Українські військові проходять на Кіпрі курс основ розмінування

17 листопада 2024 р. 21:15

17 листопада 2024 р. 21:15


У таборі Національної гвардії Кіпру українців навчають, як виявляти, знаходити і знешкоджувати міни та інші боєприпаси, що не розірвалися.

На думку аналітиків, Україна входить до переліку країн, які найбільше страждають від мін і викинутих вибухових речовин унаслідок триваючої війни з Росією.

За даними ООН, з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року від мін та інших боєприпасів загинули 399 осіб і 915 дістали поранення, що дорівнює кількості жертв, зареєстрованих у 2014-2021 роках. Більш ніж кожен десятий із цих жертв — діти.

Економічні наслідки обходяться українській економіці в мільярди. Міни та інші боєприпаси не дозволяють засіяти 5 мільйонів гектарів, або 10% сільськогосподарських угідь країни.

Кіпр запропонував свої сили і засоби в рамках Місії Європейського союзу з надання військової допомоги Україні. За словами представника Міністерства закордонних справ Кіпру Теодороса Гоциса, за останні два роки в трьох навчальних циклах взяли участь майже 100 військовослужбовців збройних сил України.

«Ми готові продовжувати цю підтримку стільки, скільки буде потрібно», — сказав Гоцис агентству Associated Press, додавши, що уряд Кіпру покрив витрати на навчання в розмірі 250 000 євро ($262 600).

Кіпр вирішив запропонувати таке навчання, оскільки сам зіткнувся з проблемою мін п'ять десятиліть тому, коли острівна держава була розділена після вторгнення Туреччини. Організація Об'єднаних Націй прибрала близько 27 000 мін із буферної зони, що перетинає острів, але мінні поля залишаються по обидва боки. Уряд Кіпру заявляє, що знищив усі протипіхотні міни відповідно до своїх зобов'язань за міжнародним договором, що забороняє використання таких боєприпасів.

На Кіпрі українці проходять теоретичну і практичну підготовку в рамках п'ятитижневого курсу основ розмінування, що охоплює навчання розпізнаванню та безпечному поводженню з мінами й іншими вибухонебезпечними боєприпасами, такими як ракети, 155-мм артилерійські снаряди, реактивні гранати і мінометні міни.

У теоретичній підготовці використовуються інертні боєприпаси, ідентичні справжнім вибуховим речовинам.

Більша частина курсу складається з практичних занять, присвячених знищенню боєприпасів, що не розірвалися, на місці за допомогою вибухових речовин, повідомив Associated Press начальник навчальної частини. Офіцер говорив на умовах анонімності, оскільки не має права розкривати свою особу з міркувань безпеки.

«Їх навчають знешкодженню боєприпасів із використанням справжньої вибухівки», — сказав офіцер. «Це буде їхнім основним завданням після повернення».

Стажерів, розділених на групи по вісім осіб, вчать працювати з металошукачами та іншими інструментами, такими як щупи — довгі тонкі стрижні, що використовуються для обережного промацування в пошуках мін та інших вибухонебезпечних предметів.

Навчання, яке здебільшого проводять експерти з інших країн Європейського Союзу, проходить як у лісистій, так і в міській місцевості в різних армійських таборах відповідно до суворих протоколів безпеки.

Короткий та інтенсивний період навчання допомагає українцям зосередитися.

«Ви бачите, яку зацікавленість вони виявляють під час інструктажу: вони ставлять запитання, хочуть знати, яких помилок вони припустилися і як правильно вчинити», — сказав офіцер.

Гуманітарна аналітична група ACAPS у своєму звіті за 2024 рік заявила, що 174 000 кв. км, або майже 29% території України, необхідно обстежити на предмет наявності мін та інших вибухонебезпечних предметів.

Понад 10 мільйонів людей проживають у районах, де необхідно провести роботи з розмінування.

З 2022 року російські війська використовували щонайменше 13 типів протипіхотних мін, які спрямовані проти людей. Росія так і не підписала Оттавську конвенцію 1997 року про заборону застосування протипіхотних мін, але, тим не менш, використання таких мін вважається порушенням її зобов'язань за міжнародним правом.

Росія також використовує 13 типів протитанкових мін.

Міжнародна кампанія із заборони наземних мін у своєму звіті Landmine Monitor за 2023 рік повідомила, що українські сили, можливо, також використовували протипіхотні міни, порушуючи Договір про заборону мін, у місті Ізюм та його околицях упродовж 2022 року, коли місто перебувало під контролем Росії.

Українські військові проходять на Кіпрі курс основ розмінування

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)