю і потребую концентрації, в метро, щоб отримати задоволення від читання, після повернення додому (намагаючись, щоб мій чоловік і дочки також це робили, щоб присвятити час іншим заняттям без смартфона).

Психологиня Брігіда Х. Мадсен підтверджує ефективність цієї альтернативи: «Реальність така, що ми проводимо день, отримуючи дзвінки, сповіщення, повідомлення та електронні листи всіх видів... і це тримає нас у стані постійної тривоги та гіперпідключеності. Вмикання режиму «у літаку» в певні моменти дня може бути чудовою ідеєю для зменшення надмірної стимуляції, підвищення концентрації та зниження стресу. Режим «у літаку» допомагає робити справжні паузи, даючи вам перепочинок, щоб відключитися без почуття провини», — пояснює вона.

Перемогти спокусу вимкнути режим «у літаку»

На перший погляд, увімкнути режим «у літаку» так само легко, як піддатися спокусі вимкнути його й повернутися до нескінченного гортання чи відповіді на повідомлення в WhatsApp. Тому треба докласти трохи зусиль до впровадження цієї нової звички.

Як зазначає Брігіда Х. Мадсен, у такі моменти допомагає покласти смартфон якнайдалі, щоб він не потрапляв вам на очі.

«Подолати спокусу перевірити WhatsApp або знову відволіктися на соціальні мережі набагато легше, якщо знаєш, для чого це робиш. Наприклад, якщо хочеш насолодитися обідом із друзями або бути більш присутнім у певні сімейні моменти, буде легше це витримати».

Техніка «сендвіча» для формування нових звичок

Експерти з формування звичок пропонують дуже відточену техніку для зміни звичок. Вони називають її методом «сендвіча», який передбачає запровадження нової звички між двома старими, які наче ті скибки хліба, між якими вставляються нові звички.

Щоб зробити короткі перерви від телефона, спочатку перевірте усе важливе, потім увімкніть режим «у літаку» і відкладіть пристрій. Займіться чимось приємним: почитайте, прогуляйтесь чи поспілкуйтеся з друзями. Коли закінчите, можете знову користуватися телефоном. Якщо робити такі паузи регулярно, ти легше звикнете до них, бо приємні дії до і після створюють позитивні асоціації. Ваш мозок відпочине від постійних сповіщень, і ви почуватиметеся спокійніше та щасливіше.

Реклама

Як режим «в літаку» на вашому телефоні допоможе вам знизити рівень стресу та кортизолу

Джерело: dobronews.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua