Як перетворити вашу родинну традицію або рецепт в елемент культурної спадщини Волноваського району

13 травня 2025 р. 22:04

13 травня 2025 р. 22:04


У Донецькій області вже збережено 24 елементи нематеріальної культурної спадщини, чотири з яких внесені до національного переліку України . Методистка Донецького обласного навчально-методичного центру культури Людмила Савченко розповіла Волноваха.City, як мешканці Волноваського району можуть додати до цього переліку свої родинні традиції — від старовинних рецептів до обрядів та ремесел.

"Це не музейний експонат, а жива традиція"

Людмила Савченко пояснює, що нематеріальна культурна спадщина — це не старовинні речі під склом, а традиції, які досі живуть у родинах.

"Ми не можемо подати до переліку глечик. Але техніку гончарства — можемо. Так само з вишивкою: не рушник чи вишиванку, а саму техніку вишивання особливими стібками", - розповідає методистка.

За її словами, головний критерій — традиція має активно використовуватися щонайменше трьома поколіннями. Якщо про звичай лишилися тільки спогади — це вже не нематеріальна спадщина.

Людмила Савченко Фото: Любовь Крюченко Людмила Савченко

Пані Людмила наводить приклад з життя:

"У Старомлинівській громаді живе родина, де бабуся передала доньці традицію забивання чопа на весіллі . Донька вже одружила за цим обрядом своїх дітей. Три покоління — бабуся, мати, діти — використовують цю традицію".

Елемент нематеріальної культурної спадщини Донеччини «Забивання чопа». Фото: Донецька обласна державна адміністрація

Ще один успішний приклад — авдіївська каша . Спочатку її дослідили працівники музею, записавши рецепт у старожилів. Тепер носії традиції проводять фестивалі "Каша, що мандрує Україною" та знайомлять з нею всю країну.

Елемент НКС — Авдіївська каша, також відома як «Гонорова» Фото: dn.gov.ua Елемент НКС — Авдіївська каша, також відома як «Гонорова»

Покрокова інструкція для охочих перетворити родинну традицію в елемент НКС

За словами пані Людмили процес подання заявки виглядає так:

Якщо з якихось причин громада не підтримає вашу ініціативу, можна діяти через громадські організації.

"Наприклад, грецька громадська організація може подати елемент грецької культури Приазов'я\Надазов'я. Вона візьме на себе відповідальність за його збереження", - пояснює пані Людмила.

Водночас вона наголошує: у кожній громаді працює відділ культури, який призначає відповідальну особу для роботи з нематеріальною спадщиною.

Що можна зберегти

До переліку можуть потрапити:

  • Кулінарні традиції (але унікальні — як козацький борщ з кропивою)
  • Ремесла (гончарство, ткацтво, ковальство)
  • Обряди та свята
  • Народна музика, танці, пісні
  • Традиційна медицина
  • Місцеві говірки та діалекти тощо

"Важливо, щоб елемент був унікальним. Якщо подаєте борщ — має бути особлива риса, яка відрізняє його рецепт від інших", - зазначає методистка.

На запитання, чому зараз важливо зберігати традиції, Людмила Савченко відповідає емоційно:

"Під час війни нас намагаються знищити, вкрасти нашу культуру, переписати історію. Ми маємо довести всьому світу: ми унікальні, це наша ідентичність. Треба виховувати дітей так, щоб вони знали — вони українці".

За словами методистки, кожен збережений елемент — це доказ того, що українська культура самобутня та не запозичена.

Куди звертатися

Мешканці Волноваського району можуть отримати консультацію в Донецькому обласному навчально-методичному центрі культури. Установа працює за підтримки управління культури і туризму Донецької ОДА.

"З радістю допоможемо кожному, хто хоче зберегти свою традицію. Надамо пакет документів, проконсультуємо, супроводжуватимемо до подання на комісію", - запевняє Людмила Савченко.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Як перетворити вашу родинну традицію або рецепт в елемент культурної спадщини Волноваського району

Реклама

Як перетворити вашу родинну традицію або рецепт в елемент культурної спадщини Волноваського району

Як перетворити вашу родинну традицію або рецепт в елемент культурної спадщини Волноваського району

Як перетворити вашу родинну традицію або рецепт в елемент культурної спадщини Волноваського району

Джерело: volnovakha.city