вологість:
тиск:
вітер:
Голоси громадян, які не визначилися, можуть вирішити результат виборів у Молдові: які очікування (ВІДЕО)
Сьогодні, 1 листопада, у Молдові, напередодні “дня тиші” перед президентськими виборами, мітинги в столиці Кишиневі не проводяться. Другий тур виборів відбудеться вже за два дні, у неділю. За пост глави держави боротимуться чинна президентка Мая Санду і колишній генеральний прокурор Молдови Олександр Стояногло, повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Лариса Петрук.
Перший тур президентських виборів у Молдові відбувся 20 жовтня, за підсумками якого до другого туру вийшли Мая Санду і Олександр Стояногло.
У першому турі чинний президент Мая Санду здобула трохи більше ніж 42% голосів, тоді як її основний суперник, представник партії соціалістів Олександр Стояногло, набрав близько 26%.
Того самого дня, 20 жовтня, у Молдові також відбувся референдум про вступ до Європейського Союзу. Підсумки першого туру виборів і референдуму експерти називають “холодним душем” для нинішнього уряду. Соціологи прогнозували підтримку євроінтеграції на рівні близько 60%, проте результати виявилися нижчими: за вступ до ЄС проголосували 50,5%, проти — 49,5%. Це ускладнило ситуацію, оскільки референдум був покликаний мобілізувати проєвропейське населення країни на підтримку Маї Санду і курсу на євроінтеграцію.
У період між першим і другим туром виборів команда Маї Санду, на думку експертів, отримала можливість виправити допущені помилки.
“Я думаю, що картина другого туру буде чимось схожа на референдум: розрив між кандидатами буде не дуже великим. Так, для них результати першого туру і результати референдуму стали неприємним сюрпризом. Зараз вони максимально активно намагаються цього виборця, який не голосував у першому турі за Маю Санду, — знайти до нього підходи. Пробують найрізноманітніші меседжі, а також звертаються до виборця Рената Усатого, який посів третє місце”, — зазначає політичний оглядач Євген Чабан.
Нагадаємо, що в першому турі президентських виборів Ренато Усатий набрав близько 14% голосів виборців. Але однією з інтриг залишається те, кому тепер віддадуть свої голоси шанувальники Рената Усатого.
Якщо говорити про другий тур виборів, то, згідно з прогнозами соціологів, Мая Санду може набрати близько 39% голосів виборців, тоді як Олександр Стояногло трохи більше ніж 32%.
Однак заковика в тому, що майже 24,5% респондентів так і не визначилися зі своїм вибором. Це досить великий відсоток виборців — чверть виборців. Кому вони віддадуть свої голоси, хто буде фаворитом їхнім, — невідомо.
“Це в якомусь сенсі вирівняє позиції, тому що після першого туру у Маї Санду понад 40% голосів, а у Стояногло — 25%. Якщо голоси тих, хто програв, перейдуть до Стояногло, це збалансує ситуацію. У Маї Санду, проте, є ресурс, який вона може використовувати, — це виборці, які не визначилися. У цьому сенсі можна сказати, що вона вже виконала хорошу роботу, оскільки на дебатах, що відбулися минулої неділі, Мая Санду однозначно перемогла”, — наголошує політичний аналітик, колишній представник Молдови в Раді Європи і в ООН Олександр Тулбуре.
Явка в першому турі президентських виборів становила близько 50%. Хоча це відносно невисокий показник, експерти пояснюють, що він відповідає середній явці для виборів у Молдові. Очікується, що в другому турі явка буде трохи вищою.
Команда телеканалу FREEДОМ опитала громадян Молдови на вулицях Кишинева, щоб дізнатися їхню думку про другий тур виборів і з’ясувати, чи планують вони прийти на виборчі дільниці 3 листопада.
“Тому що це мій обов’язок як громадянина Республіки Молдова. Я хочу жити в нормальній, демократичній, європейській країні. Моя мама теж піде”, — каже мешканка Молдови Веріка.
“Я турбуюся про свою країну. Я живу тут, і для мене важливо проголосувати заради мого майбутнього, нашого майбутнього, майбутнього наших співгромадян. У нас є це право, і ми повинні ним скористатися”, — акцентує місцева мешканка Габріела.
Нагадаємо, що вибори президента Молдови та референдум щодо вступу країни до Євросоюзу відбувалися на тлі безпрецедентного втручання з боку Росії.
Віцепрем’єр-міністр Молдови Христина Герасимова заявила, що Москва витратила понад 100 мільйонів євро на дестабілізацію ситуації всередині країни.
Команда FREEДОМ продовжить стежити за перебігом виборів у Молдові. Завтра в країні — “день тиші”, а вже в неділю, 3 листопада, відбудеться вибір наступного президента.
Як повідомлялося раніше, з Росії до Молдови було переведено близько 40 млн доларів . Ці гроші йшли на підкуп виборців під час виборів президента.
Джерело: uatv.ua (Світ)Новини рубріки
Щоденна битва за життя: робота військових медиків на передовій (ВІДЕО)
01 листопада 2024 р. 23:50
Білий дім застеріг Іран від нової атаки на Ізраїль
01 листопада 2024 р. 23:30