Переселенка з Бахмута розповіла, як майже 20 років розвиває українську культуру на сході України

07 травня 2025 р. 20:06

07 травня 2025 р. 20:06


Світлана Кравченко — засновниця та керівниця творчої майстерні «Бахмутський оберіг», яка працює з 2005 року. Вона об’єднала майстринь, які створюють унікальні роботи української народної культури.

Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.

Світлані Кравченко — 59 років. Вона — корінна мешканка Бахмута, яка пам’ятає та цінує справжню історію свого міста. Пані Світлана має документальні свідчення, що її прапрапрадід також народився та одружився в Бахмуті. Її родина останні 100 років проживала в одному й тому ж будинку, який ніс у собі столітню історію сімʼї.

У 2005 році пані Світлана стала засновницею та керівницею творчої майстерні «Бахмутський оберіг». Вже у 2010 році в Бахмутському краєзнавчому музеї майстрині «Бахмутського оберегу» влаштувати виставку, на якій представили понад 300 ляльок. Усі були різними, унікальними та витонченими. Виставка мала великий успіх, її запросили й до інших музеїв Донеччини. За два роки експонати ляльок побували у Донецьку, Єнакієвому, Краматорську, Словʼянську, Костянтинівці, Дружківці.

Коли у 2014 році почалася російсько-українська війна, значимість зберігання та поширення української культури суттєво виросла. Особливо на сході, де відбувалися бої. Майстрині «Бахмутського оберегу» займалися волонтерством, допомагали армії й постійно влаштовували виставки.

Коли почалося повномасштабне вторгнення росії, одна з виставок «Бахмутського оберегу» експонувалася в Лиманському музеї. На жаль, вивезти її так і не вдалося. Майстрині не змогли звʼязатися з керівництвом музею після початку бойових дій. А в березні в нього було пряме влучання ворожої ракети — усе згоріло.

Пані Світлана евакуювалася до Дніпра. І хоч інші майстрині розкидані по світу, їй вдалося надихнути дівчат, щоб відновити творчу діяльність. Стимулом стало замовлення їхніх виробів до США, де всі вони були розпродані серед американців, які хотіли підтримати українських майстринь та наших захисників.

Бахмутський оберіг

У Дніпрі Світлана об’єднала ще одну групу жінок, які виїхали з тимчасово окупованих територій та мають травматичний досвід війни. Можливість творити та робити щось своїми руками підтримала їх у ці важкі часи — так почався черговий етап відновлення майстерні.

Ознайомитися та побачити вироби творчої майстерні «Бахмутський оберіг» можна на сторінці у Facebook .

Читайте повністю матеріал про творчу майстерню "Бахмутський оберіг".

Поділитись:

Переселенка з Бахмута розповіла, як майже 20 років розвиває українську культуру на сході України

Джерело: v-variant.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua