вологість:
тиск:
вітер:
Кремль спускає все більше грошей на війну проти України — до чого це вже привело економіку РФ, розповіли експерти
У світі дешевшають енергоресурси. А й без того підсанкційна Росія не в змозі переформатуватися так, щоб заробляти на рівні довоєнних років. Москві стає дедалі важче наповнювати бюджет, адже поки що вона може суттєво заробляти лише на газі та нафті. Проте бюджет країни-агресора все ще поповнюється.
Тим часом війна, яку Кремль веде проти України, вимагає якщо не більших, то принаймні таких самих витрат, як рік чи два роки тому. І знову ці проблеми лягають на плечі простих росіян.
Росіяни воюватимуть із туго затягнутими поясами
У 2025 році в Росії буде чимало ініціатив щодо зміни податкового законодавства, прогнозують експерти, і аналізують, чи вистачить Кремлю ресурсів, щоб продовжувати агресивну війну проти України і забезпечувати зростання економіки.
Росія готується до тривалої війни. Доказ тому — проєкт бюджету РФ на наступні три роки. У 2025 році Кремль планує витратити на армію і військово-промисловий комплекс 13,5 трлн рублів. Ще 3,5 трлн — на силовиків. Сумарно на обидві статті припадає близько 40% усіх витрат бюджету. Така ж тенденція збережеться у 2026-му і 2027 роках. Пріоритети Москви — продовження війни проти України і придушення внутрішніх протестних настроїв, пояснюють експерти.
А незадоволених росіян буде більше. Їхні скромні доходи впевнено “доїдає” інфляція. У жовтні Центральний банк РФ укотре підняв ключову ставку. Тепер вона становить 21%. Таке вже було, кажуть експерти, коли Росія намагалася подолати кризу 1990-х.
З початку 2024 року їжа в Росії подорожчала майже на 4,5%. У річному вираженні станом на вересень — на 9,5%. Цінники оновлюються майже щомісяця. Найбільше зросла ціна на молочну продукцію. Через зростання цін на вершкове масло, з початку року воно подорожчало майже на 18%, уряду пропонують повернутися до радянської практики державного регулювання цін. Востаннє про це говорили 2023 року, коли курячі яйця зросли в ціні в половину.
Гостріше за всіх підвищення цін відчувають вразливі категорії російського населення. Згідно з офіційною статистикою, кількість бідних у Росії нібито знижується з року в рік і перебуває на історичному мінімумі. “Межу бідності” російський уряд встановив на позначці 15 354 рубля на місяць. Але планка умовного мінімального доходу, яку російська влада застосовує для оцінки рівня бідності, критично відірвана від реальності. Справжня “межа” має бути встановлена на рівні втричі вищому — 43 тисячі рублів на місяць, показало опитування холдингу Superjob.
Особливо боляче по економіці б’є брак кадрів. Через розв’язану Росією агресивну війну проти України та оголошену Путіним мобілізацію країну покинули сотні тисяч працівників. Ця еміграція стала наймасовішою за останні три десятиліття. Першими виїхали висококваліфіковані фахівці.
Мобілізація і масштабні втрати російської армії на фронті призвели до того, що на дефіцит кадрів скаржаться всі галузі економіки. Крім, мабуть, ВПК. Аналітики прогнозують спад виробництва в приватному секторі, якщо ця тенденція продовжиться.
У липні 2024 року голова російського Центробанку Ельвіра Набіулліна завила, що через перегрів економіки виробничі потужності та трудові ресурси країни майже вичерпані. Аналітики вважають, що це — одна з причин того, що Путін не наважується оголосити нову хвилю мобілізації, а вважає за краще рекрутувати військових із Північної Кореї.
Утім, найближчим часом різкого обвалу не буде, вважають експерти. Валютні надходження від продажу енергоресурсів зможуть забезпечити більш-менш стабільне поповнення російського бюджету, пише The Washington Post. А рекордні військові витрати Москва компенсуватиме скороченням фінансування соціальних програм.
