вологість:
тиск:
вітер:
У Центробанку РФ заявили про вичерпання ресурсів російської економіки — подробиці (ВІДЕО)
Ресурси російської економіки практично вичерпані. Про це заявила глава Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна на засіданні Державної Думи, підкресливши, що майже три чверті підприємств країни відчувають кадровий голод. Для боротьби з цим Набіулліна закликала вкотре посилити грошово-кредитну політику, інформує FREEДОМ .
Росія щорічно збільшує витрати на повномасштабну війну проти України. Так, згідно з державним бюджетом, у 2025 році вони становитимуть 13,2 трильйона рублів. Це 38 мільярдів за день. Крім викачування грошей із соціальної сфери, військово-промисловий комплекс (ВПК) також забирає багато робочої сили.
За опитуваннями Центрального банку, кадровий голод відчувають 73% російських підприємств. До того ж значне вливання коштів в оборонну промисловість перегріває економіку і призводить до зростання інфляції.
У Центральному банку намагаються боротися з цим підвищенням ключової ставки: збільшенням вартості кредитів.
“З точки зору Центробанку все просто. Він виходить із рівноважного рівня економічного зростання в 1,5-2%, за якого є баланс між попитом і пропозицією. За нинішніх темпів зростання, які вже два роки перевищують “правильні”, попит обганяє пропозицію, що і призводить до інфляції. Тому завдання просте — скоротити зайвий попит, повернувши економіку до зростання на рівні 1,5%. Це можна зробити тільки підвищуючи процентну ставку”, — з публікації видання Forbes.
Але такий метод не зможе виправити ситуацію, пояснюють експерти. 30 жовтня 2024 року Центральний банк (ЦБ) підвищив ключову ставку до 21%. Такою високою вона не була з 2003 року, коли в Росії боролися з наслідками глибокої економічної кризи 1990-х.
Глава російського ЦБ Ельвіра Набіулліна, виступаючи на засіданні Держдуми, закликала до ще більш жорстких монетарних заходів. Однак на думку російських економістів, такі заходи є неефективними. Ба більше, вони можуть погіршити нинішній стан справ.
“Поточний високий рівень ключової ставки і позначені ЦБ перспективи її подальшого підвищення створили ризик економічного спаду і обвалу інвестицій вже найближчим часом. Можна констатувати, що ця політика лише обмежено ефективна щодо зниження інфляції, але несе неприпустимо високі ризики провокування рецесії та розбалансування процесів відтворення в реальному секторі”, — з огляду Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування.
Розкол у поглядах уряду і бізнесу на майбутнє російської економіки стає глибшим, зазначають експерти.
У нещодавній доповіді “Російського союзу промисловців і підприємців” (РСПП) запропоновано встановити окремий регульований курс долара для бізнесу. Крім того, в документі йдеться про необхідність внести зміни до закону про Центральний банк і поставити його в більшу залежність від Кабінету міністрів.
Зі свого боку аналітики інституту вивчення війни (ISW) упевнені, що 2025 року Росія зіткнеться із серйозними економічними проблемами. На їхню думку, ті вимушені дії, яких вживає Центробанк, укупі з демографічними проблемами і нестачею робочої сили показують, що Росія не настільки стійка до західних санкцій, як про це заявляють у Москві.
Економічні проблеми можуть призвести до того, що Кремль не зможе підтримувати затяжні військові дії.
Новини рубріки
Партія Качинського назвала свого кандидата у президенти Польщі
24 листопада 2024 р. 23:41
Україна зможе вийти не лише проти Росії, а й на ринок озброєння зі своїми ракетами, — експерт
24 листопада 2024 р. 23:29
Пастухи і барани: склад росармії на Куп’янському напрямку описав Федоренко
24 листопада 2024 р. 23:29