Вальпургієва ніч 2025 — що означає ніч відьом та що робити, аби збулись бажання

30 квітня 2025 р. 20:37

30 квітня 2025 р. 20:37


У ніч з 30 квітня на 1 травня 2025 року — Вальпургієва ніч. За давніми віруваннями, саме в цей час завіса між нашим світом і потойбіччям стає настільки тонкою, що відкриваються портали для темних сил, які збираються для своїх таємничих ритуалів. Відлуння цього загадкового свята відчувалося і в давніх українських традиціях, хоча і мало свої унікальні особливості. Розбираємося, якими обрядами супроводжувалася ця ніч та чому вона має таку особливу назву.

Що таке Вальпургієва ніч

Ця ніч відома ще з VIII століття, з кельстських і германських культур. Тоді люди вірили, що в ніч із 30 квітня на 1 травня закінчується зима і настає весна. Але в цей же час стираються кордони між світами, і в нечисті з'являється чудова нагода проникнути у світ живих і влаштувати грандіозний шабаш. Аби захиститися від неї, люди збиралися разом, розпалювали високі багаття і влаштовували святкування з різними ритуалами на удачу. У Німеччині, Австрії, Шотландії, Ірландії та країнах Скандинавії це свято відзначають і зараз.

Чому Вальпургієва ніч? Свято назвали на честь черниці Вальпурги (Вальбурги), яка жила у VIII столітті в Англії. До відьом вона не мала жодного стосунку. Вальпурга була дуже освіченою, вміла лікувати людей, підтримувала місіонерство і вважалася захисницею від чаклунства. Після смерті черницю визнали святою і так сталося, що день пам'яті припав якраз на цю дату — тому ніч і вийшла Вальпургієвою.

Після смерті черниці близько 780 року її святість була підтверджена надприродними явищами — під час перенесення мощей вони замироточили. День вшанування святої припадає якраз на 1 травня — дату, яка в язичницькому календарі мала особливе значення.

Що робили на Вальпургієву ніч українці в давнину

У наших предків, які, ймовірніше за все, не знали про святу Вальпургу, було своє свято — Живин день. 1 травня українці вшановували головну покровительку Роду та Цілющої Сили — Богиню Живу. У стародавніх слов’ян слово "життя" звучало як "живіт", що означало "живе тіло".

Цього дня слов’яни проводили язичницькі обряди, вшановуючи богів, що дарують землі родючість. Ритуали нагадували кельтські — люди запалювали вогнища і стрибали через них, очищаючи себе фізично та духовно, а молоді дівчата з мітлами в руках обходили багаття, проганяючи злих духів.

Ще молоді жінки йшли до лісу збирати трави, оскільки вважалося, що у ніч проти 1 травня вони набувають цілющої сили. Також сни в Живин день або Вальпургієву ніч вважалися віщими, тому рекомендується запам’ятати те, що вам насниться.

Вальпургієва ніч — обряди, прикмети і заборони

Основний обряд цієї ночі — вигнання нечисті. Тому в країнах, де відзначають свято, розпалюють великі багаття, в яких спалюють усе непотрібне, очищаючи простір.

Що зробити у Вальпургієву ніч, щоб здійснилось бажання або прибрати негатив:

  • потрібно в темній кімнаті запалити свічку, виписати на аркуш паперу все, що турбує, а потім його спалити — і папір, і свічка мають догоріти до кінця;
  • потрібно взяти стрічку і написати на ній заповітне бажання, стрічку пов'язати на гілці дерева — загадане збудеться.

Що не можна робити у Вальпургієву ніч:

  • чортихатися — привернеш до себе увагу темних сил і біди не минути;
  • ходити в чорному — притягнеш недобре;
  • приносити додому бузок, особливо якщо в будинку є хвора людина — аромат квітки здатний забрати зі світу живих.

Якщо у Вальпургієву ніч ніч посадити якусь рослину — обов'язково розбагатієш. Знайдете росу на світанку 1 травня, щоб умитися — довго будете молодим і красивим.

Реклама

Вальпургієва ніч 2025 — що означає ніч відьом та що робити, аби збулись бажання

Джерело: dobronews.city