Думки експертів
Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що з літа 2025 року серйозні економічні проблеми змусять Москву задуматися про припинення війни проти України. Адже здатність російської економіки підтримувати масштабну військову агресію, до того ж в умовах санкцій, має свої межі. Чи так це? Свої прогнози в ефірі телеканалу FREEДOM озвучили:
- Ігор Ліпсиц , російський економіст, доктор економічних наук, професор;
- Максим Блант , економічний оглядач і публіцист;
- Олег Пендзин , економіст;
- Іван Ус , кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.
ІГОР ЛІПСИЦ: Росія перейшла в стагфляцію
— Наразі основний фактор того, що може очікуватися в Росії в найближчий рік, це ціна нафти на світовому ринку. Ситуація тут для Росії не дуже весела.
На найближчі п’ять років вони бачать зниження цін. Причому не тільки на нафту, але на весь комплекс сировинних товарів. А це саме те, що продає Росія на світовому ринку.
Тому те, що йде на фінансування війни, може різко впасти. А це, звичайно, така соціально-небезпечна тема, і чим вона обернеться, я сказати вам не можу. У всякому разі, коли ціна нафти йде вниз, то країна втрачає стійкість. Це було і з Радянським Союзом.
У Росії відбувається стагфляція (словосполучення стагнація + інфляція — ситуація, в якій спостерігається економічний спад і депресивний стан економіки — ред.).
Значить, стагнація — економіка не зростає, а великі гроші, влиті через військові заводи, ще по країні бігають. Ці гроші шукають товари. Товарів немає, їх більше не стає. Тому що — застій, стагнація.
Відповідно, починається поєднання застою в економіці з високими цінами. І це страшна ситуація. Її проживали і Європа, і США. І виходити з цієї ситуації страшенно важко. Особливо, якщо ти країна під санкціями.
Голова Центробанку РФ Ельвіра Наібулліна хоче, щоб була рецесія, щоб усе впало, щоб усі гроші згоріли в рецесії, у спаді економіки. Тоді якось відновиться баланс між малою кількістю благ на ринку і шалено малою кількістю грошей у населення. У розумінні Набіулліної, щоб перемогти інфляцію, потрібно, щоб росіяни різко впали в крайню бідність, і ось тоді, можливо, згасне інфляція. Їм просто нічого буде витрачати, нема на що купувати, тому ціни заспокояться.
Росія взагалі рухається в 1990-ті роки. Тоді перестали виплачувати зарплату або затримувати її. У Росії вже почалися подібні випадки.
МАКСИМ БЛАНТ: Військово-промисловий комплекс РФ розганяє інфляцію
— Військово-промисловий комплекс займає все більшу частку економіки в РФ.
Але цей сектор живе на бюджетні гроші, на те, що виділяється авансами Міністерством оборони, і вони вже потім починають працювати. Цивільний сектор живе на кредитах.
[Ключова] ставка в 21% — несумісна з підприємництвом, і компанії, що випускають цивільну продукцію, яка насичує ринок і забезпечує купівельну спроможність того самого рубля, який безконтрольно витрачається урядовими військовими витратами, страждають. Вони не можуть розраховуватися з контрагентами, їм складно або неможливо рефінансувати кредити.
Але в моделі Росії більш ефективні компанії — ті, які освоюють бюджетні кошти, випускають зброю і абсолютно не беруть участі в цивільному виробництві, забезпеченні рубля товарами або послугами. Тому хвиля банкрутств, яку вже готують, призведе до того, що товарів стане ще менше, а грошей не додасться.
Просто ціни зростатимуть набагато швидше, або товари почнуть пропадати, як спочатку сталося з яйцями, потім з маслом, а пізніше з чимось іще. Це абсолютно неминуче, тому що російська економіка влаштована так, що уряд змушений реагувати, коли щось зникає. Чиновники починають метушитися, метушитися так званими дружніми країнами, у пошуках то яєць, то масла, то чогось іще.
ОЛЕГ ПЕНДЗИН: Політична еліта РФ готова йти на зубожіння власного народу
— Тими методами, які працює Центробанк РФ на сьогоднішній момент, він врятувати ситуацію не може. Тому що склалася дуже цікава ситуація — конкуренція між Центробанком і Міністерством фінансів. Центробанк збільшує облікову ставку, а Міністерство фінансів заливає економіку дешевими грошима.
Коли ми з вами дивимося на динаміку зростання російської військової галузі, і в принципі російської промисловості загалом, то вони зараз на плато, і це плато вже починає трішечки знижуватися. Тобто проблема реально в тому, що російська військова машина досягла максимуму, піку. Причому сьогодні в Росії виникає дефіцит не тільки фінансових ресурсів, а й робочої сили. Тому що менше 2% безробіття — це критично для такої економіки, як економіка Російської Федерації.
У будь-якій цивілізованій країні головним надбанням і головним мірилом ефективності економіки є зростання добробуту власного населення. Тобто в будь-якій демократичній країні, якщо економічна політика керівного кабінету або керівної політичної сили призводить до падіння реальних доходів, на наступних президентських або парламентських виборах ця політична сила йде в опозицію. На її місце приходять ті, хто готовий змінювати економічну політику і щось робити для того, щоб у людей не зменшувалися доходи. У російських реаліях це не працює.
Це країна, яка тільки формально проводить вибори. У реальній дійсності це диктатура. І у зв’язку з цим нинішня політична еліта Російської Федерації готова йти на зубожіння власного народу. Готова йти на дефіцити в магазинах. Готова до того, що люди житимуть гірше. А механізмів і демократичних інститутів, які сьогодні в змозі були б поміняти цю еліту демократичним шляхом, немає. Ну, як, власне, немає й організованої опозиції.
ІВАН УС: Зростання економіки РФ згорає у вогні війни
— Якщо ціна на нафту піде вниз, значить, Росія вже недоотримає те, що очікувала отримувати. Безумовно, у Росії є не тільки нафта, все-таки є ще частково метал, ліс, алмази, пшениця, тобто достатньо товарів. Але вони не приносять того прибутку, який приносив вуглеводень і нафта, газ, нафтопродукти, вугілля. І зараз Росія потихеньку стикається з цими проблемами.
Так, ще є Фонд національного добробуту. Там усе ще є кошти — 5,2 трильйона рублів, це станом на кінець вересня.
Але знову-таки Фонд національного добробуту теж не вічний. Росія закінчує з дефіцитом 3,3 трильйона рублів. Це означає, що там залишиться 1,9 трильйона, оскільки величезна ймовірність, що ресурси для покриття дефіциту візьмуть із Фонду національного добробуту.
Є проєкт бюджету РФ, у якому збільшуються військові видатки, взагалі видатки на сферу оборони, на внутрішню безпеку і закриті статті, а я їх теж відношу насамперед до ведення війни, вони в сукупності становлять 71% видатків бюджету. Тобто практично три чверті видатків — це ведення війни.
Досвід попередніх 2,5 років показав, що не так швидко російська економіка може провалитися в яму, але все-таки це економіка, яка за різними оцінками входила в десятку світових економік.
Проблема російської економіки в тому, що її перевели на військові рейси.
Проблема економічного розвитку Росії полягає в тому, що зростання виробництва товарів і послуг відбувається у сферах, не пов’язаних зі споживанням та інвестуванням. Це означає, що так, російська економіка за цифрами демонструє зростання, але це зростання не створює ґрунту для зростання в майбутньому. Тобто, грубо кажучи, воно згорає у вогні війни.
Я думаю, що в другій половині 2025 року почнеться крах — це недалека перспектива на російській економіці. Навряд чи у РФ буде достатньо ресурсів, щоб підтримувати нормальне функціонування економіки. Адже для того, щоб економіка працювала, треба, щоб підприємства і бізнес працювали. Щоб вони працювали, вони повинні мати оборотний засіб, вони повинні отримувати гроші. А гроші вони часто беруть у кредит. А зараз вартість кредиту зростає. Уже є натяки на те, що в грудні її піднімуть вище 21%.
Новини рубріки
В МЗС РФ назвали будь-яку владу США антиросійською, але планують співпрацювати із Трампом
06 листопада 2024 р. 15:18